Reklama

Vegetariánství snižuje riziko onemocnění rakovinou

Američtí lékaři a odborníci na výživu vytvořili společně model jídelníčku, který by měl výrazně přispět k prevenci rakoviny. Jeho základem je rostlinná strava.

Dobrá zpráva pro vegetariány je výsledkem nejnovějších amerických studií, které prokázaly, že vysoký podíl ovoce a zeleniny v jídelníčku člověka může skutečně zabránit vzniku a rozvoji různých typů rakoviny. Čerstvý salát se vždy vyplatí zalít olivovým olejem, který je zase preventivním prostředkem snižujícím nebezpečí rakoviny plic.Je vhodné zároveň omezit nadměrný příjem červeného masa, které může zvýšit riziko vzniku nádorového bujení tlustého střeva. 


Ovoce, zelenina a byliny mají navíc blahodárné účinky především na srdce a cévy. Množství ovoce a zeleniny v jídelníčku Američanů i Evropanů se různí, ale je jisté, že čím více konzumujeme těchto surovin, tím lépe. Pořád je lepší sníst denně alespoň jedno jablko a jednu papriku, než nesníst nic. 


Problém nastává tehdy, když lidé považují za zeleninu a ovoce tepelně upravená jídla. Důležité je totiž konzumovat tyto potraviny buď syrové, nebo upravené jako salát. 

Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Pája (Út, 19. 4. 2005 - 11:04)
Stát se vegetariánkou?Ani omylem!!!Byla jsem nucena ze zdravotních důvodů 2 měsíce stravovat se jako vegetariáni.Už nikdy víc!Jak já trpěla hladem,vstávaje lehaje jsem myslela jen na pořádné jídlo.Jak já se těšila na pořádný kus flákoty!To byla moje noční můra. Lidi,jezte si co chcete,ale mě nikdo nepřesvědší.
TC (Po, 25. 4. 2005 - 08:04)
Jednou jsem s jednim vegetarianem (nebo mozna veganem) doloval na zahrade parez. Dali jsme tomu asi hodinku. No reknu vam, ten clovek byl po hodine manualni prace vyrizenej tak, ze si musel jit lehnout a vyspat se z toho. Do druhyho dne jsem jej nevidel. Ja - jsa masozrout, jsem jen prebehl ulici a do vecera jsem hral fotbal.
Od te doby mam za to, ze vegetariani a fyzicka prace se moc radi nemaji.

TC
Petr (Po, 25. 4. 2005 - 10:04)
Přečti si nejdříve fakta, potom pochopíš skutečnost. Živočišné bílkoviny se tráví mnohem problematičtěji než rostlinné, to znamená, že tobě bude ubývat energie rychleji než mně. Škoda, že jsi nenavštívil Vegetariánský den, vystupoval tam český kickboxer vegetarián. Takovej obrovskej chlap, ale asi bude slabej, viď? :)
I jak jsi napsal "masožravec" může být slabej a bez energie, znám jich taky několik. :)
Promiňte, asi byl nesmysl se o tom tady rozepisovat, jen jsem chtěl některým lidem otevřít oči a rozbít jejich zažité předsudky. Ale asi to byl boj s větrnými mlýny. Je to o svědomí. Jezte si co uznáte za vhodné. Ahoj všem
Pája (Po, 25. 4. 2005 - 20:04)
Nějak záhadně se odtud vytratila moje odpověď,tak jen v kostce,co jsem ti psala.Odpovídala jsem ti,že nekritizuju,ale sděluju svůj pohled na vegetariánství.
Taky o tom,jak moje nevlastní sestra stravuje svoje dvě děvčata,ovšem ne z přesvědčení,ale aby ušetřila - od malička téměř bez masa.Holky jsou soustavně nemocné,chudokrevné,a o zdravé pleti a vlasech nemůže být řeč.Můj syn masojed jen kvete.Samozřejmě čekám námitku,že to s tím nemusí souviset.Vědátoři tvrdí,že jsme v podstatě všežravci,ale asi se i lidské plemeno skládá z býlo a masožravců.
Já se tedy v kickboxu nevyznám,ale představuju si,že to je sport založený na hbitosti a umění správně použít chvaty a kopy,takže tam o sílu jako takovou jít nemusí.Ale jsem jen ženská a laik.Vždyť i v judu může porazit útlounká žena pořádného "pořízka".
I tobě přeju vše nejlepší, jez co ti libo,a hlavně stálé zdraví.To je to nejdůležitější.
Petr (Čt, 14. 4. 2005 - 17:04)
Dobrá zpráva pro vegetariány?
Legrační, spíš by to měla být dobrá zpráva pro ty ostatní, aby se možná trošku zamysleli, zda jim ty předsudky ještě stojí za to. :)
Vegetariáni jsou si svým jednáním zcela jisti a berou veg jídlo zcela přirozeně. Nepotřebují jakékoli tabulky či vědecká bádání, zda je to či není zdravé. Prostě to vědí a nejde jim mnohokrát ani tak o zdraví, ale o jakou si vnitřní svobodu, kterou cítí jen ten dotyčný vegetarián.
Všem přeju klid a mír.
Petr (St, 20. 4. 2005 - 13:04)
Já tě vůbec nepřesvědčuju. Je vidět,že nejvíce kritizují a odsuzují lidé, kteří nemají potuchy o tom, o čem mluví.
Žij si, jak uznáš za vhodný. Já se mám fajn a doufám, že ty taky.
Romi (Pá, 11. 5. 2007 - 00:05)
Ahoj. POvazuji nutnost a povinnost jist cervenne maso za prezitek. Sama jsem jako dite vyrostla na rybach a zasadna bilem masu! Rodice cervene maso neuznavali. Nvic podle nazoru nasi rodiny, je cerstva zelenina hlavnim jidlem a pokud nekdo k tomu chce neco jineho, je to pouze priloha. Problem se sytosti naprosto chapu. Pokud je lidsky organismus zvykly na pravidelny prisun tuheho masa, pak prudkym prechodem na vegetarianskou stravu si tezko zvykne za zasyceni zeleninou. Na to je nutna dlouha doba, aby si telo zvyklo. Ale uvedomme si, ze je plno dalsich veci, ktere hrave dokazou zasytit i vrcholove sportovce a dodat jim dostatek energie : lusteniny, orisky... Vsem preji pevne zdravi a at ji podle sveho presvedseni..stejne umreme na rakovinu, diky spatnemu pestovani zeleniny a hnojenim karcinogeny i krmeni zvere karcinogenni stravou...
Jana (Út, 19. 11. 2019 - 09:11)
Já jsem vegetariánkou již přes deset let a musím říct, že od té doby, co nejím maso jsem mnohem zdravější, držím si stálou váhu, nic mě nebolí, neznám žádné virozi, chřipky, a podobné věci, netrpím na záněty v těle, tak jako dříve.Organismus je tak nějak čistší, jsem plná energie celoročně.jen si nechávám pravidelně dělat krevní testy, aby mi nechyběly žádné důležité látky v těle a doplňuji navíc vitamín D3, který se také stará o imunitu, posiluje nervový systém a reguluje krevní tlak, k tomu ještě občas vezmu Ovovital, je to přírodní vápník, který mi zase v krvi pomáhá udržovat správnou hladinu té D3.Nekupuju si jen tak něco, ale ověřené výrobky od Biominu.
Také se snažím dostatečně hýbat.
Za mě vegerariánství opravdu není žádné odříkávání a hladovění.
Katka Švarcová (Čt, 27. 2. 2020 - 15:02)
Také jsem vegetariánkou, zatím tedy jen 3 roky, ale za tu dobu se u mě mnohé změnilo k lepšímu, takže mám pocit, že opravdu nestrádám a nehladovím, jak si mnozí myslí, jak třeba moje babička, která prostě tuhle formu stravování neuznává.Ano, také si hlídám hladiny v krvi a zatím vše dobré.Já doplňuji i C a B-komplex+ také již zmíněné vitamíny D3 a k tomu mám i calcium, mám již přes půl roku také Biomin a jsem spokojená.Mě stačí, když vše beru jen 2 krát týdně, střídám vždycky jednotlivé vitamíny a k tomu se samozřejmě stravuji dle svého.Velmi jsem si oblíbila mléčné zakysané výrobky a celozrnné pečivo a nejvíc zeleninu a ovoce.
Reklama