Reklama

TEST: Jaké nosíte brýle?

Jsou lidé, kteří dokážou z každého neúspěchu učinit ve svých očích úspěch, a jsou naopak ti, kteří úspěchy vnímají jako nezdary. Jsou i tací, kdo dokážou každou i sebevětší chybu ve svých očích zdůvodnit tak, že za ni nemohou, ale vina je na okolí. Do třetice známe osoby, které své špatné, ale jiní i dobré vlastnosti promítají do druhých. U nich platí "podle sebe soudím tebe".

Psychologové to nazývají psychické obranné mechanismy. Psychické manévry, kterými se jedinec automaticky chrání proti nepříjemnostem, úzkosti, pocitům ztráty sebeúcty. Podobná sebeochrana před tíživou situací má ovšem háček. Ten, kdo se chrání, nemusí vidět situaci přesně. Může si ledacos namlouvat, žít v iluzích o motivech chování svého i druhých lidí. Nalézat u sebe obranné mechanismy, přiznat si jejich existenci, popsat je sám u sebe není nic snadného. Do jisté míry je to vlastně protimluv. Obranné mechanismy jsou zde proto, aby zkreslily vnímání, a stěží tedy mohou být vnímány zcela přesně. Velmi orientační míru schopnosti "být sám sobě soudcem" vám dnes nabízíme.


Každý z následujících výroků hodnotíme z našeho hlediska (u nás samotných) buď jako pravdivý, nebo nepravdivý.


1. Jsem samorost. Stěží dokážu napodobovat chování druhých lidí.

2. Chci na druhé lidi udělat dojem, a proto na sebe upozorňuji, někdy dokonce i šaškuji.

3. Mám herecký talent.

4. Lidé si leckdy myslí, že věci prožívám víc, než tomu je ve skutečnosti.

5. Ve skupině lidí nebývám středem pozornosti.

6. Bývám jako pan Jekyll a pan Hyde. V různých situacích s různými lidmi jednám velmi rozdílně.

7. Pustím se do hádky, jen když jsem o něčem skutečně jednoznačně přesvědčen.

8. Snažím se přizpůsobit představám druhých lidí o sobě samém. Předkládám spíše svůj image než to, jaký doopravdy jsem.

9. I já, když na to přijde, dokážu jednat podle rčení "na jazyku med a v srdci jed". Jednám přátelsky i s lidmi, které nemám rád, dokonce i s těmi, které nesnáším.

10. Jsem trochu a přinejmenším občas jiný, než jak se jevím druhým lidem na první pohled.


Vyhodnocení

Bod získáváte za odpověď "pravda" v položkách 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10 a dále za odpověď "není pravda" v položkách 1, 5, 7. Počet získaných bodů sečtěte.


7-10 bodů naznačuje realistické hodnocení sebe sama a značnou pravděpodobnost schopnosti "volit přiměřené brýle", nevymlouvat se a neuchylovat se k obranným mechanismům.


4-6 bodů je výsledek průměrný. Schopnost realistického sebehodnocení je přinejmenším latentně přítomna, nicméně bývá ovlivněna i kontextem situace. V běžných podmínkách je výrazně lepší než ve chvílích vzkypělých emocí.


1-3 body naznačují, že sebehodnocení není právě vaše silná stránka. Buď se přeceňujete, nebo naopak podceňujete, eventuálně se oba výkyvy hodnotícího kyvadla střídají podle situace. Optik vám od růžových či černých brýlí ovšem nepomůže.


0 bodů - nejspíš jste nepochopili instrukci. Pokud ano, pak při pohledu na sebe nemáte na očích brýle, ale šátek...


Zdroj: Tomáš Novák - proč jsi na mně tak závislý/a?!

Reklama
Reklama

Komentáře

z0idy (Pá, 14. 9. 2007 - 00:09)
Tento "test" má ve své výpovědní hodnotě značné nedostatky. Pasuje akorát lidem, kteří se chovají tak, jak je v "otázkách" uvedeno. Možná je test vytvořen podle chování širokých mas, ale ani tak by nebyl příliš vyvedený.
Vše je až příliš konkrétní...
Pokud ve skupině lidí bývám středem pozornosti, mám realistické hodnocení sebe sama? Nesmysl.
Věra (Pá, 14. 9. 2007 - 16:09)
Ahojky nějak mi uniká podstata kde najdu test - jaké nosite brýle klidně bych ho i vyplnila .U mě je to jednoznačné výběr značně omezen ,protože mám 14 dioptrii a musí se vlést do určitých rozměrů brýli takže už několik let nosím jedny do kterých se po zbroušení skla vešly a jsou docela slušivé. Jinak smozřejmě rozhoduje i cena nevím kde na ně výrobci chodí . Kdysi jak mi mamka šla koupit brýle to jsem ještě neměla tolik dioptrii byl zas problém něco najít slušivého i když člověk chěl připlatit. Teď zas chcou nehorázné ceny za obroučky i když výběr je veliký.
Věra (Po, 17. 9. 2007 - 14:09)
Už jsem ten test našla je teda trapný ten kdo ho vymyslel je trochu mimo skutečnost .
Mišel (Čt, 1. 11. 2007 - 16:11)
Mně naopak ujistil o tom,jaká ve skutečnosti jsem, přestože sama to vím stejně nejlépe.. neexistuje test, který naprosto dokonale sedí na všechny typy osobností,tohle přeci nelze. tenhle se mi líbí.
Návštěvník (Út, 5. 5. 2009 - 09:05)
myslela jsem , že tu najdu odpověd a zatím nic
Návštěvník (St, 6. 5. 2009 - 00:05)
prý je operace nebezpečná ? nebo ne ?
Brýlovec (St, 12. 12. 2012 - 20:12)
Autor článku asi sám nosí nějaké špatné brýle. Myslela jsem, že tu najdu článek o skutečných brýlích a on je tu článek s podivným testem, který zřejmě sedí jen na vybrané jedince.
Reklama