Unikátní systém na monitorování psychotických pacientů

V České republice je v současné době více než 45 000 pacientů s psychotickým onemocněním. Pro jejich závažnou nemoc jsou typické časté relapsy - období, kdy se pacientův stav prudce zhorší, což má za následek dlouhodobou hospitalizaci, průměrně na více než 110 dní.

Odborníci z Psychiatrického centra Praha / Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) však přišli s unikátní metodou, jak zhoršení stavu odhalit dříve, než relaps naplno propukne.  Tuzemští vědci využili  telekomunikačních technologií a pokročilé matematické analýzy dat kontinuálně získávaných od psychiatrických pacientů a vytvořili ve světě zcela unikátní  preventivní systém ITAREPS, který úspěšně „vyvezli“ do epicentra technologických inovací, Japonska.

Každý týden deset otázek

 Samotný princip systému ITAREPS je na povrchu velmi jednoduchý: odborníci sestavili speciální dotazník, který každý týden přijde na mobil nemocnému a  jeho rodinnému příslušníkovi. Účastníci mají za úkol vyplnit, zda se oproti předchozímu týdnu pacientův stav zhoršil v deseti sledovaných parametrech. Odpověď na otázky odesílají vzdálenému počítači jako jednoduchou SMS s deseti čísly.  Obsluha je ze strany uživatelů extrémně jednoduchá.

Skutečná přidaná hodnota je ale v dalším prvku systému. „Ve spolupráci s Katedrou kybernetiky ČVUT jsme vytvořili speciální matematický algoritmus, který dokáže relaps účinně předpovědět již dva měsíce předem. Máme tak dost času zvýšit přechodně dávky medikamentů a relapsu zabránit. Přesnost předpovědi je přitom vysoká, jedná se prakticky o stejnou spolehlivost, jakou má EKG při diagnostice infarktu,“ popisuje MUDr. Filip Španiel, Ph.D. z Národního ústavu pro duševní zdraví, autor projektu ITAREPS.

V Psychiatrickém centru Praha / Národním ústavu duševního zdraví v současné době probíhá již čtvrtá studie, která, stejně jako předchozí, ukazuje, že systém snižuje výskyt relapsů až o 70 %. Samostatný výzkum, který  proběhl na čtyřech japonských univerzitách, ukázal u uživatelů programu  v porovnání s běžnou léčbou dokonce 90% redukci  počtu hospitalizačních dnů.

Zájem mají pacienti i odborníci, na pojišťovny se čeká

Kromě nesporného zkvalitnění života pacientů má nový systém jednoznačné ekonomické výhody: díky včasnému záchytu relapsů odpadá následná hospitalizace pacientů.  Odhaduje se, že projekt může v ČR při minimálních provozních nákladech ročně uspořit více než  300 milionů korun.

„Jako  první na světě byl systém zařazen do  sazebníku výkonů, tedy systému veřejného zdravotního pojištění,  což je první stupeň pro to, aby byl uveden do nejširší klinické praxe a naše země se stala předvojem v oblasti využití telemedicíny v léčbě chronických onemocnění,“ dodává doktor Španiel. Zbývá jenom, aby zdravotní pojišťovny tyto kódy nasmlouvaly s ambulantními psychiatry a  zahrnuly je do svých zdravotně pojistných plánů.

Další informace: MUDr. Filip Španiel, Ph.D.,  Mgr. Jan Červenka       

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele %%%
  %%% (anonym)

  dost velká hovadina !!!!!

  Bře 28, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To nevadí, hlavně že na to dostali grant.

  Bře 28, 2013
 • Obrázek uživatele dobrá práce
  dobrá práce (anonym)

  www.revolucni-prijem.cz/1DD866

  Dub 10, 2013
 • Obrázek uživatele Dividenda!
  Dividenda! (anonym)

  Pošukovi přišel tele fonát! Ahoj,tady JANI!! Tak jak?si sám?! Pošuk se vošukal předem,tak řek......FUJ,FUJ?FUJ!!

  Srp 28, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama