Reklama

Ve Francii znovu zpochybňují neškodnost mobilních telefonů

Neškodnost mobilních telefonů pro lidské zdraví zpochybňují čtyři francouzští vědci v publikaci, o níž informuje list Le Figaro. Uvádějí v ní, že používání mobilních telefonů může vést k nespavosti, depresím i srdečním potížím, a zvlášť některým uživatelům doporučují, aby telefonování z mobilů omezili.

V knize nazvané Váš GSM, vaše zdraví, lžou vám! autoři uvádějí, že rizika, jaká představují elektromagnetické vlny produkované mobily, jsou zřejmá zvlášť pokud jde o mozek. Kromě nespavosti, změn nálady, depresí a únavy prý důsledkem používání mobilů mohou být migrény a bolesti hlavy. Podle autorů knihy by mobily zprostředkovaně mohly hrát roli ve vývoji určitých nádorů, leukémie, neurodegenerativních nemocí, jako je Alzheimerova choroba, a v určitých případech epilepsie.


Vzhledem k těmto "potenciálním rizikům" autoři doporučují, aby doba telefonování z mobilů nepřekračovala tři minuty, aby mezi jednotlivými hovory byla aspoň čtvrthodinová přestávka a aby mladí lidé do šestnácti let, těhotné ženy a uživatelé srdečních stimulátorů telefonovali z mobilu co nejméně. Přimlouvají se za to, aby se používaly spíš soupravy ponechávající volné ruce, protože v tom případě je telefon vzdálen od hlavy.


Autoři knihy jsou povoláním fyziolog, biolog, profesor fyziky a badatel v oblasti bioelektromagnetiky. V knize uvádějí, že vědci jsou ve věci mobilních telefonů a lidského zdraví vystaveni koncentrovanému tlaku operátorů mobilních sítí.


Zjištění francouzských vědců nejsou ojedinělá. Na možnost, že záření z mobilních telefonů může urychlit Parkinsonovu a Alzheimerovu nemoc upozornili v roce 2001 švédští vědci z univerzity v Lundu. Německý badatel Gholamreza Kanani z Kolína nad Rýnem loni uvedl, že mobil může nepříznivě ovlivnit fungování kardiostimulátoru.


V diskusi okolo účinků záření z mobilů na zdraví se naopak předloni v jedné francouzské oficiální studii tvrdilo, že jediným potvrzeným rizikovým faktorem je poznání o jejich užívání za volantem. Autoři rovněž doporučovali "umírněné" užívání telefonů u dětí.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama