V Polsku přibývá netypických závislostí - na mobilech či mládí

K rozšířeným závislostem na alkoholu a cigaretách se v Polsku v poslední době stále častěji přidávají nejrůznější "moderní" závislosti. Ženy vede k závislosti na návštěvách kosmetiček panický strach před vráskami, jiní se nedokážou odloučit od svého mobilního telefonu ani na toaletě. Polští terapeuti hlásí, že jejich poradny jsou plné lidí trpících tím, že se bez něčeho nemohou obejít.

Člověk se podle nich může stát závislým téměř na všem - od čtení etiket na potravinách, žvýkání žvýkačky, rychlé jízdy autem, telefonních hovorů a posílání sms zpráv po zdravou výživu či mladý vzhled.


Známý polský epidemiolog Wlodzimierz Janiszewski, který několik desítek let vede terapie s narkomany, napočítal 50 novodobých závislostí, které v Polsku nabývají na síle.


"Ten dlouhý seznam ale zcela určitě není ještě uzavřený," upozornil Janiszewski. Experti soudí, že většina nových závislostí má úzkou souvislost s civilizací, protože 21. století otevřelo lidem nové možnosti. "Zvýšila se dostupnost výdobytků konzumní společnosti, čehož důsledkem je to, že se objevily dosud neznámé závislosti," vysvětlil sociolog Jacek Leoński.


Mezi nejčastější novodobé závislosti v Polsku patří podle odborníků ta na mládí. Trpí na ni ženy i muži, kteří si chtějí za každou cenu zachovat mladistvý vzhled. Každý den se pozorují od hlavy až k patě v zrcadle, hledají vrásky a objednávají se na plastické operace. Muž jednadvacátého století také může mít nepřekonatelnou touhou po svalnatém těle. "Těch jsou plné posilovny, nevidí, že sice nepatří mezi objekty ženského zájmu, hlavně že mají pořádné bicepsy," vysvětlil Janiszewski.


V Polsku je podle odhadů téměř polovina obyvatel nespokojena s tím, jak vypadá, přestože muži podle nedávného průzkumu považují Polky za jedny z nejhezčích Evropanek.


Ve světě je dobře známá anorexie či bulimie. S příchodem módy zdravé výživy řada lidí začala chorobně sledovat jakost podávaného pokrmu. Milovníci dietních a hlavně jídel plných na minerály a vitamíny čtou důkladně všechny etikety. K tomu se přidává v Polsku velmi rozšířená návyk chodit denně nakupovat spojený s lovením "výhodných akcí".


Do poraden polských psychologů se hlásí lidé, kteří denně posílají až 700 sms zpráv. Jsou také dívky závislé na opalování, které zimu tráví v soláriích a léto na plážích.


Psychiatrička Luba Szawdynová upozorňuje, že všichni lidé jsou potenciálně ohroženi. "Proto musíme být opatrní, abychom nakonec kvůli nějaké závislosti nepřišli o rodinu, přátele či zaměstnání," uvedla.


Terapeuti si stěžují, že v Polsku zatím neexistují žádné léčebny pro tyto novodobé závislé. Pacienti většinou míří do protialkoholických léčeben, kde se jejich stav často nijak nezmění. "Zřídka se stává, že by se hlásili sami závislí, většinou to za ně dělá rodina, obvykle v situaci, kdy kvůli své závislosti jsou zadlužení nebo jim hrozí rozvod, pro některé z nich ale už může být pozdě," dodala psychiatrička.


Radka Fialová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Adéla
  Adéla (anonym)

  Mně jako laikovi po přečtení tohoto článku připadá, že zahraniční a v tomto případě polští terapeuti mají více pacientů než u nás. A hlavně více pacientů, kteří si své problémy uvědomují a tím, že jdou s nimi za odborníky, tím ukazují, že je chtějí také řešit. I když se může třeba jednat o takové bizardní fóbie...

  Zář 02, 2008
 • Obrázek uživatele dělník
  dělník (anonym)

  prvotním znakem jakékoli závislosti je snadná dostupnost stimulů umožnující jejich vznik.Jinak řečeno,to na čem můžem získat závislost je snadno dostupné a takříkajíc inned po ruce,protože je to samozřejmost každodeního ,běžného života. Závislost je možné tak získat na na čemkoliv,co nás obklopuje a je to tak snadno dostupné. Potom tedy nastává otázka,proč ? Můj názor na to je,že každý člověk podvědomě hledá jakýsi druh sebeuspokojení a seberealizace .A také zde hraje značnou ůlohu touha po příjemném pocitu ,který věci,na kterých jsme závislí vyvolávají.A zde je jádro problému-najít způsob,jak tyto dopam. reakce nahradit . Třeba u těch drog,tam tyto pocity příjemného prožitku nastávají ,ale tím,že si organismus na na drogu zvyká,vyžaduje čím dál tím větší dávky této drogy,aby byl vyvolán ten samý pocit slasti a rozkoše.Já to mohu potvrdit ze své praxe-jsem náruživej kávař a zatímco třeba před 5 lety stačilo k pocitu osvěžení 2 kafe,v současnosti již piji 3 kafe denně a někdy i 4. Jadna věc mne ale překvapila a to ta,že zatímco zde doma tu kávičku prostě musím mít a basta,v cizině na cestách a byl jsem tam přes 4 týdny jsem si na kávu ani nevzpoměl a co mě překvapilo nejvíce-vůbec jsem necítil potřebu ji pít.. Takže dle mého názoru,pokud někomu vadí jeho závislost ,měl by hledat náhradu ,která by mu přinesla to samé uspokojení jako stimul,bazírující na požitku plynoucí ze věcí na kterých je závislej a je přesvědčen,že je nutně potřebuje. Tedy,pokud se nejedná o tvrdé drogy a totální alkoholizmus-nemělo by být zbavení jakékoli jiné závislosti až takovej problém,je třeba hledat náhradu za ní. To už je potom osobní věcí každého jedince,jakou náhradu bude preferovat. Třeba umění,nebo nějakej koníček-já jsem třeba akvarista a hudebník,jenže u té hudby v kapele(hraji dechovku) je nějaká ta kapka tvrdého,nebo kávička samozřejmstí.Nevím,nevím,nechci radit a poučovat...

  Lis 05, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama