Ufňukánci a stěžovatelé

V tomto článku rozebereme jeden z obvyklých, i když ne příliš šťastných způsobů, jimiž lidé reagují na životní podmínky. Tento svět je přesně takový, jaký má být - pro někoho ráj, pro jiného očistec a pro většinu lidí od každého trochu. Svět je totiž stejný jako lidé, kteří v něm žijí.

Probíhá-li náš život alespoň trochu podle našich přání, nic nás nefrustruje a není důvod ke stížnostem. Má ale smysl si vůbec na něco stěžovat? A co tím podvědomě vyjadřujeme? To, že se tak zbavujeme negativní energie z prožívané frustrace, není nejhorší - naopak se nám trochu uleví. Horší je ale to, že se tak jistým způsobem zbavujeme odpovědnosti za své bytí.

V podtextu kritiky tohoto světa a našich stížností je sdělení, že my jsme v pořádku, kdežto svět není. Odmítáme přijmout fakt, že jsme jeho součástí a každý z nás v něm má své místo. Hodně lidí je přesvědčeno, že si zaslouží něco mnohem lepšího, než mají, a nechápou, proč tomu tak není.

Nespokojenost je velmi deprimující pocit. Než ale začneme obviňovat druhé ze svých proher, měli bychom se nejdříve ptát sami sebe, zda jsme udělali všechno, co je v našich silách. Zůstaneme-li pasivní, zakopeme-li se na svých pozicích a budeme jen kritizovat, tak se nezmění vůbec nic. Nechtějte měnit statní - raději pracujte sami na sobě!

V podtextu obviňovacího přístupu zní ještě jedno: "Já jsem ten dobrý, já už si nemusím doplňovat znalosti, učit se novým dovednostem a zbavovat se svých slabin - ať se změní ti druzí, a to podle mých představ." Postěžovat si ostatním, že se vám nedaří, jak byste chtěli, klidně můžete - vybijete tím trochu negativní energie. Druzí ovšem za vás nic nevyřeší.

Obviňovat svět ze svých proher je alibizmem a také neochotou analyzovat vlastní chyby. Vybíjet negativní energii je pochopitelně potřeba a lze to dělat i mnoha způsoby. Kromě toho je ale nutné hledat reálná východiska.

Příčinou nic neřešících vzorců myšlení, cítění a jednání je strnulost. Nejsme schopni se zbavit nereálných představ o světě, překročit svá naprogramovaná omezení a najít nové ideje. Stěžovatelé jsou šiřiteli pesimizmu a beznaděje - nenaslouchejte jim, nenechte se od nich nakazit negativitou, chtějte vědět a vidět víc než oni. Je-li mezi tím, co máte, a co byste chtěli mít, nějaký rozpor, nezbývá než se s tím buď smířit, nebo začít hledat řešení.

Spousta lidí nadává na tento svět, ale ve skutečnosti se jim nelíbí jejich vlastní situace. Ti, kterým se daří, nehledají výmluvy, omluvy a stížnosti, ale ideje a prostředky, jimiž mohou změnit to, s čím nejsou spokojení.

Teď když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jen jediné - naučit se žít na zemi jako lidé.
George Bernard Shaw

Zdroj: Petr Pigal - Netrapte se dietami, Naše ego a ndaváha, nakladatelství Metafora

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (31)

 • Obrázek uživatele Václa Nezhyba
  Václa Nezhyba (anonym)

  Jděte do hajzlu "filozové", kteří jste si za Klause nakradli, kteří pindáte o těch, kteří nic nemají, ani práci, ani prostředky k životu, kteří nemohou zabezpečit svoje rodiny, kteří byli vyhozeni z práce těmi, jejichž předkové dělali únor1948, kteří po bolševické invazi "normalizovali" a opět kradli, jak měli v genech! Neškodila by taková menší revoluce a pevný strom a konopný provaz! Nebudete lepší, a proto je třeba s vámi skoncovat! kradli, díky klausovské privatizaci, kteří, jako on, se dali "recyklovat" a stali se z nich úctyhodní a demokratičtí občané, jako on, jděte pěkně do prdele a neraďte!

  Led 12, 2010
 • Obrázek uživatele Václa Nezhyba
  Václa Nezhyba (anonym)

  Jděte do hajzlu "filozové", kteří jste si za Klause nakradli, kteří pindáte o těch, kteří nic nemají, ani práci, ani prostředky k životu, kteří nemohou zabezpečit svoje rodiny, kteří byli vyhozeni z práce těmi, jejichž předkové dělali únor1948, kteří po bolševické invazi "normalizovali" a opět kradli, jak měli v genech! Neškodila by taková menší revoluce a pevný strom a konopný provaz! Nebudete lepší, a proto je třeba s vámi skoncovat! kradli, díky klausovské privatizaci, kteří, jako on, se dali "recyklovat" a stali se z nich úctyhodní a demokratičtí občané, jako on, jděte pěkně do prdele a neraďte!

  Led 12, 2010
 • Obrázek uživatele Venca Vohnout
  Venca Vohnout (anonym)

  Vo co ti kraci? Ze uz neni co bys mohl ukradst? Kdo pozde chodi-sobe skodi! :-)

  Led 12, 2010
 • Obrázek uživatele kovář
  kovář (anonym)

  Jděte do hajzlu "filozové",...chudinko,ty musíš být motovidlo,když tak naříkáš,nauč se dělat a vyhýbej se putikám-mnoho zdaru

  Led 12, 2010
 • Obrázek uživatele ..
  .. (anonym)

  Tohle nejak nechapu tohle tema.Kdo jako skuhra nebo co?

  Led 12, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Tohle nejak nechapu tohle...Přečti si uvodní článek. Tohle jsou komentáře k němu a komentáře na komentáře.

  Led 12, 2010
 • Obrázek uživatele ..
  .. (anonym)

  To vim ale nechapu ten uvodni clanek.

  Led 12, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Já taky ne, ale takových článků je tady většina - bláboly, za které je někdo dobře placenej.

  Led 12, 2010
 • Obrázek uživatele Jirka Sehnal
  Jirka Sehnal (anonym)

  Já taky ne, ale takových...Souhlasím, jsou to bláboly. V podstatě nabádá k tomu, držte hubu a krok a nestěžujte si. Je to už horší jako za vlády KSČ.

  Led 17, 2010
 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Článek nabádá právě k tomu, aby člověk něco dělal, ne jenom si stěžoval v hospodě či anonymně na internetu a fňukal. To ještě nikdy ničemu nepomohlo.

  Led 17, 2010
 • Obrázek uživatele kocour
  kocour (anonym)

  Já taky nechápu toto téma. No co? Já v životě nechápu spoustu věcí...

  Led 18, 2010
 • Obrázek uživatele Sárunka
  Sárunka (anonym)

  Jděte do hajzlu "filozové",...Hahaha, nic jsi nepochopil, prý "filozové" hahaha.Prosím tě, jsou lidé, kteří nadávají opravdu na vše, nemusí se vůbec jednat o politiku. Nadávají, že svítí sluníčko, že nesvítí, že neprší, že prší, že se v baráku nevytírá, že je mokro, když se vytře, že je soused debil, když může žít s takovou krávou a sousedka je kráva, když může žít s takovým debilem atd. Jde o to srovnat si v hlavě, co je důležité, abych já byl spokojený se sebou, měl se rád, aby můj duch byl velký a duše nestrádala, byl tolerantní a byl co nejlepší pro sebe. Samozřejmě nemluvím o našem egu, to je pouze lživá část našeho já. A trochu pokory by nám také neuškodilo. Měj se bezva papa Sára

  Led 29, 2010
 • Obrázek uživatele Sárunka
  Sárunka (anonym)

  Souhlasím, jsou to bláboly. V...Nejsou to bláboly, jen tomu nerozumíš. Je tam jasně napsáno: "Svět je totiž stejný jako lidé, kteří v něm žijí".Je to stejné, jako když se řekne: Máme takového partnera, jakého si zasloužíme. Jak myslíme, tak žijeme. Máme vládu, jakou si zasloužíme. Jsme to, co jíme (tohle není výrok pí.Zeithamlové, ale určitě velmi dobře věděla, proč to použila). Z toho jednoznačně vyplývá, že svět změníme svým myšlením a to tak, že my sami budeme chtít být lepší, chytřejší, láskyplnější. Pak také k sobě takové lidi a situace budeme přitahovat. Zdraví Sára

  Led 29, 2010
 • Obrázek uživatele člobrda
  člobrda (anonym)

  Já mám tohohle typu článků už docela po krk. Vždyť je toho všude plno, mlácení prázdné slámy už je to. Někdo chtěl prostě vypadat jako osvícená bytost, co ví všechno nejlíp. Někteří lidi si fakt stěžují a přitom nejsou ochotní nic měnit, ale dost lidí si třeba finanční hrůzu ani hrozbu bezdomovectví či vymírání svých blízkých - jsou toho mraky - nezavinilo samo. Nejvíc jim škodí právě ti sobci, co je to nezajímá, i když jsou za to třeba placení. Jak má člověk říct, že něco potřebuje, když má pořád dělat, že všechno je o.k.? Za "nenaslouchejte jim" bych autorovi nasekala bičem na zadek.

  Led 31, 2010
 • Obrázek uživatele Osoba
  Osoba (anonym)

  Nejsou to bláboly, jen...Myslíš, že pozitivním myšlením se zbavíme negativních politiků? Prostě si budem myslet, že jsou v pohodě, a oni se sami od sebe změní?

  Led 31, 2010
 • Obrázek uživatele Zarri
  Zarri (anonym)

  To Sára: Hezky jsi to napsala :o) Můžu Tě pozvat na kafe?

  Feb 05, 2010
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Nejsou to bláboly, jen...Souhlasím s Tebou.

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele Vicki
  Vicki (anonym)

  Já mám tohohle typu článků...Nenaslouchejte jim - je mysleno tem vecnym stezovatelum, kterym zas tak nic nechybi a nic vazneho se nestalo. Stezovatele jsou jina sorta. Maji prai, mak kde bydlet, nikoho v rodine vazne nemocneho nemaj a furt na neco remcaj a sami s nicim nic nedelaji.

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Co si myslíte, Vy nenapravitelní stěžovatelé, je nutné, aby injekční aplikace Atropinu či Skopolaminu byla ponechána pouze na rozhodnutí psychiatra nebo by k tomu měl být vyžadován souhlas policie.

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele Rene
  Rene (anonym)

  Myslíš, že pozitivním...Stěžováním v hospodě se jich taky nezbavíš. Pokud něco uděláš, aby ten politik byl sesazen či příště nezvolen, tak to je jiná.

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele deda kapitalista
  deda kapitalista (anonym)

  Nejlepsi je zvadet vse na jine.Ale prece,co kdyz opravdu se nekomu nedari z objektivnich duvodu?Kapitalismus to vyresil jednoduse a proste.Za vse si muzes sam!A basta!Kdyz nestihas,vem si prasky na hlavu!A tak se darebakum dari s pozehnamim prodejnych psychologu a sociologu.Kdyz nechcete psat opravdu o tom,ocem zivot je,bezte do hajzlu!

  Bře 06, 2010
 • Obrázek uživatele jps
  jps (anonym)

  Znam jednu doktorku filosofie.Vychova a vzdelavani dospelych.Tak se jmenuje ta jeji odbornost.Beha po Praze a uci lidi zit bez penez.Kdyby nevedel,ze se prave k vuli penezum vdala,mozna ze by ji bral trochu vazne.Takze mam tu otazku pro autora/ku clanku.Kolik vam zaplatili za tento vas blabol propagatori spravedliveho kapitalismu?Kdyby byl socialismus tak by kritika byla vporadku.Protoze tu mame kapitalismu tak jsou lidi asi vsichni co si stezuji dusevne nemocni.To nevykladejte ani detem,ne pak dospelym.Zdravotnictvi jako obvykle selhava.Za penize cokoli!

  Bře 06, 2010
 • Obrázek uživatele Erika
  Erika (anonym)

  To jps: souhlasim s vasim nazorem.

  Bře 06, 2010
 • Obrázek uživatele jiří.
  jiří. (anonym)

  Nejsou to bláboly, jen...pokud,je to v rovině;téma:politika-,pak souhlsím -začít sám u sebe,anedat na ty "ufnůkánky,kteří by zpět chtěli(bůh nás ochranuj!)-KOMUNISMUS!!§1-1990.SB.).ATP-ZLOČINY PROTI LIDSKOSTI,pokud máte výhrady-jdi na str."rúzné".ano,souhlasím s tou paní...j.

  Kvě 13, 2010
 • Obrázek uživatele J.A.
  J.A. (anonym)

  Nejsou to bláboly, jen...SMAZAT!

  Kvě 26, 2010
 • Obrázek uživatele tebe
  tebe (anonym)

  koho?a navždy!

  Kvě 26, 2010
 • Obrázek uživatele pro tebe
  pro tebe (anonym)

  Co se tím vyřeší, když smažou můj příspěvek? Cenzura už tu v minulosti byla a nemělo to na nic vliv.

  Kvě 27, 2010
 • Obrázek uživatele J:26.5.2010 21:14 - pro J.A.:
  J:26.5.2010 21:... (anonym)

  Co se tím vyřeší, když...DÍKY-AJESTLI SE CHCEŠ POBAVITI=jdi nasTR. duchovno:-BUDDHISMUS .TAM JE REAKSE TAM JSOU"LAHŮDKY."JENOM NEREAGUJ-JINAK SE ZAPLETEŠ,A UŽ TĚ NEPUSTÍ ...."ADIOS.ANONYM.JIRI.

  Čer 04, 2010
 • Obrázek uživatele pro jiriho
  pro jiriho (anonym)

  DÍKY-AJESTLI SE CHCEŠ...náhodou na budhizmus chodim uz nekolik tydnů,lahudky tam opravdu jsou,obcas dost zajimave prispevky a moudre.takze taky vim moc dobre,proc tady ty stranky zminujes,sam tam chodis,nebudu rozebirat dal.fík.

  Črv 06, 2010
 • Obrázek uživatele pro jiriho
  pro jiriho (anonym)

  DÍKY-AJESTLI SE CHCEŠ...náhodou na budhizmus chodim uz nekolik tydnů,lahudky tam opravdu jsou,obcas dost zajimave prispevky a moudre.takze taky vim moc dobre,proc tady ty stranky zminujes,sam tam chodis,nebudu rozebirat dal.fík.

  Črv 06, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama