Vánoce traumatizují lidi se sociální fóbií

Podle dostupných studií sociální fobie postihuje tři až 13 procent obyvatel vyspělých zemí a například ve Velké Británii jí trpí až deset procent populace.

Tato porucha je definována jako “trvalý strach nebo úzkost z jedné či více společenských situací, který je zcela neúměrný skutečné hrozbě, jakou daná situace představuje“.

Jak se blíží Vánoce, řada lidí cítí směsici vzrušení a obav. Ale pro mnoho lidí trpících sociální fobií právě toto období může být nejtraumatičtějším časem v roce.

Sváteční období nabízí celou řadu traumatizujících situací, často ve vzájemných kombinacích. A zatímco jistý stupeň obav kvůli financím, případným opileckým chybám či rozpačitým setkáním se vzdálenými příbuznými je vcelku normální, osoby trpící sociální fobií mohou být těmito problémy natolik posedlí, až je to vyřazuje z běžného života.

    Tělesné příznaky zahrnují červenání, nadměrné pocení a pocit staženého hrdla a zúženého dechu. Ovšem největší překážkou je pro tyto lidi jejich vlastní fixace na své domnělé společenské nedostatky. Takoví lidé na potenciálně stresující událost myslí celé měsíce předem, představují si všechny možné katastrofy a pečlivě je analyzují. To, co vnímají jako hrozbu, může sahat od setkání s novými lidmi až například po obavu, že se na ně někdo bude dívat při jídle.

    Osmatřicetiletá Britka Heather si začíná dělat starosti s Vánocemi už od září. “V říjnu už mám většinou nakoupené dárky, protože se bojím davů,“ vysvětluje. Její úzkost s blížícími se Vánocemi stoupá a největší obavy má z večírku v kanceláři. “Většinou si koupím lístek na vánoční zábavu, i když vím, že tam nepůjdu. Koupím si ho, aby si lidi nemysleli, že jsem škrt nebo že nemám ráda Vánoce, nebo že s nimi nechci být.“

    Heather má neustálý strach, že nesplní očekávání ostatních. To se promítá i do kupování dárků kolegům. “Na nadělování jsem utratila třikrát víc, než byla částka, na které jsme se v hodnotě dárku dohodli, abych měla jistotu, že ten člověk bude s dárkem spokojený. Je mi zle při představě, že by veřejně dal najevo, že se mu nelíbí a všichni by věděli, že ten podřadný dárek jsem koupila já,“ vysvětluje.

    Příčiny sociální fobie jsou rozmanité, proto je podle odborníků těžké popsat “typický případ“ co do příznaků či osobnosti. Obvykle nastupuje kolem třináctého roku věku a jde o jednu z úzkostných poruch, které postihují stejnou měrou muže i ženy.

    Nevyzpytatelné a rozmanité způsoby, kterými se sociální fobie projevuje, znamenají, že někteří - jako Heather - se raději sami vyhnou takovým akcím, jako je pracovní vánoční mejdan. Jiní ale mají úzkost fixovanou na strach, že je lidé budou pomlouvat, pokud nepřijdou, a proto se raději zúčastní bez ohledu na to, jak nepříjemně se v podobné situaci cítí.

    Sociální fobii je možné léčit, a to buď psychoterapií, nejčastěji kognitivně behaviorální terapií (CBT), která zaznamenává největší úspěchy, v těžších případech pak psychofarmaky či kombinací psychofarmak a psychoterapie. Problém ale může spočívat v tom, že pro některé lidi trpící touto poruchou je představa, že o svých potížích budou muset s někým mluvit, prakticky nemožná.

    V poslední době je proto čím dál tím oblíbenější on-line léčba včetně on-line kurzů CBT a diskusních fór. V nich lidem pomáhá už samotná skutečnost, že mluví s dalšími lidmi, kteří jsou na tom stejně jako oni, a tudíž přesně rozumí jejich strachu, úzkosti a obavám, a dokážou s nimi soucítit. Pak si mohou navzájem vyměňovat informace a podpořit se sdílením vlastních zkušeností.

Zdroj: ČT

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (42)

 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Jste úplně mimo.

  Pro 24, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Mne jako staremu mladenci jsou vanoce celkem protivne. Vidim v nich svatky rodinneho souziti, sentimentality a intimity, coz jsou pro me vsechno dost cizi veci. I v prakticke rovine mi tyhle svatky prijdou neprimerene zatezujici. Ocekava se ode me, ze budu prat svym pribuznym a znamym vesele vanoce a stastny novy rok, ze budu s povdekem kvitovat podobna prani od pribuznych a znamych, ze se pres Skype spojim se svymi nejblizsimi pribuznymi atp. Nebyt vanoc, urcite bych si pro sebe nasel daleko lepsi zabavu nez takoveto a podobne obligatni formality.

  Pro 24, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Ale vzdyt to nemusis delat...Musim nemusim. Proste se to ode me ocekava, a kdybych se na to vybodnul, bylo by to pouzito proti mne. Opomenout to by bylo jako opomenout treba kondolence pri umrti nejakeho pribuzneho ci znameho.

  Pro 24, 2013
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  Přesně tak, naprosto D rozumím - všichni něco očekávají a když to neudělám, jsem divná. Takže mám v rodině hroznou pověst, i když jsem jakživo nikomu neublížila.

  Pro 24, 2013
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  Musim nemusim. Proste se to...Nejsem na tom úplně stejně jako ty, ale plně s tebou a s "A" souhlasím.

  Pro 24, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Ja delam jen to co chci a...Bat, bat. Nekteri kaslou jen na diakritiku, ale jini navic i na interpunkci :)

  Pro 24, 2013
 • Obrázek uživatele Karla
  Karla (anonym)

  Vánoce traumatizují i...:D pravda, já se dozvěděla od otce, po hezkém, přijemném večeru, když se rozbalili dárky, že nejsem prospěšná pro společnost :D, takže otce jsem viděla dnes naposledy ve svém životě :D. P.S. Nejsem žádná socka :-)

  Pro 25, 2013
 • Obrázek uživatele vesničanka
  vesničanka (anonym)

  Dělam to, co je třeba. Co...Přesně tak to mám i já a stejně jako ty to cítím dělám.

  Pro 25, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Ja nevim co je interpunkce a...Ziti samo o sobe je sice obycejne celkem radostny fakt, ale pro mnohe je dulezita i jeho kvalita. Kdo uplne ignoruje spolecenske konvence, ten riskuje zivot na samem okraji spolecnosti. A takovyto styl zivota ma radu dopadu, vcetne tech financnich nebo zdravotnich.

  Pro 25, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  :D pravda, já se dozvěděla...Lide jsou nedokonali, a jejich mozek casto mizerne odhadne dusledky slov, ktera voli. I ja jsem rekl lidem radu blbosti, a jini rekli radu blbosti zase mne - a to i daleko horsi veci, nez plky o jakesi neuzitecnosti pro spolecnost. Takove reci sice muzou zamrzet, ale dozivotni dusledky bych z nich ja osobne presto nevyvozoval.

  Pro 25, 2013
 • Obrázek uživatele vánoční veselí
  vánoční veselí (anonym)

  Mne jako staremu mladenci...Líbí se mi tento upřímný a pravdivý příspěvek.Nejlepší heslo je žít a nechat žít....ať si prosím každý dělá co chce pokud neporušuje zákony je po tom každému nic.A co je to ten okraj společnosti že se nepřetvařuju a nenudím tam kde nechci?Bohisatvové jdou opačným směrem a následují princip soběstačnosti-žijí prostě aby praktikovali duchovní cestu a považují realizaci dokonalého pochopení za svůj cíl.

  Pro 25, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Líbí se mi tento upřímný...Nekteri tez praktikuji uplne osamoceny zivot v divocine, a s jinymi lidmi se vubec nestykaji. Jsou ovsem i taci, kteri delaji z nouze ctnost - o ruzne pozitky zivota ve spolecnosti sice stoji, ale dodrzovat spolecenske konvence jim je zatezko. Kdyz se jim pak podobnych pozitku nedostava v mire, kterou by si podle svych predstav zaslouzili, vini za to jine.

  Pro 25, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Mezi základní společenskou...Jsou ale i mekci normy a mene exemplarni, ale take citelne, sankce za jejich nedodrzovani. Kdo napriklad ignoruje interpunkci, toho zadost o nejake pro nej uspokojive zamestnani muze byt - prave z tohoto duvodu - ignorovana. Kdo neposila vanocni prani svym rodicum a netelefonuje jim, ten muze byt pripraven o dedictvi po nich, nebo aspon citelne znevyhodnen oproti jinym jejich dedicum. A podobnych prikladu by se dalo najit na tisice.

  Pro 25, 2013
 • Obrázek uživatele Karla
  Karla (anonym)

  Lide jsou nedokonali, a...Máš pravdu D, vyvovozovat z toho doživotní důsledky není nejlepší řešení. Má to blíž k postoji oběti, než vítěze. Včera jsem na jeho výrok reagovala a řekla mu, jak to vidím já, i když to bolelo. Dnes jsem se s otcem viděla opět. Byl přešlý z toho co mi včera řekl, změnil pohled na mě a už mě nechá na pokoji.

  Pro 25, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Máš pravdu D, vyvovozovat z...To me tesi ;)

  Pro 25, 2013
 • Obrázek uživatele vánoční veselí
  vánoční veselí (anonym)

  Jsou ale i mekci normy a mene...Milí nebo milá D musím tě opravit...ten kdo neposílá svým rodičům vánoční přání a netelefonuje jim nemůže být za to vyděděn-tohle na vydědění nestačí je potřeba být vyvrhelem a proti rodičům zasáhnout nějakým trestným činem-a to vše prokazatelně žádné jedna paní povídala u pumpy:-) A rodiče kteří své děti vychovali dostávají jen tolik lásky a pozornosti kolik sami dali i tady platí jak se do lesa volá tak se z lesa ozývá.

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Milí nebo milá D musím tě...Obavam se, ze se mylis, mile vanocni veseli. Nehovoril jsem o vydedeni, ale o pripraveni o dedictvi nebo o vyrazne znevyhodneni oproti ostatnim dedicum. V tom je trochu rozdil. Jedna vec jsou ustanoveni obcanskeho zakoniku o vydedeni, druha vec jsou siroke prakticke moznosti rodicu jeste pred jejich smrti, a nasledny natlak ostatnich pozustalych po jejich smrti. Jednou z evidentnich moznosti pro rodice, jak obejit prekazku formalniho vydedeni, je rozdani podstatne casti sveho majetku svym oblibenym potomkum a jinym osobam jeste pred svou smrti. Pokud pak jde o zbyly majetek, ktery muze byt predmetem dedickeho rizeni, ani zde neni situace vubec jednoducha - zejmena pokud se rodice ani nenamahaji poridit nejakou zavet. Bud jak bud, v praxi muze snadno dojit k nekdy i velmi zdlouhavemu handrkovani pozustalych o majetek, kteremu sebelepsi system dedickeho prava nemuze zabranit. I zde jsou ve znatelne vyhode ti pozustali, kteri vychazeji dobre s ostatnimi, a nemaji status cerne ovce rodiny. A jednou z cest, jak se tomuto statusu vyhnout, je prave dlouhodobe dodrzovani aspon nekterych spolecenskych konvenci. Sorry - tak to proste je, at jiz se nam samotnym dostalo od nasich rodicu a ostatnich rodinnych prislusniku za nas dosavadni zivot jakkoli malo ci hodne lasky a pozornosti.

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Vánoce přežívám díky Lexaurinu, neboť je mně snášeti bučení senilní 90-leté tchýně s názory jak Hurvínek a se sebevědomím hodným Hitlera.

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Jiste. A lide obycejne urcite nesnaseji vanocni buceni podobnych tchyni z masochismu, nybrz spise proto, aby predesli jeste vetsim problemum v budoucnosti, nebo aby si pripravili pudu pro uspesne vyrizeni dedictvi a nabyti jinych souvisejicich pozitku po smrti podobnych osob.

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  O dědictví v tomto případě nejde, nemá vůbec nic.

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  O dědictví v tomto...Vztah s partnerem ci partnerkou? Vztahy v sirsi rodine? Nebo prosty pecovatelsky instinkt, ci dokonce nadeje na priznivou bozi odplatu?

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele Karla
  Karla (anonym)

  To me tesi ;)děkuju ;-)

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele Karla
  Karla (anonym)

  Vánoce přežívám díky...Nebylo by lepší dát Lexaurin tchýni?

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele ! pro Karlu
  ! pro Karlu (anonym)

  Určitě by bylo lepší dát Lexaurin tchýni, ale je zdravá jak rybí tuk a jakékoliv léky odmítá. Dobrým řešením by byl také KCN, ale nechci strávit zbytek života ve vězení.

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele vánoční veselí
  vánoční veselí (anonym)

  Obavam se, ze se mylis, mile...Některé to prostě upřímně nezajímá to dědictví fakt ne-jsou prostě spokojení-jistě ,že by se něco navíc hodilo ale nehodlám se celoživotně přetvařovat :-)mohlo by jít i o zdraví :-)

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Některé to prostě...Kazdy z nas je v trochu jine situaci. Kdo je shodou priznivych okolnosti mocny, vlivny a bohaty, ten ma moznost vice vnucovat jinym svoje predstavy a postoje, nez aby se jinym naopak prizpusoboval a projevoval jim ruzne zdvorile usluhy. Cim mene je vsak nase postaveni privilegovane, a cim vyssi jsou pritom nase zivotni naroky, tim vice jsme zpravidla nuceni - trebas i se sebezaprenim - dodrzovat rozmanite protivne spolecenske konvence, a nejednou se pritom i pretvarovat. Samostatnou kapitolou pak jsou politici v demokratickych zemich - zejmena pak ti, kteri nejsou multimilionari ci miliardari. Ti musi vazit kazde slovo, aby meli sanci na sponzoring svych kampani a prizen volicu.

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele pro D
  pro D (anonym)

  Jseš trochu dost mimo téma, není-liž pravda? Takové fráze by stály za publikování v nějaké diplomové práci, např. na téma "Jak neříct nic mnoha větami".

  Pro 31, 2013
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Jseš trochu dost mimo téma,...Lide, kteri k tomu nejsou obdareni, vsak nekdy nevidi nic ani v logickych a smysluplnych uvahach. Nedovedou vstrebat komplexnejsi a abstraktnejsi myslenky, natoz pak nejake formulovat. Ty, co to umi, pak nemuzou vystat :p

  Pro 31, 2013
 • Obrázek uživatele Skvělé!
  Skvělé! (anonym)

  Rozhodně doporučuji tyto výplody shromažďovat a pak je někde publikovat.

  Led 01, 2014
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  Lide, kteri k tomu nejsou...Náhodou s tím postavením a přetvařováním máš plnou pravdu. tohle nám přednášeli na sociologii hned po převratu. Že např. pokud máš nějaké postavení, tak třeba musíš mít takové auto, chodit do takového klubu ap. Viz pseudoaféra s Rusnokem. Vůbec mě nijak nepobouřil, právě naopak, ještě se z něho nestal exibicionista.

  Led 01, 2014
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Mohu se zeptat, jaké uplatnění má vystudovaný "sociolog" v reálném životě?

  Led 01, 2014
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Náhodou s tím postavením a...Sorry, neziju v Cesku. Jakym statusovym ocekavanim na dustojny zivotni styl spravneho premiera v demisi Rusnok nedostal?

  Led 01, 2014
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Mohu se zeptat, jaké...Jak ktery. Takovy Jan Keller ma profesuru, prednasi, pise, v mediich rype do pravicovych vlad a kapitalismu, varuje pred socialnim kolapsem na Ostravsku a tvrdi, ze by se starym hornikum nemel prodluzovat duchodovy vek. Jini jsou treba nezamestnani, nebo delaji neco uplne jineho nez vystudovali.

  Led 01, 2014
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  Sorry, neziju v Cesku. Jakym...Myslel jsem to tak, že oficiálně se všichni západní politici předháněli, jakou ctí je pro ně účast na pohřbu Mandely a mikrofony zachytily ty Rusnokovy výroky, že nemá chuť nikam letět. A já patřím k těm, kterým je celá ta faleš celebrit a mocných k smíchu.

  Led 01, 2014
 • Obrázek uživatele pro D
  pro D (anonym)

  Jak ktery. Takovy Jan Keller...Děkuji, to je fakt moc užitečná a potřebná činnost.

  Led 02, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Jak ktery. Takovy Jan Keller...Zkrátka je to taková docela zajímavá činnost, při které se člověk asi nepředře :-) Myslím, že je to dobrý nápad pro děti, co mají studovat :-)

  Led 02, 2014
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Myslel jsem to tak, že...Ted se mi to taky vybavilo. Fnukal, nevedel co delat, nevedel kdo cestu do JAR zaplati, nedaval pozor na zapnute mikrofony - pekne dekuju. Kdyz takhle reagoval na naprosto rutinni problem predsedy vlady - dohlednout ve spolupraci s Hradem na zajisteni odpovidajici ceske ucasti na pohrbu vyznamneho ciziho statnika - radeji si ani nepredstavuju, jak by reagoval treba na velkou zivelni pohromu ci neco jeste horsiho. I urednicky premier v demisi by mel byt rozhodny, kompetentni a diskretni. Nekteri lide na premierskem postu jsou vsak spis dukazem, ze premiera by v Cesku mohl delat uplne kazdy.

  Led 02, 2014
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Obama udělal větší ostudu než Rusnok! Na pohřeb Mandely sice dorazil, ale rozesmátý se fotil s kolegy mobilem. Myslím, že to Jirka myslel přesně naopak.

  Led 02, 2014
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Obama udělal větší ostudu...Ja vim. Pohrby nejsou nic obzvlaste sexy. Nicmene Rusnok projevil zaroven i slabosstvi, nerozhodnost, neznalost a nekompetenci. To bych videl jako mnohem horsi nez jakykoli uprimny projev nechute zucastnit se Mandelova pohrbu (byt v zajmu dobrych mezinarodnich vztahu by se mel premier krotit i v tomhle). Proto jen doufam, ze pred tim, nez se na obzoru vynori nejaky skutecne obtizny a urgentni problem pro CR (napriklad velke zaplavy), premierem bude uz davno nekdo jiny.

  Led 02, 2014
 • Obrázek uživatele plevel
  plevel (anonym)

  ja teda nevim, ale v zivote mi vanoce problem nedelaly..

  Feb 25, 2014
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  ja teda nevim, ale v zivote...A trpis socialni fobii?

  Feb 25, 2014
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  A proč to řešíš 2 měsíce po vánocích?

  Feb 25, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama