Reklama

Neléčený zánět dásní může vést k rakovině

Začíná nenápadně, není ale radno si s ním zahrávat. Jak ukázala studie vědců z Hebrejské univerzity, zánět dásní vyvolaný bakteriemi zubního plaku může bránit imunitnímu systému, aby účinně bojoval s nádorovými buňkami. Výsledkem může být dokonce rakovina. Nutnost prevence tak dostává další rozměr, který si asi málokdo z nás uvědomuje.

Hlavní příčinou zánětu dásní je usazování bakterií v ústní dutině. Vzniká tím zubní plak, jehož toxiny útočí na dásně a způsobují jejich podráždění. Chronický zánět dásní pak vede k jejich krvácení, odhalování zubních krčků a přecitlivělosti chrupu na vnější podněty. Je také předstupněm parodontitidy, tedy vypadávání zubů.  V případě pokročilého zánětu dásní se bakterie z úst mohou dostat do krevního oběhu a způsobovat další vážné zdravotní problémy - vědecké výzkumy se například zabývají tím, jak zánět dásní souvisí se vznikem kardiovaskulárních potíží a zda není příčinou onemocnění dýchacích cest.

Vědci z Hebrejské univerzity nyní prokázali, že bakterie zubního plaku mohou stát také za vznikem rakoviny. Příslušný druh bakterií - latinsky Fusobacterium nucleatum - totiž nenašli jen v dutině ústní, ale také v nádorech tlustého střeva. Z výzkumu vyplynulo, že protein vnějšího povrchu těchto bakterií se dokáže přichytit na receptory tzv. NK buněk, které tvoří součást vrozené tělní imunity a jsou schopné zneškodnit rakovinotvorné buňky. Takto paralyzované receptory NK buněk ovšem nemohou plnit svou funkci, čímž jen ponechávají prostor nádorovým buňkám, aby se zvětšovaly a množily. Cesta k rakovině je rázem volná.  

Škodlivému bakteriálnímu plaku je tedy nutné věnovat dostatečnou pozornost, k základním předpokladům jeho odstranění bezesporu patří důkladné a pravidelné čištění zubů. „K čištění zubů by mělo docházet alespoň dvakrát denně po dobu minimálně pěti minut. Samozřejmostí je používání mezizubního kartáčku a zubní nitě,“ doporučuje dentální hygienistka Petra Křížová. V rámci prevence je rovněž dobré svěřit se do rukou odborníků. K tomu patří i péče v rámci profesionální dentální hygieny, která zahrnuje odstranění plaku a zubního kamene. Minimálně dvakrát ročně by lidé měli chodit ke svému zubnímu lékaři na preventivní prohlídky.

„Pouze mechanické čištění ale nestačí. Komplexní péče o dutinu ústní zahrnuje také pravidelné používání zubní pasty a ústní vody s antibakteriálními účinky. Tím lze neutralizovat patogenní bakterie a docílit dlouhodobě zdravé ústní mikroflóry bez závažnějších vedlejších účinků,“ říká Petra Křížová.

Reklama

Samotné čištění zubů a důkladná dentální hygiena samozřejmě rakovině nezabrání. Svou roli hrají další faktory, ať už jde o věk, dědičnost, životní styl, stravovací návyky nebo životní prostředí. Péče o dutinu ústní je však podstatným dílkem v mozaice preventivních opatření, jimiž lze vzniku rakoviny předcházet.

Jiří Hannich?

Bison & Rose?

Reklama

Komentáře

Reklama