Reklama

Hypnóza může pomoci obětem katastrof

Francouzští hasiči uklidňují oběti katastrof hypnózou.

“Dívejte se mi upřeně do očí. Váš duch se uvolňuje, vaše tělo se zklidňuje.“ Aby poskytli úlevu obětem nejrůznějších katastrof, vzdělávají se alsaští hasiči v hypnóze. Jde o unikátní postup ve Francii, píše agentura AFP.

    V záchranářském centru v Haguenau na východě Francie se již 120 hasičů naučilo zvládat základní techniky hypnózy. Ty lze využít například v případě osoby uvězněné v havarovaném automobilu či pod troskami domu, ale také v případě astmatického či tetanického záchvatu (křečový záchvat psychického původu).

    “Jsou to slovní, pohybové a dýchací techniky, jejichž cílem je zmírnit bolest a úzkost. Samozřejmě nemohou nahradit klasickou záchranářskou práci,“ vysvětluje Cécile Colasová-Nguyenová, hasičská důstojnice a zdravotnice, která zajišťuje vzdělávání v oboru lékařské hypnózy.

    Zatímco se tým hasičů připravuje na vyproštění oběti, záchranář vyškolený v hypnóze se s ní snaží navázat kontakt a pak odvrátit její pozornost daleko od traumatizující scény, kterou prožívá. Sleduje dýchání oběti a přitom k ní uklidňujícím způsobem hovoří, přičemž se snaží vyhýbat všemu negativnímu.

Reklama

    “Zatímco se moji kolegové starají o vaši bezpečnost, váš duch odchází na lyžařskou trasu a tělo zůstává zde,“ vemlouvá se mladý hasič při cvičném zásahu k oběti, která se mu svěřila, že ráda lyžuje.

    Šéf záchranářského centra v Haguenau David Ernenwein prohlašuje, že této metodě věří. “Všichni jsme mohli zjistit, že vezmeme-li oběť za ruku, uklidní ji to, i když se zde nedá hovořit o hypnóze. První pomoc, kterou můžeme poskytnout, je uklidnit oběť. Tato technika nám dá klíč k tomu, aby méně trpěla,“ říká.

    Hlavní lékař hasičů Yves Durrmann by si přál, aby se tyto zkušenosti uplatnily v celé Francii.

    K tomu je však nejprve třeba hypnózu vědecky vyhodnotit. Hasiči z Haguenau budou po dobu nejméně šesti měsíců zaznamenávat některé zdravotní údaje obětí, jako je srdeční tep či míra bolesti a emoce. Výsledky se budou srovnávat s podobnými případy u jiných hasičských sborů, které hypnózu nepraktikují.

    “Naše první poznatky již naznačují jednu pozitivní skutečnost: ve sto procentech případů mají oběti pocit, že zásah trval kratší dobu,“ zdůrazňuje Cécile Colasová-Nguyenová.

    Na ministerstvu vnitra, pod nějž hasičské sbory spadají, pohlížejí na hypnózu příznivě, avšak s obezřetností. “Dlouho je už známo, že hypnóza funguje, že to není placebo,“ konstatuje poradce generálního ředitele civilní ochrany Stéphane Donnadieu.

    “Lidé ovšem musejí získat důkladné vzdělání. Záchranářům však může být poskytnuto jen krátké školení. Rozhodně nelze hovořit o skutečné hypnóze, jde spíše o používání některých jejích technik,“ vysvětluje. “Pokud to oběť zklidní, již to není špatné,“ dodává.
    Kromě toho se teprve ukáže, zda hasiči dokážou tyto techniky účinně používat za vypjatých a traumatizujících okolností, říká.

    Cécile Colasová-Nguyenová má však v tomto bodu jasno: “To není problém. Můžeme oběti pomoci odpoutat se od toho, co se kolem ní děje. A pípání lékařských přístrojů nám může pomoci soustředit její pozornost, aby ji bylo možno zaměřit jinam,“ dodává.

ČTK

Reklama

Komentáře

Takže oběti po… (Út, 11. 6. 2013 - 21:06)
U nás by byla pootřeba hypnóza na ODS a TOP
Reklama