Reklama

Starobylý výživový systém - mazdaznan

Mazdaznan je starobylá praktická metoda, která učí harmonickému, přírodnímu a spirituálnímu způsobu života.Jedná se o systém náboženství, filosofie, vědy a sociologie. Praktickou část tvoří dechová cvičení, vegetariánská strava, modlitby a rytmické zpěvy.

Počátek mazdaznanu sahá do doby před 9000 lety k ženě jménem Ainyahita, která žila na území jižního Tibetu a měla několik vizí, ze kterých vytvořila vzdělávací systém, který se rozšířil do plno dalších zemí. V 6. století př. Kr. perský prorok Zarathustra učil svůj lid stejné vizi.Obohatil učení o hygienická pravidla a zemědělské techniky. Po věky kultivovaly tuto tradici uzavřené skupiny lidí, které žily v malých komunitách. O rozšíření učení na Západ se zasloužil německý lékař O. Z. Hanisch (1844 - 1936). V roce 1890 založil Mazdaznanské mírové centrum v Chicagu v USA. Cílem mazdaznanského hnutí je vytvoření "říše míru" nenásilnými prostředky. Slovo mazdaznan znamená: ma - velký, dobrý; zda - vědění, myšlení; znan - ovládnutí. Dnes má toto hnutí své stoupence i v mnoha evropských zemích.

 

Dýchání a výživa jsou považovány za základní pilíře, přes které se člověk může dostat k vyšším cílům. Díky výživě dochází k správnému rozvoji mozku. Správná výživa je zajištěna určitým složením potravy. Jedná se o umírněný a vědomý proces. Podle mazdaznanu není správná otázka "Kolik ?", nýbrž "Jak málo ?". Jak málo
stravy stačí pro zdraví a spokojenost. Nadváha je považována za vůbec největší tělesné a duševní zlo.

 

Požívání masa je odmítáno. Vejce a mléčné produkty jsou dovoleny. Čistě syrová strava je též odmítána. Proces vaření je považován za důležitý vývojový prvek . Přetváření přírodních surovin ohněm a vodou znamená pro člověka získávání převahy nad přírodou.

 

Mazdaznanská výživa se snaží o obměňování stravy během denních i ročních období. Doporučuje se strava, která obsahuje 2 třetiny zeleniny. Jednu třetinu pak tvoří potraviny obsahující škroby, tuky a bílkoviny. Na začátku každého hlavního jídla jsou požívány mléčné výrobky a obilí jako vyměšovací výživové prostředky. Poté bývají přijímány vejce a ořechy pro výstavbu tkání organismu. V hlavních pročišťovacích časech ráno a odpoledne jsou přijímány pouze ovocné šťávy.

 

Reklama

Ke kombinování jsou určeny potraviny s podobným obsahem živin, například rýže s jogurtem, vaječná jídla se salátem, chléb a ovoce. Za špatné kombinace jsou považovány dvě moučná jídla, dvě nebo více produktů z vaječného bílku, cukr a ovoce, peckovité ovoce a zelenina.

 

Konzervované potraviny se nekonzumují. Zelenina se místo vaření dusí s troškou omastku v pevně uzavřené nádobě.

 

Reklama

Komentáře

Stapová (Čt, 20. 2. 2003 - 14:02)
po přečtení obou příspěvků musí být laik zcela vykolejený. Na jedné straně se dozvídá o potravinách a jejich kombinaci jako vhodné, v druhém případě pravý opak. A tak se mi stále vybavuje ta zlatá střední cesta, všeho s mírou.
Všechny potraviny jsou zdravé a prospěšné pokud jsou zvířata pěstována ve zdravém prostředí a plodiny taktéž. Toto jak všichni víme dnes už není k dosažení a tak i strava je vadná. Je jen otázkou zda konzumujeme co nejméně vadné, nebo co nejvíce a jak často. Všichni dobře víme, že zelenina je zdravější než zmrzlina, ale jestliže je zelenina ošetřena v samém zárodku několikanásobnými postřiky a pak ještě ozářena a zmrzlina byla vyrobena z mléka od ekologického pěstitele, musím logicky zkonstatovat že je pro organizmus větším přínosem než ona zmíněná zelenina. Takže každý z nás má možnost volby a logického zvážení co do sebe dá. V dnešní době bylo již vydáno tolik zaručeně správných výživových pouček, že každý z nás laiků si musí sám pro sebe vybrat. Jestliže všechna zelenina i ovoce je chemicky ošetřena, tak si koupím jablka z domácí produkce, protože ta se stříkají jen 5x kdežto v zahraničí až 15x
Když si budu chtít koupit čokoládu, tak si vyberu tu co má největší podíl kakaového másla, protože tím pádem je tam o to méně toho chemického humusu. No a když se budu chtít napít tak si vyberu takovou vodu která inzeruje, že pochází z čisté oblasti a má veškeré náležitosti. Alespoň tak se snažím já laik jak to je dnes vůbec možné. A to nehovořím o tom, že u mnoha potravin nevím, zda neobsahují geneticky upravené složky a až to bude na etiketách, také se jim budu vyhýbat, ale jak dlouho to půjde moci si ještě vybrat?
jipe (So, 23. 11. 2002 - 15:11)
Těžko si lze představit nelogičtější stravovací systém, alespoň dle toho, co bylo uvedeno za fakta. Tomu se může vyrovnat snad jen dělená strava podle Lenky Kořínkové - také naprostý chaos.
Rovněž ten polomilitantní postoj k přírodě stran vaření je zajímavý.

O tom, že při této dietě dochází k správnému rozvoji mozku, lze s úspěchem pochybovat.
Je totiž všeobecně známo, že mléčné výrobky činnost mozku svým expanzivním charakterem otupují. To jsou např. ta teplá mléka s medem na noc, aby se nám lépe usínalo.
Kromě toho má mléko na mozek neblahý vliv z hlediska vytváření tzv. "stádní mentality" obyvatelstva, což se už v dějinách mnohokrát projevilo jako destrukční civilizační prvek - zblbnutí režimem.
Odborníci v dnešní době konstatují, že se mléko podílí na osmi chorobách z desíti. Podotýkám, že se nejedná o naše odborníky. Ti chtějí naopak zavádět mléko do škol.
Rovněž varující jsou závěry z prováděných výzkumů stran stravovacích zvyklostí obyvatelstva různých národů, které vyústilo v lakonické konstatování jednoho z odborníků: "Kde není mléko, není ani rakovina."

Pokud se nekonzumují hlenotvorné a jinak problematické potraviny, není důvod se ráno a odpoledne pravidelně pročišťovat.
Ovocné šťávy nejsou pak vhodné vůbec, protože jejich expanzivní charakter způsobuje dilataci skoro všeho. Ten, kdo se stane po těchto pravidelných pitných kůrách pouze uživatelem pomůcek proti nechtěnému úniku moči, bude moci mluvit ještě o štěstí. Mnohdy to totiž skončí daleko hůře.
Tragédií tohoto stravovacího modelu je také míchání různých druhů cukrů - viz rýže a jogurt, chléb a ovoce. Tyto kombinace rozhodně trávení nepřidají.

Marně si lámu hlavu, jaké vize to ta Ainyahita vlastně měla. jp
Reklama