Reklama

MP3-přehrávače vážně ohrožují sluch

Stěží se zřejmě najde jedinec, jenž by se s potěšením zaposlouchal do dunění pneumatického kladiva. Stejnou, někdy i vyšší intenzitou zvuku, přesněji řečeno až 105 decibely, však dokáží útočit na sluch miniaturní MP3-playery, jež se umísťují přímo na boltec.

Na riziko trvalého poškození sluchu proto upozorňuje Graham Frost, předseda britské společnosti pro audiologii, který zdůrazňuje, že je přímo nezbytné dělat mezi používáním tohoto aparátu delší pauzy, aby se zvukovody mohly patřičně zotavit.


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

PE (Ne, 4. 12. 2005 - 15:12)
zvukovod se těžko může zotavit z hluku, protože na zvukvod hluk nemá naprosto žádný vliv. Zvukovod je pouze kanál který vede zvuky k bubínku. Z bubínku se zvuky přenášejí středoušními kůstkami na oválné okénko kochley.
Hluk poškozuje nervové buňky vnitřního ucha.

S MP3 přehrávačem to nijak nesouvisí. Pokud je hlasitost poslechu přiměřená, můžete klidně poslouchat třeba měsíc.


srdečně zdravím:
http://orl.erbak.com
jakub (Út, 20. 9. 2005 - 17:09)
Na boltec se umísťují sluchátka, ne přehrávač. Stejné poškození hrozí od jakéhokoliv jiného podpbného přístroje - walkman, CD...
charon (Út, 25. 11. 2008 - 14:11)
poskodenie sluchu hrozi nie len od mp3 prehravacov, ale aj od cd prehravacov, minidisc prehravacov, walkmanov (ak to este niekto nosi), radii, hlucnej dopravy, stavebneho hluku a vobec akehokolvek ineho nadmerneho hluku. Format MP3 s tym nema nic spolocne.
Reklama