Úzkost/anxieta

Úzkost se velmi liší od strachu

Někdo mluví raději o anxietě než o úzkosti. Není ovšem snadné tyto dva pojmy přesně definovat a vymezit mezi nimi hranice. Nám stačí, když si zapamatujeme, že strach mívá ?objektivní? příčinu, kterou lze rozpoznat tady a teď, zatímco obavy a předtuchy vyjadřují strach z něčeho, co teprve přijde.

Anxieta, která je intenzivnější, i úzkost také představují strach bez ?objektu?. Tyto stavy mohou přetrvávat delší či kratší dobu a projevovat se v nějaké specifické situaci nebo mohou být stále přítomné v určitém období života.

Příklady

Šimon studuje ve druhém ročníku na právech. Má vynikající výsledky a podle lidí z jeho okolí jsou pro něj všechny zkoušky jen ?formalita?. Šimon však zkoušková období rozhodně takhle neprožívá. Několik dní před zkouškou se objeví první příznaky a postupně se zhoršují až do osudného dne ? dýchací obtíže, pocity dušení, prudká zrychlení srdečního rytmu, návaly pocení a vlhké ruce. Někdy na něj dokonce padne strach, že zemře. Šimon trpí a neodvažuje se o tom promluvit, protože si myslí, že jeho okolí ?by to připadalo úplně absurdní?.

Dominice je 48 let a už mnoho let žije sama. Během celého roku se jí často naskytne příležitost cestovat. Několik dní před odjezdem na dovolenou nedokáže myslet na nic jiného než na to, co strašlivého by se jí mohlo stát ? porouchá se jí auto na opuštěném místě, někdo ji přepadne, zabloudí, ocitne se uprostřed noci na vesnické silnici atd. Tyto děsivé představy jsou doprovázeny mnoha fyzickými projevy ? bušením srdce, třasem aj. V tomto období také trpívá nespavostí.

Je těžké zcela se podobným krizím vyhnout, když se ocitáme v náročných životních situacích, jako je například rozchod, odchod ze zaměstnání, početí dítěte, kdy musíme přijmout závažná životní rozhodnutí. Nicméně krize úzkosti se svou intenzitou mohou velmi lišit. Je třeba pustit se do práce a snažit se zjistit původ emocí, které jsou tu ve hře. Čelit takovým úzkostem, které se projevují jako skutečné záchvaty, vám mohou pomoci relaxační techniky.

Musíme se na tomto místě zmínit o extrémní podobě těchto projevů, o úzkostné neuróze, která je charakteristická nepředvídatelnými záchvaty paniky, aniž by byla na první pohled zřejmá nějaká přímá souvislost se situací, která vzbuzuje zvláště silné znepokojení. Americká psychiatrická asociace vytvořila klasifikaci duševních poruch, jež se pravidelně aktualizuje, DSM. Podle její čtvrté verze* je potřeba eliminovat v případě projevů, o kterých jsme se právě zmínili, všechny případné organické příčiny. Aby bylo možné hovořit o panickém záchvatu, je podle těchto psychiatrů nutné, aby se u člověka vyskytovaly nejméně čtyři z následujících příznaků, které se musí objevit náhle v deseti minutách následujících po objevení prvního symptomu a musí se zvyšovat jejich intenzita:

pocit nedostatku dechu (přerývaný dech);
bušení srdce nebo zrychlení srdečního rytmu;
dušnost, pocit dušení;
pocení;
třes nebo svalové záškuby;
nevolnost, žaludeční nebo střevní potíže;
zdřevěnělé končetiny, mravenčení;
návaly horka a chladu;
bolest nebo nepříjemné pocity na hrudníku;
strach ze smrti;
strach ze zešílení nebo z provedení něčeho nekontrolovatelného během ataky.

Při čtení tohoto působivého seznamu musíme konstatovat, že každý z nás mohl při projevování emocí zažít některý z těchto příznaků. Ovšem psychickou poruchu, která si žádá zásah specialisty, charakterizuje spojení více příznaků, jejich trvání a četnost výskytu spolu s negativními důsledky.

Úzkost se projevuje během celého života. V každé budoucí situaci se skrývá něco neznámého, nepředvídatelného a musíme si přiznat, že to vyvolává nepříjemná očekávání nebo i obavy. To je naprosto normální a my se s tím musíme smířit. Navíc je třeba zdůraznit, že anxieta bývá nerozlučně spjata s každou změnou, a někdy může být dokonce jejím motorem.

Zdroj: Arrivé - Umění prožívat emoce, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (42)

 • Obrázek uživatele mandarinka55"seznam.cz
  mandarinka55"se... (anonym)

  Umite poradit dobreho odbornika, ktery mi s timto problemem pomuze? Myslim nekoho naozaj kvalifikovaneho. Muj problem se konkretne tyka (neopodstatneneho a nalehaveho) strachu z jinych lidi. (Jinak si pripadam "normalni".:-)Dekuji za radu! M.

  Led 23, 2008
 • Obrázek uživatele tom
  tom (anonym)

  Ahoj chci se zeptat jestly si už někoho sehnala. Mam stejný problém jako ty.

  Črv 03, 2008
 • Obrázek uživatele natalia
  natalia (anonym)

  chcela by sa opytat na uzivanie serliftu. za kolko mi zaberie.vopred vdaka.

  Črv 02, 2009
 • Obrázek uživatele JARKA
  JARKA (anonym)

  Ahoj, také trpím občas nezvladatelným strachem z lidí. Třeba v obchodě je všechno OK, ale mám jít k pokladně a začne mi bušit srdce a pociťuji hroznou chuť utéct ven. Myslíte, že to může být tím, že jsem byla 12let doma s nemocným dítětem?

  Črv 03, 2009
 • Obrázek uživatele JARKA
  JARKA (anonym)

  Ahoj, také trpím občas nezvladatelným strachem z lidí. Třeba v obchodě je všechno OK, ale mám jít k pokladně a začne mi bušit srdce a pociťuji hroznou chuť utéct ven. Myslíte, že to může být tím, že jsem byla 12let doma s nemocným dítětem?

  Črv 03, 2009
 • Obrázek uživatele JARKA
  JARKA (anonym)

  omlouvám se, omylem jsem to poslala 2x!

  Črv 03, 2009
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ahoj, já trpím nezvladatelnou úzkostí ze smrti a z toho, že čas běží tak rychle a že jsem čím dál blíž svému konci. Chci se toho zbavit, ale nevím, jak. Pár hodin na to zvládnu nemyslet, ale pak mě to přepadne znovu, následuje neklid a pak šílená deprese. Pomozte mi někdo! Takhle nejde žít:'-(

  Bře 04, 2010
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  Jano a Jarko, a co vám brání zajít za psychologem? Proč se trápit? Vždyť toto jde řešit. Přeji odvahu a štěstí, a dobrého terapeuta. :-)

  Bře 04, 2010
 • Obrázek uživatele Šárka
  Šárka (anonym)

  Hezký podvečer,myšlenky na smrt mě ničí, dostanu je vždy, když mě něco zabolí..a už to jede. Život má sníženou kvalitu.Je nějaký lékař, který je v tomhle profík? Předem děkuji za odpověď.

  Bře 04, 2010
 • Obrázek uživatele Lucrezia
  Lucrezia (anonym)

  Bojuji s velkou úzkostí. Stačí malý impulz, třeba mi volá zaměstnavatel, že musím přijít do práce něco vyřídit, a už se mi sevře žaludek, a nepustí. Pak stačí do toho další drobnost, a já už lítám v úzkosti až po uši. A ne a ne se toho zbavit. Prodýchávám to, marně, Drží se, potvora. Nakonec lupnu prášek a chce se mi akorát spát. :( Je to hrozné s tím žít...

  Led 28, 2011
 • Obrázek uživatele Léo
  Léo (anonym)

  A co jít k psychiatrovi? Ty prášky si sháníš sama? Existují lehká AD, které působí proti úzkosti, ale berou s epravidelně a dlouhodobě, např. Trittico.

  Led 28, 2011
 • Obrázek uživatele Lucrezia
  Lucrezia (anonym)

  A co jít k psychiatrovi? Ty...Leo, chodím k psychiatrovi tři roky, beru AD i benzodiazepiny...ale tohle není řešení. :-(

  Led 28, 2011
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Dobrý den,potřebovala bych poradit a doporučit lékaře.Mam neustále uzkosti nebo sito aspon myslím.Napadne me naka kravina nebo to vidim v Tv az semi vse sevre a zacnu mit strach zese to stane me nevim co mam delat mela jsem to obcas ale ted dost casto .Prosim o radu Děkuji

  Lis 29, 2011
 • Obrázek uživatele šárka
  šárka (anonym)

  A co jít k psychiatrovi? Ty...já jsem bezcená,alkoholická matka po jednom malim pivu v letě na chut,nemilujemě jsem nicka a já ho tolik miluju ani antidepresiva nefunguji,ale mám dvě děti a stát mi nepomúže tak co mám dělat mám poslat děti a sebe na pastvu umřeli by sme hlady

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele Lela
  Lela (anonym)

  Také trpíte úzkostmi převážně ráno? Mé ranní úzkosti ze života (ale i ze smrti) jsou silné, teprve kolotoč dne je zatlačí do pozadí.

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele vladka
  vladka (anonym)

  Ja mam taky anxiosni poruchu-pry je to vyhybani se lidem,straneni spolecnosti.Drive jsem takova nebyla,pricitam to k tomu,ze jsem byla 20 let doma s detmi a starala se o domacnost,jakmile jsem mela nastoupit nekde do zamestnani hroznej strach z okoli z lidi,co me tam ceka,jaky bude kolektiv proste hruza.Nakonec jsem to nikdy nezvladla takze jsem zustala doma,kde jsem se citila bezpecne jako by schovana pred okolnim svetem.K tomu se casem pridali jine problemy a dnes jsem v ID a ma diagnoza zni-ANZIOSNE DEPRESIVNI PORUCHA TEZKEHO TYPU A SMISENA UZKOSNE DEPRESIVNI PORUCHA TEZKEHO TYPU.

  Črv 16, 2012
 • Obrázek uživatele eicul
  eicul (anonym)

  Také trpíte úzkostmi...Lelo,ja to mam stejně,beru AD zoloft občas musim přidat oxazepam,tak 2dny v tydnu,ale stejně mam ranni uzkosti a přesně jak pišeš až domaci kolotoč to potlači,dokud nezačnu fungovat tak je to běs.V ponděli jdu k lekaři tak uvidim co mě zas řekne zda mě nezvyši davku leku.

  Srp 21, 2012
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014
 • Obrázek uživatele martin
  martin (anonym)

  Dobry den Je mi 17 let a trpím pocity úzkosti,občas mi buší srdce a mám třes v nohách. Rád bych se zeptal co byste mi doporučila.

  Feb 22, 2015
 • Obrázek uživatele Martine
  Martine (anonym)

  psychiatra a nemusíš se za nic stydet. Da ti leky a bude zas dobře.

  Feb 22, 2015
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  tak mě taky dali nálepku anxiózní pacientka jen proto že jsem se zajímala o svůj zdr.stav a chtěla vědět co mi dávají za léky,přitom nevim kde to vzali lidí se nestranim naopak,a úzkost z to co vám co dá mi přijde přirozené,ségra bere vše co jí dají a ty antidepresiva z ní udělali úplně jinou osobnost hrůza já teda v v psychiatrech spásu nehledám byla jsem tam jednou kvůli stresům ale vůbec mě neposlouchal a pak ani nevěděl na co jsem se ho ptala předepsal léky a papá vedlejší účinky přemýšlení o sebevraždě, tak to šly rychle do koše holky ,lépe psycholog který s vámi probere s čím máte problém ale ověřený psycholog vybírejte dobře

  Feb 23, 2015
 • Obrázek uživatele v
  v (anonym)

  psychiatra a nemusíš se za...Martine je to anonymní zkus říct s čím máš potíž v životě emocích a tak nestyď se má to plno lidí třeba na něco přijdeme :-)

  Feb 23, 2015
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  ? To má asi kdekdo :-D Ta Anxiozita znamená - nedůvěra, nechtění se přizpůsobit, vyhýbavost na spolupráci s doktorem. Neznamená to tedy stranění se, vyhýbání od společnosti a tak.

  Feb 23, 2015
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  ? To má asi kdekdo :-D Ta...Anxiozni je predevsim uzkostny. A uzkost se lisi od strachu tim,ze nezname pravou pricinu toho ceho se bojime. Uzkostni lide maji spolecny ten pocit,ale muze se u kazdeho projevovat trochu jinak.

  Feb 23, 2015
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Ne, Anxiozní znamená "Vyhýbavý" Nedůvěřivý. Úzkost či Úzkostný stav je něco jiného. To maj na Wikipedii špatně, pokud to máš tam odsud. :-)

  Feb 24, 2015
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Specifické poruchy osobnosti ------------------------------ F60.6 - Anxiosní (vyhýbavá) osobnost http://valium.blog.cz/0808/vyber-z-diagnoz-psychickych-poruch

  Feb 24, 2015
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Ne, Anxiozní znamená...Ne, nemám to z Wikipedie. Ale anxieta je úzkost. A úzkost je u vyhýbavé poruchy jeden z hlavních příznaků. Není to synonymum. Jen se to překládá v souvislosti s touto diagnózou, trochu chybně. Od toho jsou také léky proti úzkosti, anxyolytika. To nejsou léky proti vyhýbavosti. Jinak je mnoho úzkostných poruch. odkaz např. zde: http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/anxiozni-poruchy-1

  Feb 24, 2015
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Hmm, nějak se ty zdroje rozcházejí. Já to znám teda pod tím co prezentuju, a to i od svého lékaře. Že se to pouze s tou úzkostí kombinuje ale že jsou to jako 2 odlišné diagnozy. (každýmu se to kombinuje jinak a vícero typů)

  Feb 24, 2015
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Hmm, nějak se ty zdroje...No,preklad slova anxieta,anxiozni je jasne dany,to neni o vykladu.chyba je jen ve vykladu te diagnozy. Ale spise kosmeticka. Pravda je,ze at se to jmenuje jakkoliv,leci se to uplne stejne.:-)

  Feb 24, 2015
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  ... nebo je to spíš neléčitelná součást :-D něco jako lidská vlastnost. Asi tak bych to chápal. Každopádně mezi to rovnítko s úzkostí nepatří.

  Feb 24, 2015
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  ... nebo je to spíš......a patri. :-) promin. V tomhle si musim stat za svym. Prosty preklad je uzkost. Je to i v nazvu tehle diskuze.

  Feb 24, 2015
 • Obrázek uživatele Danuše
  Danuše (anonym)

  stačí použít google https://www.google.cz/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&es_th=1&ie=UTF-8#es_th=1&q=anxieta

  Feb 24, 2015
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  dopri den chdela sem se sptat mam oxiozni depresivni poruchu ežte dommu a slapžim pasme mendalne redardovana co doje jak mam sdim dal žid co mi poradide prosinvas nevim si radi co mam delad prace nejsem schopna moc krad dekuji psad neumim sachipi se moc omlouvam

  Bře 20, 2015
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  dopri den chdela sem se sptat...co rodiče? Kdo se o tebe stará?

  Bře 21, 2015
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  co rodiče? Kdo se o tebe...ja se sdaram sama osepe do cela mi dode jinak jemi už lip

  Bře 21, 2015
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  ja se sdaram sama osepe do...Jak se staráš sama o sebe, když píšeš, že máš mentální retardaci? Jsi plně způsobilá k práv ním úkonům? Nemáš opatrovníka? Umíš si uvařit, nakoupit, hospodařit s penězi, udržet pořádek? Asi to s tebou není tak zlé, když máš PC a píšeš na diskuze...to chce už určité schopnosti. Taky se mi zdá zvláštní, že si pamatuješ svou diagnozu, kor když je to nečeský název. Nevím jestli je pravda i tvá dyslexie, protože tohle nejsou specifické chyby dyslektiků. Jak to tedy je?

  Bře 22, 2015
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  Jak se staráš sama o sebe,...počidač sapina moje cera kdicki mam poruce nekoho mančela nepo maminku moju dak do je proč bichdo dlala maminka mido čedla co dam mam napsan i muj man čel mi do čedl ale vrd mido řikaji prodo že s nado pořad pdam vide pani ano uklidid umim velice pomalu a sem podom unavne podim vařid sm s naučila daki pomalu vječinou vaři muj man čel npo maminka ktera mije oporou pořad od mala neusdal mi pomahaji proč bich dak asi psala pro lekraci do adsi džko jemi 32 led chodilasem dosvlažtni žkoli neumim psad čis jen drožku v svisvječeni sem nepila ani hodnocena vide proč mila pani prodože pila jina dopa maminka sem nu pila na vižetřeni 7 ledch ale nikdi ji nic neřekli co mije prodože dose neřikalo dak mje dali do svlaždni do asi pilo vžechno vide co ežte psal se rok 1998 do asi dežko mohla vjeded maminka neco as ded kdiž už mije dolik roku ano proplemi sem mlela vrd kdiž už mam jid do osdravi nepo do porupi ne po nekam jinam ndokažu najid adresu no prosd do nenajdu sama musijid semnou nekdo mam dokonce i sina den ma jen řečovou vadu moje cera ma daki lehkou mentalni retardaci no co jako vi si mislide s u pani psichijadricki sem žlaa prosrandu vide jake mam silne deprese prodo že mjedo sačlo madnoud vhlavje proč do nevim proč dam nedrevim proč neumim vipisovad proč nerosumim kdiž čdu jak do co se semnou deje nusdale sem nado mislela ale co už mam delad sou horži vjeci vživode dak vam přeji krasni den ad se vam mila pani daři

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  mimo chodm jak sem pila mlači dak mido nevadilo ikdiž sem musela jednad snekim dak sem nerosumjela ne pochopila dak sem se domu smala nikdi sem nevihledala pomoc ani mje do nenapadlo ale kor dnežni dopa je sla pani nauřade mi vrt řikala že chodim prso jelikož neumim hodinki dak sem jido nedokasala řic sačlo do dim proč sem vihledala pomoc prodože pani na uřade mje poslala na kurs psad živodopis ja sem dosdala sdrach deprese sdeho třes nedalo se do doma vtržed dak sem vihledala pomoc pani dokdorka ji sdačilo jak mje videla sedelasem upani dokdorki hodinu apl maminka moje čekala včekarne dak mi chcede řic že pani dokdorka co ma velke skuženosdi starži ma praksi 40 led mi napsala prosrandu lehku mentalni retardaci hlupši defekd porosumneni socialnim sdahum anxiosni tepresivni poruhu po slepženi psichickeho sdavu mužu pracovad jedno duchu praci vniriskovim prosdředi pes naroku posornosdi richlou reakci dak co mila pani pomje chcede laska vje se podivejde na sesnam co doje da lehka mentalni retardace sa ma pochopide čeho sou dakove lidi schopni čeho ne ano ovadu sem vjedela že mam nikdi předim mido nevadilo ded prosde di uřadi prace nedaji pokoj do hle žkolini kde mje poslala je nadmoje sili dak pani ad do chapede ano uklisim i se staram o dve dedi ale man čel mi vevžim pomaha do pilo vrd ikdiž dedi pili male ded sou dos velke sou docela samosdadne umijou si udeelad dos vjeci do si pižde že se moc i snažim jen ž e mam dadi mam ku a da mi hodne pomaha vrd od mladi as do dospjse spamadujde mam i vižetřeni elosdi co jako vadivam neco namje vi de pani ja nejsem od pornice ani lekařka sem opičejni človjk do mi chce de řic se pani psychiatr mido na psal jen dak sniče ho nic dak mam i vižetřeni psychologa jak sem pila mala 7 ledech pilo do vežkole dalimiod o dak se mjejde nechdemje napokoji mila pani nepo dakove lidi jak sde vi jen se moc nudi nemaji co ropid misdedoho api sdemi poradila dak si dadi delade svoje savjeri dak dodo mi hlavu nepere nas chledanou

  Kvě 09, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Umite poradit dobreho...O úzkosti jsem si nedávno četla, přikládám zajímavý článek. K odborníkovi se chystám, také potřebuji poradit v životě, hlavně na vztahové úrovni, hodně jsem se stáhla do sebe a nevím vlastně proč? http://www.zdravi-nemoc.cz/vsudypritomna-uzkost

  Led 22, 2016
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  "Kategorie nebyla nalezena" ... hmm, fakt dobrý.

  Led 22, 2016
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Jo, už to najelo ... chyba byla kdovíkde.

  Led 22, 2016
 • Obrázek uživatele Evzen
  Evzen (anonym)

  Ahoj, chronickymi uzskostmi trpim uz od malicka. Mam vyhybavou osobnost. Mam uz pres tricet takze vim, ze se toho nikdy nezbavim. Jde to jen prijmout a mirnit. Na psychofarmaka mam takovy nazor, ze to je jen berlicka. Ja teda radeji kulham, nez sebou tahat berlu. S vnitrnim prijetim muze pomoct psycholog. Muzu doporucit satiterapii. Te vnitrni prace je opravdu jak na kostele, nez se clovek nekam pohne.

  Dub 21, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama