Reklama

Lupus - Nemoc vlčího kousnutí

Přes čtyři tisíce klientů VZP se potýká s nemocí, o které toho veřejnost příliš neví, případně ji často zaměňuje s lupenkou. Diagnóza lupus však ve velké části případů může pacientům přinášet nejen kožní problémy, ale též poškození kloubů, srdce, cév, ledvin, plic nebo i mozku. První známkou choroby může být zarudnutí kůže v obličeji, o kterém se často říkalo, že vypadá jako kousnutí od vlka (odtud i název choroby: lupus = latinsky vlk)

Lupus je autoimunitní onemocnění - to znamená, že imunitní systém člověka tedy „bojuje“ proti vlastním buňkám a tkáním. Protilátky, které při tom vytváří, se pak ukládají v místě působení nebo se dostávají do oběhu, a způsobují tak zánět. Možným důvodem vniku tohoto onemocnění mohou být hormonální výkyvy nebo vnější podněty, které mohou vyvolat záchvat. Jedná se například o slunění nebo virové infekce. Přesné příčiny onemocnění ale nejsou známy.

Nejčastějšími projevy onemocnění, které se obvykle objevuje mezi 15 a 35 lety věku, jsou:
bolesti kloubů a svalů, spolu s motýlovitým zarudnutím kůže na obličeji,
nesnášenlivost slunečního záření,
vypadávání vlasů,
křeče, bolestivé zduření mízních uzlin,
únava,
úbytek na váze,
nadměrné pocení.

Rizikové faktory jsou bohužel naprosto neovlivnitelné. Vzhledem k tomu, že lupus vzniká nejčastěji u žen mezi 20. a 40. rokem věku, nedoporučuje se těmto ženám těhotenství. Hrozí totiž postižení srdce plodu a zároveň zhoršení lupusu samotné matky.

Po stanovení konečné diagnózy, kterému předchází především laboratorní vyšetření krve ?a další pomocná vyšetření podle projevů v jednotlivých orgánech, lékař zahájí léčbu. U nemocných s převážně kožní formou nebo tam, kde je nižší aktivita nemoci, je třeba v prvé řadě omezit slunění a používat ochranné krémy na odkryté části těla. V případě závažnějších komplikací se podávají imunosupresiva. Důležité je též vyvarovat se momentů, které nemoc spouštějí, jako je například slunění, porod, stres, užívání některých léků atd. Vhodný je klidový režim a dostatek odpočinku alespoň v době aktivity nemoci. V posledních letech je u nejtěžších forem aplikována tzv. biologická léčba.

Reklama

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP ČR

Reklama

Komentáře

agata (St, 10. 6. 2015 - 19:06)
chci opravit info, které je těhotenství u této nemoci nesprávné: dítě žena s lupusem SLE /jak kožním tak i systémovým/ mít může, ale je třeba splnit podmínky:

1.těhotenství by mělo být plánované
2.mělo by se upravit množství léků, které žena bude brát, aby mohla v pohodě bez rizika otěhotnět
3.nemoc by měla být v plné remisi nejméně 6 měsíců před otěhotněním
4. po celou dobu těhotenství by měla žena chodit na speciální kontroly k odborníkům, kteří se touto problematikou zabývají

Více info zde: http://www.lupusinky.estranky.cz/clanky/tehotenstvi-a-lupus/

a velmi doporučuji lékařský speciální web, kde je věnován těhotenství velmi velký prostor /hledejte na tomto odkaze ve videích dole/:
http://www.lupus-portal.cz/index.php?pg=informace-pro-pacienty

díky

agata

autorka stránek o sle pro pacienty: www.lupusinky.estranky.cz
Reklama