Reklama

Kyselina listová

Kyselina listová je nezbytná pro zdravý vývoj plodu. Zlepšuje mentální funkce a emoční zdraví. Je důležitá pro zdravé srdce, cévy a pohlavní orgány ženy.

1) Zdravý vývoj plodu
Kyselina listová je nezbytná pro správné dělení buněk a tím pro vývoj a zachování tělesných tkání a systémů (především nervového systému). Je zde vědecky prokázané významné neurologické riziko pro plod, jehož matka během těhotenství nemá dostatek kyseliny listové. Takovýto deficit se může u plodu projevit rozštěpem nervové trubice (spina bifida). Mnoho studií potvrzuje ochranný vliv suplementace kyselinou listovou před vznikem defektu nervové trubice. Dávka doporučovaná mnoha experty je 400mikrogramů denně. Toto se doporučuje užívat i v době před otěhotněním u žen, které se snaží otěhotnět. V důsledku nespolehlivosti a nestálosti obsahu kyseliny listové v potravě, některé vlády doporučují ženám užívat potravinové doplňky s kyselinou listovou bez ohledu na jejich stravování.

Ženám, v jejichž předchozím těhotenství se objevil u plodu defekt nervové trubice,, poradní výbor při ministerstvu zdravotnictví ve Velké Británii, doporučoval denní dávku kyseliny listové 5 mg (5000mikrogramů). Toto doporučení vychází ze studie z roku 1991, která prokázala, že denní příjem 4mg kyseliny listové chrání ženy před dalším těhotenstvím s defektem nervové trubice. Pozor: Dávka 5 mg kyseliny listové je dostupná pouze na recept a musí být užívána pod dohledem lékaře.

2) Zlepšení mentálních funkcí a emočního zdraví
Ve své aktivní formě je kyselina listová bohatým dárcem methylu, sloučeniny požadované pro tvorbu a obnovu mnoha tělních látek, včetně neurotransmiterů ( chemických přenašečů nervového vzruchu). Jelikož neuropřenašeče ( serotonin, dopamin, a acetylcholin) jsou zodpovědné za takové funkce jako paměť, mentální jasnost a bdělost a stabilita nálad, není překvapením, že nedostatek kyseliny listové může vést k depresi a narušit vnímání (senilní demence). Kyselina listová též snižuje hladinu škodlivého homocysteinu, jelikož urychluje jeho zpětnou přeměnu na aminokyselinu methionin. Vysoká hladina homocysteinu byla prokázána za faktor způsobující Alzheimerovu chorobu.

3) Zdraví srdce a cév
Zvýšená hladina homocysteinu je též hlavním rizikovým faktorem vzniku aterosklerózy. Kyselina listová, zejména v kombinaci s vitamínem B12 (též dárce metylu)a vitamínem B6, může pomoci ochránit stěny cév urychlením zpětné přeměny homocysteinu na aminokyselinu methionin. A metabolizováním homocysteinu na cystathionin a cystein. Homocystein poškozuje krevní cévy přímo urychlováním destrukce způsobované volnými radikály.

Reklama

4) Zdraví gynekologického systému
Studie prokázaly, že nedostatek kyseliny listové je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vývoj cervikální dysplazie (dysplazie děložního krčku), onemocnění které je charakterizováno abnormálním vývojem buněk děložního čípku. Suplementace vysokými dávkami kyseliny listové přinesla velmi působivé výsledky při klinických zkouškách. Byla zastavena progrese onemocnění a často došlo k normalizaci buněk děložního čípku.
Pozor: Typické dávky ve výzkumu byly 10 mg denně. Takovéto dávky jsou pouze na recept a mohou být užívány pouze pod dohledem lékaře.

Vhodné aplikace:

  • Prevence vrozených defektů nervové trubice (spina bifida)
  • Onemocnění srdce a cév (ateroskleróza)
  • Deprese
  • Senilita (Alzheimerova choroba)
  • Chudokrevnost (pozor na kontraindikace)
  • Cervikální dysplasie (dysplasie děložního čípku)
  • Osteoporóza
  • Onemocnění dásní
  • Histapenie (abnormálně nízká hladina histaminu)

    Běžné dávkování:
    200 - 800 mikrogramů denně

Běžné zdroje v potravě:
Pivní kvasnice, fazole, asparágus, celá zrna, ořechy, zelenolistá zelenina, telecí játra, červená řepa. Pozor: Obsah kyseliny listové ve stravě je často značně narušen zpracováním (je ničena teplem a rychle se rozpouští ve vodě). Množství se též rychle snižuje při skladování. Proto příjem ze stravy není vždy spolehlivý zdroj kyseliny listové, bez ohledu na způsob stravování a suplementace má své ospravedlnění, zejména pokud člověk spadá do tzv. rizikové skupiny.

Faktory, které narušují vstřebávání, snižují hladinu a aktivitu kyseliny listové:

  • Alkohol
  • Kouření
  • Stres
  • Chemoterapie ( včetně methotrexatu, trimethroprimu a pyrimethaminu)
  • Antacida
  • Antikonvulziva
  • Nesteroidní antiflogistika
  • Estrogen
  • Progesteron
  • Orální antikoncepce
  • Kortikosteroidy
  • Cholestyramin
  • Barbituráty
  • Chloramfenikol
  • Pankreatin
  • AZT

    Možné příznaky spojené s nedostatkem kyseliny listové

  • Anémie - chudokrevnost (makrocystická)
  • Ateroskleróza (spojená s vysokou hladinou homocysteinu)
  • Chronické onemocnění jater
  • Cervikální dysplazie
  • Deprese
  • Onemocnění dásní
  • Průjem
  • Únava

    MK

  • Kysleinu listovou  můžete zakoupit zde nebo v obchodě 001shop.cz, Krakovská 22, Praha 1 od Po do PA  od 9.00 do 17.00

     

    Reklama

    Komentáře

    Dáda (Út, 13. 11. 2007 - 09:11)
    ahojky, tahle kyselina je velice příznivá v době těhotenství a když chceme otěhotnět!
    Má velice výborné účinky, holky doporučuji
    monika (Út, 13. 11. 2007 - 13:11)
    Je vám někomu po ní blbě? Mě se vždycky do půl hoďky udělá na zvracení.
    Lenka (Čt, 20. 12. 2007 - 15:12)
    Dobry den,je mi 36let a chteli by jsme mit miminko.Chci se zeptat kdy mam zacit uzivat kyselinu listovou.Dekuju za odpoved.
    * (Čt, 20. 12. 2007 - 16:12)
    Pokud plánujete miminko není to jen o užívání kyseliny listové. Celkově platí , že by jste aspoň 3 měsíce před otěhotněním měla žít zdravě. Nejlepší je ovšem žít zdravým životním stylem celý život.
    Nyní se můžete zamyslet nad tím co by jste měla změnit (stravovací návyky, pohyb, pití kávy, alkoholických nápojů, kouření...). pokud se na těhotenství připravíte již předem, můžete tím dát svému miminku zdravý základ.
    Pro plod je dobré když užíváte i jód (zvyšuje mozkové schopnosti). Nejlepší proto bude když začnete užívat nějaké širokospektrální (minerály+vitamíny) tablety pro těhotné. Hlavně se musíte v těhotenství vyvarovat nadměrnému přísunu vitamínu A (způsobuje vývojové vady).
    Nejlépe vám poradí "porodní babky".
    Hůrková (Pá, 18. 1. 2008 - 17:01)
    Dobrý den paní doktorko. Jsem v prvním měsíci těhotenství a zajímalo by mne co všechno můžu jíst a co ne? Dále by mne zajímali potraviny obsahující kyselinu listovou a pantotenovou. Děkuji Vám mnohokrát. Hůrková Lenka
    stanifia"seznam.cz
    Návštěvník (St, 30. 1. 2008 - 09:01)
    je možné, že když jsem si vzala včera první tabletku kyseliny listové, osypala jsem se z ní?
    Lucka (Po, 18. 2. 2008 - 10:02)
    Dobrý den, prosím Vás plánujeme miminko ale nejde nám to.Jaká kyselina listová je nejlepší?Já beru BU-MET ale nikde tam není napsáno nic o těhotenství ani o početí.Předem děkuji za odpověd.
    milena (Po, 1. 9. 2008 - 14:09)
    kyselina listová-acidum folicum,je to nejlepší co můžete brát,nikdy jsem se po ní neosypala,naopak je mi po ní vždy velmi dobře
    Hubi (Út, 10. 8. 2010 - 22:08)
    Kyselina listova je dobra v dobe tehotenstvi i pred nim, pokud mozno, ja mam donrou zkusenost treba s FolGravidem.
    Věra (Ne, 8. 7. 2012 - 07:07)
    Já jsem taky brala kyselinu listovou ještě před početím, první trimestr taky. Určitě se nám podařilo otěhotnět líp, než když jsem ji nebrala. Užívala jsem ji od Elasti-Q, tato značka mi vyhovuje.
    petra (Ne, 20. 7. 2014 - 06:07)
    dobry den je mi 30 a stazime se o mimi a beru kyselinu lisovou a snazime se uz mesic po jake dobe uzivani muzu otehotnet.Dekuji
    Lucie (Ne, 27. 9. 2015 - 21:09)
    Dobry den,je mi 36let a...Dobrý den potřebovala bych se na něco zeptat.Moje doktorky mi napsala kyselinu listovou superfolin folát a baru ji prvni měsíc tak jsem se chtěla zeptat jestly to mám brát každý den i když mám menstruace.A jsem obědnaná k doktorce v listopadu za dva měsíce tak sem se chtěla jěště zeptat jestly si mám tu kyselinu listovou koupit i ten druhej měsíc.děkuji za odpověd . Kdyby se našel člověk který by mi i poradil nebo napsal tak tady je muj email- [email protected] moc se těšim za odepsání
    Anna (Po, 28. 9. 2015 - 11:09)
    Lucie, klidně to berte.
    Jana (So, 12. 12. 2015 - 12:12)
    Já jsem před otěhotněním začala jíst kyselinu listovou, že to prý pomáhá k snížení rizika vývojových vad.
    Helen (Pá, 18. 12. 2015 - 08:12)
    Měly by vyšší dávky, které jsou potřeba pomáhat. Já jsem například užívala femibion, protože mají nějakou látku z té kyseliny listové, která je potřeba nebo jak to v lékárně říkala.
    Jana (Pá, 25. 12. 2015 - 20:12)
    No právě mě taky říkali, že je to dobré užívat. Dívala jsem se na femibion a budu si ho asi kupovat po Vánocích. Chceme tak v únoru zkusit otěhotnět, tak snad uvidíme :)
    Helen (Po, 28. 12. 2015 - 11:12)
    Je to dobré pro vývoj dítěte a výživu z placenty prý. Držím palce s otěhotněním :)
    Jana (St, 30. 12. 2015 - 22:12)
    Děkuji potší pozitivní slova. Sestra právě se snažili a až po 2 letech se zadařilo, tak snad u nás to bude bez problémů.
    Helen (Čt, 31. 12. 2015 - 13:12)
    Tak to muselo být hodně na nervy. Snad vám to půjde opravdu lépe :)
    Jana (Pá, 1. 1. 2016 - 21:01)
    Děkuji snad se nám zadaří. Přejdu na ten femibion, místo obyč. kyseliny listové.
    Jana (Pá, 1. 1. 2016 - 21:01)
    Děkuji snad se nám zadaří. Přejdu na ten femibion, místo obyč. kyseliny listové.
    Anička (So, 2. 1. 2016 - 10:01)
    Mně s největší pravděpoobností také pomohla kyselina listová otěhotnět. Máme krásné 5 měsíční miminko a užíváme si mateřství.
    :))) (So, 2. 1. 2016 - 10:01)
    Mně s největší...kdo by to byl býval řekl, že kyselina listová má takové účinky:). Reklama dobrá, ale je vidět, že o chemii nemáte ani páru.
    K otěhotnění ti pomohl starej, když tě vošukal.
    Aneta (Pá, 29. 1. 2016 - 20:01)
    Přečtěte si tohle vitaminy.doktorka.cz/kyselina-listova/komentare/ myslím, že mluví za vše.
    Radka (So, 30. 1. 2016 - 18:01)
    Docela zajímavý článek, aby se ženskáý dozvěděla co všechno může být v jejím těle špatně.
    Aneta (Ne, 31. 1. 2016 - 22:01)
    No dost věcí se děje v těle a člověk ani neví, co všechno je špatně.
    Verča (Pá, 1. 4. 2016 - 09:04)
    Dobry den,je mi 36let a...Mě v lékárně říkali že ihned po vysazení HA ale že polovina že nemá enzym na její využití a proto doporučuju femibion, který obsahuje nějakou látku, která pomáhá listovku využít všem.
    Riky (Pá, 15. 4. 2016 - 10:04)
    Dobry den,je mi 36let a...Já začala kyselinu listovou užívat ihned po vysazení HA.
    Anička (Po, 18. 4. 2016 - 13:04)
    Já začala kyselinu listovou...No já sem četla že listovka není využitelná a že si ji člověk má kupovat jako metafolin, který je v moderních vitamínech na těhotenství.
    Sissy (Po, 25. 4. 2016 - 01:04)
    No já sem četla že...To je pravda, prodává se ve vitamínech Femibion
    Linda (Pá, 20. 5. 2016 - 10:05)
    Je vám někomu po ní blbě?...Ona je pro některé nestravitelná, ale moderní preparáty ji obdahuje ve folátové formě, to by pak mělo být v poho pro všechny.
    Mirka (So, 28. 5. 2016 - 15:05)
    Femibion taky doporučuju, už ho baštím 3 týdny a v pondělí si jdu pro těhotenstký testy, tak mi prosím držte palce.
    Linda (Út, 31. 5. 2016 - 17:05)
    Tak co Mirko jak ti dopadly testy?
    Jitka (Pá, 10. 6. 2016 - 14:06)
    při prvním těhotenství jsem se o ni dočetla, že je dobrá na odbourání ranní nevolnosti – měla jsem hrozné stavy po ránu. Nicméně jsem neužívala. Ale teď jsem těhotná znovu, kupuju si tu od Elasti-Q a je to super! Ranní nevolností netrpím a je mi celkově lépe.
    MIRKA (Po, 4. 7. 2016 - 13:07)
    Linda jsem těhotná!!! doporučuju femibion, v lékárně nelhali
    David (Po, 4. 7. 2016 - 14:07)
    Kolik ten femibion stojí?
    Helen (Út, 26. 7. 2016 - 08:07)
    při prvním těhotenství...Tu od elastiQu jsem taky vyzkoušela.. doktor mi řekl, že jestli chci otěhotnět, tak je to taky super brát.. pak se konečně podařilo, užívala jsem ji od začátku a neměla jsem žádné problémy a na miminko se moc moc těšila :-)
    no (Út, 26. 7. 2016 - 16:07)
    Tu od elastiQu jsem taky...Hlavně se podepiš pod 3 jmény. Takže aspoň víme, že jde o pouhou reklamu a víme, co nekupovat.
    Pája (So, 30. 7. 2016 - 12:07)
    u dr maxe jsem ho koupovala za 450 kč
    Věrka (So, 30. 7. 2016 - 18:07)
    Já sem si taky kupovala vitamíny na těhotenství a bylo mi po nich hrozně zle. Ale když čtu ty vašenkomenty tak ten femibion asi taky vyzkouším.
    Jitka (Čt, 11. 8. 2016 - 10:08)
    Mě bylo hrozně zle, ale dala jsem na rady kámošek ať si koupím kyselinu listovou.. v lékárně se mi cenově líbila i zaujala od elastiqu
    Reklama