Reklama

Test smyslů

Našimi smysly jsou zrak, sluch, hmat, čich a chuť; zprostředkovávají nám kontakt s vnějším světem. Můžeme je ovšem použít k tomu, abychom dosáhli efektivní relaxace.

Zrak

Zrakový test je poměrně snadno proveditelný. Pohodlně se usaďte na místo s uklidňujícím a osvěžujícím výhledem nebo se dívejte na předmět či obraz, který máte velice rádi. Na výhled, předmět nebo obraz se dobře soustřeďte.

Nechte se zaplavit pocitem uvolnění, zatímco budete očima ?bloumat? po krajině nebo předmětu, který jste si vybrali. Jakmile se vám to bude zdát možné, zavřete oči a představujte si svou ?zrakovou procházku?, pokračujte v relaxaci a snažte se, abyste se cítili co nejpříjemněji. Své ?vidění? se pokuste co nejvíc vyčistit ? přesně určete všechny jeho jednotlivé části, rozlišujte jednotlivé barvy, ?zaostřujte? na některé detaily?

Relaxujte takto několik sekund nebo i déle, pokud je vám cvičení příjemné, abyste z této chvíle odpočinku vytěžili co nejvíc.

Když cvičení skončí, můžete svůj zážitek ohodnotit s pomocí následujícího grafu (grafy ke všem testům najdete přímo v knize).

Zopakujete-li si cvičení dvakrát nebo třikrát, získáte dobrou představu o tom, do jaké míry jste schopni relaxovat pomocí vizuální imaginace, kterou disponujete.

Pokud budete mít při cvičení příjemné pocity, ale nebudete mít jasný pocit uvolnění, ještě nějakou dobu v testu pokračujte, je pravděpodobné, že relaxace se posléze dostaví.

Sluch

Účinek hudby na naše pocity a emoce si může vyzkoušet každý z nás. Téměř všichni máme vzpomínky spojené s nějakou hudbou nebo písní.

Vliv hudby na emoce je velmi důležitý, ale obecně řečeno, mají takový vliv jakékoliv zvuky i hluky, ať už jsou příjemné, nebo nepříjemné.

Při sluchovém testu si ověříte svou schopnost uvolnit se pomocí zvuku, který se většinou stále opakuje, nebo pomocí klidné hudby
Vyberte si pro tento účel příjemnou a klidnou hudbu. Vyhněte se příliš živým skladbám a tvrdému rocku!

Pohodlně se posaďte, zavřete oči, soustřeďte se na tóny, ?vstupte do hudby a nechte se unášet pocity, které zakoušíte, nechte svou mysl zaplavit vlnou klidu.

Jakmile skladba skončí, vypněte hudbu. Znovu se pohodlně posaďte, zavřete oči a pokuste se znovu dosáhnout stavu uvolnění a potěšení, jaký jste prožívali při poslechu vybrané skladby. Tento stav relaxace udržujte několik sekund nebo i víc, pokud je vám příjemný, a pak ho ohodnoťte podle následujících grafů. Když si toto cvičení dvakrát nebo třikrát zopakujete, získáte dobrou představu, do jaké míry jste schopni relaxovat poslechem.

Pokud je vám cvičení velmi příjemné, ale nedočkáte se uvolnění, vydržte ještě, relaxace se dostaví!

Jestliže budete mít při cvičení bez hudby dobrý pocit uvolnění, zjistíte, do jaké míry jste schopni ?přenést? metodu do svého nitra. Je to velmi užitečné zvlášť ve stresových situacích, kdy nemůžete užít jiné prostředky.

Hmat

Často vnímáme hmatem. Podráždění pokožky, ať už jde o teplo, chlad, či ?čistý? dotek, může vyvolat pocity potěšení a klidu, které jsou při učení relaxovat velmi vhodné.

Podstatou ?testu citlivosti?, který je ze všech nejsnáze proveditelný, je vnímání potěšení z doteku v daných podmínkách.
Například, když se koupete ve vodě s teplotou, kterou pokládáte za ideální, soustřeďte se na tělesné vjemy, které vyvolávají klid a uvolnění. Stejně dobře si můžete sednout na terasu na pěkném místě a vychutnávat si jednotlivé příjemné vjemy na svou kůži.
Například pohlazení chladným vzduchem po příliš horkém dni nebo naopak potěšení z tepla na příjemném a dobře vytopeném místě, jako třeba před krbem, v zimě. Nebo můžeme chodit bosi po trávě, koberci či jiné podložce a vnímat nohama povrch, po kterém šlapeme. Podařilo se vám vnímat povrch papíru na stránkách, které čtete?

Vyberte si pro tento test to, co je pro vás nejdostupnější, a příležitostí budete mít stále dost.

Až se co nejpohodlněji posadíte, zavřete oči a soustřeďte se na příjemné hmatové vjemy. Co největší měrou se uvolněte a prodlužte příjemnou chvíli na několik sekund nebo několik minut!

Platí totéž, co v předchozích případech. Pokud je vám vnímání hmatem velmi příjemné, ale zatím jste se neuvolnili, vydržte ještě, relaxace se dostaví!

Čich a chuť

Čich a chuť jsou úzce spjaty. Naše chuťové vjemy s výjimkou slaného, sladkého, kyselého a hořkého jsou spojeny s čichem, s jeho pomocí rozlišujeme celou škálu jemných rozdílů. Umění degustace vína nebo schopnost ocenit nové pokrmy je otázkou čichu!

Vůně vyvolávají vjemy, emoce a pocity. Mluvíme o vůních omamných, lehkých, příjemných, uvolňujících? Je tedy možné vyvolat uvolnění vůní, i když se to v naší kultuře dělá jen velmi zřídka. Nicméně známe působení parfémů i různých orientálních vůní, a některé z nás přivádí skvělá kuchyně nebo skvělé víno dokonce do extáze!

V praxi je zajímavé vybrat si vůni nebo chuť, které jsou nám příjemné a uvolňují nás. Například květinovou vůni v případě toho, kdo má rád květiny.

Pohodlně se posaďte do blízkosti zdroje vůně, zavřete oči, zaměřte svou čichovou pozornost na vůni a přitom příjemně relaxujte. Později je možné vyvolat vůni v mysli se stejnými uvolňujícími a příjemnými účinky ? čich je v mozku spjatý s centry paměti.
Můžeme si tedy ?svou oázu klidu? přenést do mozku!

Stejně jako v předchozích případech ? pokud je vám cvičení velmi příjemné, vytrvejte, relaxace se dostaví.

Jakmile vyzkoušíte všechny metody, nebo alespoň několik různých, budete vědět, jakými prostředky můžete nejsnadněji dosáhnout relaxace. Tato přesná znalost vám ukáže, které metody byste měli při tréninku upřednostňovat ? logické je dávat přednost těm metodám, s nimiž máte nejlepší výsledky a které vám jsou nejpříjemnější!


Zdroj: Lumuisin, Cungi- Relaxace v každodenním životě, nakladatelství Portál

Reklama

Reklama

Komentáře

pavlina (Pá, 26. 5. 2006 - 08:05)
Kde máte ty testy
Pavlina (Pá, 26. 5. 2006 - 08:05)
Proč tam nejsou ty testy já bych si chtěla zatestovat!!!??!
Pešek (Ne, 25. 6. 2006 - 23:06)
Testy jsou vepsány mezi řádky. Stačí si to jen pořádně přečíst :-) ...
Reklama