Reklama

Co jsou enzymy?

Enzymy jsou molekuly bílkovin, které řídí biochemické reakce. Zahajují a urychlují tyto procesy v každém živém organizmu, aniž by se přitom samy spotřebovávaly. Proto jsou označovány jako biokatalyzátory. Bez enzymů by neexistoval život.

Jako první použil označení „enzymy“ německý lékař Wilhelm Friedrich Kühne v roce 1878. Od roku 1897 je tento pojem všeobecně uznáván pro všechny biokatalyzátory.

Enzymy se skládají z aminokyselin. Celkem existuje 20 aminokyselin, ze kterých jsou složeny všechny bílkoviny v našem těle. Speciální uspořádání těchto aminokyselin určuje prostorovou strukturu i vlastnosti enzymů.

 

Jak fungují enzymy

Reklama

V současné době známe v lidském těle na tři tisíce enzymů, ale tento počet není konečný. Každý z těchto enzymů má pouze jediný úkol: hodí se - jako klíč do zámku - jen k určité látce (substrátu), kterou mění zcela určitým způsobem. V organizmu pak enzymy fungují jako dokonale sehraný orchestr, čímž jsou zajištěny nesmírně složité životní mechanizmy a pochody.

Enzymy se mimo jiné podílejí:

·         
na všech procesech látkové přeměny

·         
na přeměně potravy na stavební součásti, energii a pohyb

·         
na odstraňování zestárlých a opotřebovaných buněk i na jejich náhradě novými buňkami

·         
na zneškodňování odpadních látek metabolizmu

·         
na nervové činnosti a myšlení

·         
na obraně těla proti mikrobům i jiným škodlivinám

·         
na hojení všech druhů zánětů

 

Využití enzymů při léčbě

Již v dávnověku lidé používali k léčení různých ran a vředů dužinu a šťávu z ovoce bohatého na enzymy (fíky, papáju, ananas) nebo čerstvé části některých orgánů obětních zvířat, aniž by věděli, že jejich účinek souvisí s vysokým obsahem enzymů. Moderní medicína využívá zcela určité enzymy pro léčbu řady onemocnění. Některé enzymy se podávají na podporu trávení, jiné se používají k místní (lokální) léčbě špatně se hojících ran a další slouží v injekční formě k rozpouštění krevních sraženin v cévách životně důležitých orgánů - např. při léčbě akutního infarktu.

 

Co znamená systémová enzymoterapie

V posledních desetiletích se rozvíjí a je stále více využívaná metoda, která prostřednictvím vybraných enzymů ovlivňuje řízení a funkci imunitního systému. Vyvážený imunitní systém je základním předpokladem stavu, který si všichni přejeme – zdraví.

Aby se mohl rozvinout účinek těchto enzymů v celém organizmu, nesmí být v žaludku poškozeny kyselými trávicími šťávami. Jsou proto v tabletách chráněny speciálním obalem. Rozpouštějí se až v tenkém střevě, kde probíhá vstřebání části enzymů do krevního a mízního oběhu a do tkání. Působí pak v celém organizmu (systému), např. v místech zánětu, poranění apod.

 

 

 

 

Enzymy řídí fungování imunity

Z vnějšího světa nás neustále napadají původci různých nemocí a škodliviny. Abychom vůbec dokázali přežít, má naše tělo vlastní „ochranný val“ – imunitní systém. Dlouho však bylo hádankou, jak se tento systém dokáže úspěšně bránit tak rozličným útočníkům, jako jsou viry, bakterie, houby, jedy atd. Imunologie a výzkum enzymů mezitím ledacos objasnily.

K dispozici máme hned několik obranných systémů. Jsou rozmístěny po celém těle a musí navzájem úzce spolupracovat. Tato souhra probíhá v režii enzymů. Enzymy umějí imunitní systém nastartovat a zvýšit jeho obranyschopnost a ve správný okamžik zase dovedou jeho aktivitu utlumit. 
 To je zvlášť důležité, protože příliš silná imunitní reakce by mohla zničit zdravé tkáně, což může vést k rozvoji autoimunitních onemocnění, jako jsou mnohočetná roztroušená skleróza nebo revmatoidní artritida.

Enzymy tedy dokážou udržet imunitní systém ve zdravé rovnováze.

 

Důležitá je aktivita a správná kombinace

Vybrané enzymy dostávají přirozenou cestou imunitní systém do stavu pohotovosti, ve kterém je schopný rychle a účinně reagovat. Každý jednotlivý enzym používaný v systémové enzymoterapii má určitý účinek na různé regulační oblasti v organizmu. Papain, který se získává z mléčné šťávy nezralé papáje, působí především na imunitní systém. Bromelain, jehož největší koncentrace je v košťálu ananasu, má protiotokový účinek. Trypsin a chymotrypsin ovlivňují tekutost krve. Sliznice je rychleji prokrvena, takže obranné buňky se rychleji dostanou na místo, kde jsou zapotřebí. Je tedy logické, že kombinace několika enzymů ovlivní imunitu více než každý enzym sám o sobě. Přitom je zvlášť důležité, aby podávané enzymy měly vysokou enzymatickou aktivitu, aby byly opravdu velmi kvalitní.

 

Léky Wobenzym® a Phlogenzym®

Tradičním lékem systémové enzymoterapie je Wobenzym, který si lidé ve světě kupují už přes čtyřicet let. Pomáhá při léčbě zánětlivých onemocnění, urychluje hojení po úrazech a operacích a posiluje oslabenou imunitu. Novější lék Phlogenzym obsahuje enzymy, které působí především u akutních zánětů a otoků.

 

Doplněk stravy Prevenzym®

Prevenzym® byl vyvinut teprve nedávno s cílem pomáhat zdravým lidem, které však ohrožují negativní vlivy zvenčí i nesprávný způsob života. Obsahuje rostlinné enzymy bromelain a papain, živočišný enzym trypsin a rostlinný flavonoid rutin, který patří mezi významné antioxidanty. Kombinace těchto enzymů s rutinem se tedy ve svém účinku doplňuje.

 

Když vlastní enzymy nestačí

Zejména v podmínkách psychického či fyzického vypětí a stresu, při zvýšeném výskytu virových i bakteriálních infekcí a zcela pravidelně ve stáří dochází k hromadění látek vyvolávajících skryté záněty a fibrózu (tuhnutí tkání). Pokud jejich množství už nedokáže náš organizmus za účasti tělu vlastních enzymů zvládnout, mohou se rozvinout závažná onemocnění jako cukrovka, ateroskleróza, Alzheimerova nemoc, osteoporóza, revmatická onemocnění pohybového aparátu apod. Proto je vhodné podpořit přirozené obranné mechanizmy podáváním vhodně zvolené kombinace proteolytických enzymů ve formě doplňku stravy.

 

 

Propagace značky Prevenzym

Doktorka.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.

Reklama

Komentáře

anonym (Po, 5. 6. 2023 - 18:06)
Dobré vědět.
Reklama