Základní hodnoty emoční inteligence

Určitě stojí za to podívat se na základní hodnoty, které amerciký psycholog Carl Rogers definoval pro komplexně funkční, emočně inteligentní osobu. Rogers je definoval v 60. letech minulého století, dříve než byl definován pojem emoční inteligence. Rogers předpokládá, že vlastnosti uvedené níže nás rozvíjejí z hlediska emoční inteligence:

?    Otevřenost vůči zkušenostem. To znamená vnímat své zážitky a být schopni akceptovat realitu včetně emocí. Rogers zdůrazňuje, že otevře­nost vůči emocím je životně důležitým faktorem pro osobní rozvoj. On používá termín „aktualizace sama sebe“, my „emoční inteligence“.

?    Život tady a teď. To je koncepce založená jednak na skutečnosti, že je potřeba akceptovat minulost a ne pouze přehnaně přemítat nad věcmi, které se staly a nelze je změnit, a za druhé na tom, že právě tak není dobré klást příliš velký důraz na neznámou budoucnost. Znamená to žít současností a plně vnímat zkušenosti, které nám současnosti přináší.

?    Sebedůvěra. S důvěrou dělat to, co vnímáme jako v tu chvíli správné a co je pro nás přirozené. To neznamená schválit vraždu, protože to pro někoho bylo „v tu chvíli správné“. Znamená to věřit svým emočně inteligentním instinktům, které nás povedou správným směrem.

?    Správné používání svobody. Svobodni se cítíme, když máme mož­nost volby. Rogers míní, že komplexně funkční (emočně inteligentní) osoba uznává takovou svobodu a přebírá odpovědnost za své volby.

?    Kreativita. Pokud se cítíme svobodní a odpovědní, budeme jednat v souladu s děním kolem sebe a budeme se ho účastnit. Toho můžeme dosáhnout prostřednictvím kreativity v umění nebo vědách, prostřed­nictvím sociálního zapojení nebo rodičovské lásky nebo jednoduše tím, že budeme svou práci vykonávat co možná nejlépe.

Zdroj: Christine Wilding -Emoční inteligence - Vliv emocí na osobní a profesní úspěch, Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
  tomaslezal@yahoo.com (anonym)

  zakladni hodnoty emocni inteligence je manipulace s lidmi

  Čer 03, 2011
 • Obrázek uživatele Alue
  Alue (anonym)

  Pokud nějaká emoční inteligence je, tak u mě došlo k jejímu zániku, tím, že nedošla naplnění. A stačí k tomu jen rok nebo dva. Ať už má člověk jakkoliv špatné období, neměl by se nechat stáhnout. Pokud se nechá, následky můžou být katastrofální.

  Lis 13, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama