Reklama

Fytochemikálie proti rakovině

Tyto látky se nacházejí v potravě rostlinného původu, ale nemají charakter vitaminů, minerálů nebo energetických zdrojů. Jde o různé chemické sloučeniny, které pomáhají v prevenci rakoviny.

  • Bioflavonoidy. Je to skupina organických sloučenin, jako kvertecin a rutin, které vedle dalších účinků působí jako antioxidační látky, a tím brání vyvolání rakoviny, která může být také výsledkem působení kyslíkových radikálů. Dříve byly nazývány též vitamin P, protože byly objeveny v paprice a ovlivňují kladně prostupnost kapilár. Jejich zdrojem jsou žluté citrusové plody, hrozny, šípky, borůvky, rybíz, brokolice, zelený čaj, červené víno.
  • Monoterpény. Tato látka má antioxidační působení vysoké účinnosti, a tím chrání proti rakovině. Nachází se v ovoci a zelenině.
  • Indoly. Nacházejí se v zelí, kapustě, v květáku, brokolici i v jiné zelenině a působí výrazně protirakovinně.
  • Izoflavony. Jsou to látky příbuzné pohlavním hormonům - tzv. fytoestrogeny, brzdí růst rakovinných nádorů, které stimuluje ženský hormon estrogen (např. rakovina prsu, prostaty). Nacházejí se v hrachu, čočce, sójových bobech, fazolích a o něco méně i v ostatní zelenině.
  • Lignany. Patří opět mezi fytoestrogeny. Nacházejí se nejvíce ve lnu, lněném oleji, ořechách, obilovinách (především v žitě) a bobulovitém ovoci. Zpomalují růst rakovinných buněk u laboratorních zvířat.
  • Sulfidy. Brání také růstu rakovinných buněk.Zvyšují aktivitu ochranných enzymů v organismu. Nachází se v česneku, v brokolici a květáku.
  • Lycopen. Je příbuznou látkou beta-karotenu a podobně jako on působí antioxidačně, a tím i protirakovinně. Nachází se v rajčatech, vodním melounu a guavě.
  • Limonen. Jeho zdrojem jsou citrusové plody a má podobné efekty jako předcházející látka.
  • Inhibitory proteáz. Tlumí aktivitu proteáz, které naopak podporují růst nádorů prsu, tlustého střeva a i dalších lokalit. Mají neutralizovat a potlačovat růst nádorů. Nacházejí se v zrní, zvláště v ovsu, v rýži, bramborách, sóji, fazolích i jiné vegetariánské potravě.
  • Saponiny. Hubí ve zvířecím experimentu rakovinné buňky v tlustém střevě. Jsou ve slunečnicových semínkách, v sóji, špenátu, kopřivách i v jiné potravě.
  • Kyselina ellagová. Tato látka se nachází v jahodách, hroznech i v zelenině a chrání proti rakovině.
  • Polyfenoly. Brání růstu nádorových buněk v prsu. Nacházejí se v zeleném čaji.
  • Sulforafan.Indukuje ochranné enzymy, nachází se např. v brokolici.
  • Izothiokyanáty.Indukují ochranné enzymy, nachází se v hořčici, ředkvi, ředkvičkách.

Existují i mnohé další látky, které nebyly dosud objeveny.

Podle zahraničních zdrojů

Reklama
Reklama

Komentáře

Akai (Ne, 19. 1. 2003 - 16:01)
Ano tyto latky se skutecne nachazeji v listech a podpurnych stoncich. Jsou vsak v zelenine peclive ukryty a k ziskani techto latek pro telo, se musi
zelenina presne upravit. Dale musi mit telo schopnost
tyto latky ne jen prijmout, ale vyuzit, zpracovat.
Lecitel (Po, 10. 12. 2007 - 02:12)
No - presne v tom je trik. Umet to zpracovat. Na trhu existovala cesnekova tinktura GH extra, ale ten manik co to umel namichat to pry strelil. Pry mu Amici pomohli dovyvinout lepsi patent na ziskani vseho co lze z cesneku dostat- a tam je strasne moc antioxidantu. Nezbývá, než jej jíst syrový. Videl jsem web nového distributora - je to asi jen pro majetné...
Atletico (Po, 3. 3. 2008 - 13:03)
Uzival jsem GH EXTRA a ted jsem presel na Allivictus a po 6ti lete zkusenosti mohu jen sdelit ze diky citlivosti kterou jako atlet mam je to silnejsi a lepsi Dekuji za allivictus. Pokrok je pokrok.
Reklama