Reklama

Aromaterapie může otupit paměť na bolest

V posledních letech módní aromaterapie zaujala i odborníky. Pokusili se zkoumat její vliv na vnímání bolesti a zjistili, že přestože tyčinky ani lampičky s esenciálními oleji vnímavost těla vůči bolesti nesnižují, na psychiku přece jen nějaký účinek mít mohou. Podle floridských výzkumníků si mozek bolest pamatuje hůře při vdechování vonných silic než na čistém vzduchu.

Odborníci při testech šestadvaceti dobrovolníků,jež nechali trpět v různých nepříjemných polohách, například sedět s horkými předměty na zápěstí či trávit dlouhé minuty se zaškrcenými pažemi, prokázali, že vdechování levandulového nebo růžového oleje nesnižuje citlivost těla vůči bolesti ani na hormonální, ani na nervové úrovni, ale ovlivňuje paměť. Testované osoby si totiž po skončení pokusů nemohly vybavit, jak nepříjemná předchozí bolest byla. Dokonce ani nedokázali sestavit žebříček nejnepříjemnějších pocitů. Přitom muži označili bolest při vdechování esence za méně intenzivní, zatímco ženy za méně nepříjemnou.

Zatím není známo, jak přesně působí esence na paměť. Patrně však mají pozitivní vliv na emocionální součásti mozku a otupují zapamatování si bolesti. Tuto domněnku potvrzují také zákazníci masérských salonů, kteří si masáž s přítomností esencí pochvalují z hlediska svého emocionálního naladění více než klasickou masáž bez vonných olejíčků.

Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama