V ČR je nadprůměrný počet sebevražd

Sebevražednost v České republice je nad průměrem EU i světa, zemřou tak čtyři Češi denně, přibližně 1500 ročně. U mladých lidí mezi 15 a 29 lety je sebevražda druhou nejčastější příčinou smrti. Riziko sebevraždy zvyšuje duševní onemocnění.

Podle vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) chybí ČR národní strategie prevence sebevražd nebo jiný program komplexní prevence. Navrhují řešení včetně léčby deprese nebo návazné péče. ČTK o tom informoval mluvčí ústavu Jan Červenka.

Podle vedoucího výzkumného programu Sociální psychiatrie z NUDZ Petra Winklera je sebevražda nejčastějším důvodem úmrtí dívek od 15 do 19 let. V České republice je sebevražda důvodem úmrtí u 30 procent ze všech úmrtí mladých žen od 20 do 29 let. “Vůbec nejvyšší míru sebevražednosti globálně je možné identifikovat u osob starších 69 let,“ uvedl vědec. Na každou dokonanou sebevraždu připadá podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) 20 pokusů.

Cyril Höschl a Petr Winkler patří mezi 29 předních odborníků na prevenci sebevražednosti ze 17 zemí, kteří připravili společné prohlášení, v němž navrhují, jak situaci zlepšit. “Důraz je kladen na prevenci sebevražd prostřednictvím omezování přístupu k prostředkům k vykonání sebevraždy, léčby deprese farmakoterapií a psychoterapií, zajištění návaznosti péče a prostřednictvím dalších preventivních programů,“ doplnil Winkler.

Odborníci z NUDZ podnikají řadu aktivit pro zlepšení situace, v rámci jednoho z projektů mimo jiné plánují uvést do světa příručku pro novináře. “Ta by měla poskytnout informace o tom, jak správně komunikovat v médiích zprávy o sebevraždách. Je totiž prokázáno, že necitlivá mediální praxe může vést k vlně nápodobných sebevražd, a to zvláště v případech, kdy sebevraždu spáchala mediálně atraktivní osobnost jako například úspěšný fotbalista nebo zpěvačka,“ upozornil Winkler.

V ČR je míra sebevražednosti podle posledních srovnatelných dat WHO nad průměrem EU a výrazněji i nad celosvětovým průměrem. Absolutní počet sebevražd navíc začal v ČR po roce 2008 opět stoupat poté, co od roku 2000 s jedinou výjimkou v roce 2003 konstantně klesal.

Ročně podle Světové zdravotnické organizace spáchá sebevraždu více než 800.000 lidí, denně přes dva tisíce. Podle bývalého prezidenta Světové asociace pro prevenci sebevražd Briana Mishary to je více než zemře celkem ve všech válkách, při teroristických útocích a v důsledku mezilidského násilí. Na problematiku má upozornit Světový den prevence sebevražd, který připadá na neděli 10. října.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele Vojta
  Vojta (anonym)

  Čím to asi bude? Hlavně aby ten počet ještě nestoupl po volbách...

  Říj 17, 2017
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Je to přirozený důsledek anarchie v našem státě, kdy parlament si schvaluje zákony výhodné jen pro sebe, soudcové si vykládají zákony jak se jim zrovna hodí, právo platí pro někoho víc a pro někoho míň, policie si dělá co chce (viz např. akci se zastavením řidiče policejní dvojicí v civilu). Důchodci chodí vybírat popelnice a klidně je majitel vyhodí z bytu bez udání důvodu. Žijeme lépe, žijeme radostněji - není-liž pravda?

  Říj 17, 2017
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  A kdy si to hodíš,když je tu tak zle?

  Říj 17, 2017
 • Obrázek uživatele Fjanta
  Fjanta (anonym)

  Bohužel má Péťo vykřičník nad tvým příspěvkem úplnou pravdu. A proč by si to zrovna on měl házet? Aby měl pošuk jako ty (kterému připadá vše výše uvedené normální a správné) radost? Ty to ještě nevíš, ale může to potkat třeba i tebe nebo někoho z tvých blízkých. A věř tomu, že právě vzrůstající počet sebevražd je známkou čehosi nezdravého ve společnosti. V naprosté většině je totiž páchají slušní, hodní, poctiví a zodpovědní lidé jen okolnostmi zahnaní do kouta, z kterého sami nedokážou najít východisko. A je to hrozná škoda, protože svině a hajzlové tu zůstávají strašit dál a těm to opravdu nehrozí...

  Říj 17, 2017
 • Obrázek uživatele Pro doktorku.cz...
  Pro doktorku.cz... (anonym)

  Pro článek s tak vážným tématem jste vybrali opravdu skvělou fotku... Že se nestydíte! Není to náhodou někdo z vás redaktorů?

  Říj 17, 2017
 • Obrázek uživatele ale
  ale (anonym)

  Bohužel má Péťo...to není pravda. U nás se velice často zabíjí mladí lidé, kteří mají problémy s psychikou. A to je problém v prvé řadě rodičů, že nedokázali dát svému potomkovi radost do života. Ona práce a pohyb by je z té bezútěšnosti rychle probrala.

  Říj 17, 2017
 • Obrázek uživatele ale ale
  ale ale (anonym)

  Co je to velice často? Jak mladí? Máte nějaká relevantní čísla? Nemáte. A mladého života snad není škoda? To chcete tvrdit, že ti vaši mladí se zabíjí jen z rozmaru nebo snad zvědavosti? Malé procento možná, třeba to chtějí jen jako zkusit, nebo v případě dětí si na to třeba hrají - i takové případy se staly. Ale rozhodně ne velice často nebo většinou.

  Říj 17, 2017
 • Obrázek uživatele možná
  možná (anonym)

  Co je to velice často? Jak...by bylo od věci si přečíst článek na který reagujeme. S lidmi pracuji, vím, že senioři se loučí se životem spíš kvůli nemoci či zklamání z dětí, které se k nim neznají. Paradoxně bezdomovci mají ze života větší radost (nemyslím tím alkoholiky, tam do problému nevidím), než člověk zavřený sám v paneláku. Mladí se mezi sebou srovnávají, sdílí videa o sebevraždách, styl emo také nikomu na duševním zdraví zrovna nepomůže. Tady vidím za vinu rodinu, ne stát.

  Říj 17, 2017
 • Obrázek uživatele tak
  tak (anonym)

  Co je to velice často? Jak...už sis článek přečetl?

  Říj 18, 2017
 • Obrázek uživatele Nevěřím
  Nevěřím (anonym)

  by bylo od věci si...že by bezdomovci měli větší radost ze života než ostatní. Já tedy určitě ne (nejsem bezdomovec - potěšení by mně to určitě nepřineslo. Jinak smutné je mladí lidé mají k sebevraždám sklon a je zřejmé, že více riskují.

  Říj 18, 2017
 • Obrázek uživatele A bude
  A bude (anonym)

  hůř, pokud by se k moci dostali pravičácké straky. ODSáci a TOPáci u moci, tak to plno lidí ukončí.

  Říj 18, 2017
 • Obrázek uživatele kecy
  kecy (anonym)

  hůř, pokud by se k moci...Počet sebevražd rok od roku roste, průměrně okolo 200 lidí. Zatímco v roce 2005 jich bylo okolo 1300, o sedm let později už téměř 1 650 a nyní (2016) je to zhruba stejně. Nejvíce, okolo 2 600 jich bylo v letech 1970 až 1974, od té doby toto číslo překonáno nebylo. Sebevražedné sklony mají v prvé řadě mladí, kteří experimentují s drogami. Potom alkoholičky, následované osamělými seniory. To není o tom, kdo je zrovna u koryta, ale o tom, jak jsme schopní socializace ve vyšším věku a jak nás rodiče vychovávali. Dva příklady, co znám odobně: mladá žena, alkoholička, přítel jí dal x šancí, ale alkoholu se nevzdala, tak sáhla po kombinaci prášky + alkohol. Podařilo se jí to napůl, tělo žije, mozek je mrtvý. A to má dvě pubertální děti, kteří nyní to utrpení musí snášet. Druhý příklad: 19letý syn mého kamaráda. Od mala nehnul zadkem, od 13 let měl setrvale přes 100 kg. Žil sám s otcem, který měl takový děs z toho, že by mu syn odešel, že mu dovolil vše a dělal mu pomyšlení. Mladý si ani nedošel do ledničky pro jogurt, radši si počkal na tátu, až přijde servaný z práce a jogurt mu do postele donese. Vzal babičce léky na spaní a nepřežil to. Za toto nemůže politika, ale rodina.

  Říj 18, 2017
 • Obrázek uživatele Henri
  Henri (anonym)

  Počet sebevražd rok od roku...V clanku uvadedeji, ze globalne je nejvyssi mira sebevrazd u lidi nad 69 let - tak tam to asi nebude kvuli vychove... Dale mne v clanku zaujalo vyjadreni psychiatru: "Důraz je kladen na prevenci sebevražd prostřednictvím omezování přístupu k prostředkům k vykonání sebevraždy" ....to jako fakt? Prestanou se vyrabet ostre noze, aby se clovek mohl podrezat, prodavat spagaty, aby se clovek nemohl obesit, leky se budou muset uchovavat v trezoru, kolem zeleznic udelaji plot, na mosty zakazou vstup? - nejak to nechapu, jak v praci chteji nekomu omezovat moznost spachat sebevrazdu? - No a ty antidepresiva -asi hodne casto pomuzou, ale nejsou vsemocna

  Říj 19, 2017
 • Obrázek uživatele Proč ne?
  Proč ne? (anonym)

  V clanku uvadedeji, ze...Naši "zástupci" v europarlamentu jsou schopni klidně takové pitomosti schválit.

  Říj 19, 2017
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  Nemyslím si, že by nějak rapidně v poslední době stoupalo sebevražd. Je na to nějaký výzkum? Relevantní data?

  Říj 28, 2017
 • Obrázek uživatele zaměstnání
  zaměstnání (anonym)

  http://www.nspiv.cz/zamestnani.htm

  Říj 28, 2017
 • Obrázek uživatele Henri napsal
  Henri napsal (anonym)

  V clanku uvadedeji, ze...cituji No a ty antidepresiva -asi hodne casto pomuzou, ale nejsou vsemocna řada antidepresiv způsobuje deprese a riziko sebevraždy - viz příbalové letáky. Ve zdravotnictví by se mělo více šetřit na správných místech

  Říj 28, 2017
 • Obrázek uživatele Psychické potíže,
  Psychické potíže, (anonym)

  To jako že lidé trpící...Způsobuje genetická výbava, způsob života, společnost, a to,co do sebe cpeme... Antidepresiva a to hlavně některá jsou návyková a člověka uspi a oblbnou. Ve své většině moc nepomáhají, ale spíše uskodi.

  Lis 05, 2017
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Je to katastrofa, určitě to byli lidé hodní empativni, protože hrubý a bezcitný člověk, či který se rád vysmívá druhým, si neveme život. Mrzí mne, že hodně lidí i přeje druhému tohle a smějí se i článkům o sebevraždě třeba celebrity, většina lidí ne. Žijeme v smutné době, době depresi!

  Črv 11, 2021
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Je to katastrofa, určitě to byli lidé hodní empativni, protože hrubý a bezcitný člověk, či který se rád vysmívá druhým, si neveme život. Mrzí mne, že hodně lidí i přeje druhému tohle a smějí se i článkům o sebevraždě třeba celebrity, většina lidí ne. Žijeme v smutné době, době depresi!

  Črv 11, 2021
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Je to katastrofa, určitě to byli lidé hodní empativni, protože hrubý a bezcitný člověk, či který se rád vysmívá druhým, si neveme život. Mrzí mne, že hodně lidí i přeje druhému tohle a smějí se i článkům o sebevraždě třeba celebrity, většina lidí ne. Žijeme v smutné době, době depresi!

  Črv 11, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama