Reklama

Čechům chybí nejvíce železo, zinek a vitamin C

ČTK to řekl Josef Richter z Centra imunologie a mikrobiologie Zdravotního ústavu.

Český jídelníček dodává lidskému tělu 40 až 50 miligramů vitaminu C denně, německý 120 až 160 miligramů a švédský zhruba 180 miligramů. Rozdíly jsou dány nejenom spotřebou zeleniny a ovoce, ale i tím, že výrobci v některých zemích přidávají vitamin C do řady potravin, zejména do nápojů a do uzenin. Uzenáři to však nedělají z ohledu na zdraví strávníků, ale protože vitamin C funguje jako antioxidant a salámy vypadají báječně růžově.

Na dostatečný příjem vitaminu C by měli myslet zejména kuřáci. Každá cigareta je připraví o takové množství vitaminu C, že by ho měli nahradit například jedním kiwi.

Vitamin C zvyšuje nejen odolnost proti chřipce, ale může podle Richtera působit i jako doping pro lidi, kteří například potřebují být dlouho do noci fit ve zkouškovém období.

Třetina české populace má značný nedostatek železa. Železo je obsaženo mimo jiné v červeném mase, jehož spotřeba klesá. Dříve lidem pomáhalo to, že se mléko svařovalo v železňácích.

Reklama

Češi mají také velký nedostatek zinku, protože nejedí v dostatečném množství potraviny, které ho obsahují, jako jsou zejména ryby, ořechy, fazole a hrách.

Zinek i vitamin C umějí zablokovat vstřebávání olova do lidského organismu. Proto je doplnění hladiny zinku podle Richtera důležité především pro těhotné ženy.

Jitka Klejnová - ČTK

Potravinové doplňky s vitamínem C - (revoluční forma EsterC nedráždí žaludek) naleznete zde

Potravinové doplňky s organickým (nedráždí žaludek) železem naleznete zde

Potravinové doplňky se zinkem - (nejvstřebatelnější je organicky vázaný zinek) naleznete zde
 

Reklama

Komentáře

! (Út, 14. 4. 2015 - 16:04)
Komu chybí železo a zinek, toho můžeme vzít po hlavě pozinkovanou vodovodní trubkou.
! (Út, 14. 4. 2015 - 17:04)
Chybět může tam kde ho odvezli cikáni do šrotu!
Dealerko, (Út, 14. 4. 2015 - 18:04)
běž se svou reklamou do řiti.
Helena (Čt, 8. 10. 2020 - 15:10)
piste mi na skype helen.meckur
Dittaa (Čt, 25. 2. 2021 - 19:02)
Já bývala hodně unavená, lámaly se mi nehty a hodně mi padaly vlasy a potom co jsem začala užívat doplněk se železem se mi to všechno spravilo, takže na tom něco bude..
Reklama