Reklama

Domácí olejová masáž

Domácí masáž má ozdravné účinky a vůbec nezáleží na tom, že jste ji dosud nikdy nedělali. Jde o docela jednoduchou proceduru. Doma prováděná masáž je vlastně jemné vtírání teplého oleje do pokožky. Podstatné je přitom především samotné potírání olejem, a nikoli profesionální masážní technika.

Nejdříve je potřeba obstarat si vhodný olej. Ájurvédská medicí­na rozlišuje používání olejů podle ročních období, kdy se masí­rujete. Doporučení má následující podobu:

  •  Podzim a první polovina zimy - sezamový, olivový a man­dlový olej
  •  Druhá polovina zimy a jaro - hořčičný, kukuřičný a sezamo­vý olej
  •  Léto - kokosový, slunečnicový a olivový olej

Ještě než se pustíte do vlastní masáže, je na místě uvést kontraindikace, při kterých bychom masáž neměli provádět. Jsou to především kožní infekce, nemoci cév, lokální záněty, rakovina, hypertenze, akutní onemocnění kloubů a kostí a také stavy po operacích a při nemocech s tendencí ke krvácení, jako jsou žaludeční vředy a jícnové varixy. Dále by se masáž neměla provádět bez­prostředně po sexuálním styku, po jídle a při horečce. Ženy by měly masáž vynechat v prvních třech dnech menstruace.

Pro maximální efekt se doporučuje co nejčastější aplikace oleje na celé tělo, v ideálním případě každý den. Nejlepšího účinku přitom dosáhnete každodenní ranní masáží. Po noč­ním spánku se toxické látky uvolňují kromě dutiny ústní i kůží a ranní masáží jim zabráníte ve zpětném průniku do těla, po­dobně jako je tomu při olejovém výplachu úst. Pokud vám to s každodenní ranní masáží nevychází, udělejte si alespoň každý den před spaním masáž chodidel. Masáž celého těla se ovšem snažte provádět nejméně dvakrát týdně. Hodinu před běžným umýváním vlasů je vhodná také masáž hlavy.

Jak tedy na to? Olej zahřejte v malé žáruvzdorné skleněné misce na radiátoru. Postačí asi půl šálku oleje. K ohřátí můžete použít i kojeneckou láhev a ohřívačku anebo vodní lázeň, pří­padně můžete olej ohřát v kovovém hrnku.

Reklama

Při masáži si uvolněně sedněte a pod sebe si dejte ručník. Zčásti se můžete masírovat také vestoje. Nahřátý bylinný olej nanášejte jemnými pohyby. Protože špičky prstů na nohou jsou body těla nej vzdálenější od srdce, začíná olejová masáž právě u nich, aby se podpořil správný tok energie v celém těle. Začněte tedy u dolních končetin, nezapomeňte na chodidla, je­jichž masáž navodí příjemné uvolnění, potom masírujte nohy směrem nahoru, pak ruce, hrudník, břicho a nakonec záda. Ma­sírujte směrem ke středu těla a k srdci. Používejte přitom celou dlaň ruky, a nikoli jen prsty. V oblasti břicha a srdce provádějte masáž co nejjemněji.Vtírejte olej táhlými pohyby nahoru a dolů na dlouhých kostech, na pažích, nohou a zádech. Na zaobleních těla v místě hlavy, břicha a zejména na kloubech masírujte naopak krouživými pohyby. Olej by se přitom měl dostat do kůže celého těla. Doba a intenzita, lehčí nebo silnější tlak masáže záleží na vás a na vašich pocitechNezapomeňte přitom ani na hlavu a krk. Začněte jemně na vrcholu hlavy a krouživými pohyby pokračujte od temene směrem k okraji hlavy. Olej vtírejte až ke kořínkům vlasů. Pár kapek oleje dejte na tamponek a vetřete si jej do ucha.

Celý proces masáže by měl trvat 10 až 15 minut. Díky vyšší teplotě oleje se póry otevřou a olej může proniknout ještě hlou­běji do kůže a optimálně zde rozvinout svůj účinek. Po několika dnech nebo týdnech se tímto způsobem vyloučí tolik toxinů, že budete sami překvapeni, jak se pokožka krásně vrátí do původ­ního stavu.

Olej nezačne vnikat pod pokožku hned, ale asi po dvou až třech minutách. Nechte jej působit alespoň 30 minut, aby dokonale pronikl do kůže. Pusťte si relaxační hudbu, uvařte si bylinný čaj nebo pijte teplou vodu. Aby se tělo pročistilo, potřebuje po masáži dostatek tekutin, což je důležité i proto, aby si udrželo energii nově získanou z masáže.

Nakonec se osprchujte teplou vodou bez mýdla nebo s použi­tím přírodního mýdla, například s neemem, což je ájurvédská bylina s antibakteriálním účinkem.

Zdroj: David Frej, Jiří Kuchař - Detoxikace léčivými oleji

Reklama

Komentáře

No!souhlasná, (Ne, 12. 4. 2015 - 13:04)
To jo!
Ja také (St, 22. 12. 2021 - 15:12)
Dobrý den, který olivovy olej je nejvhodnější ? Klasický z obchodu za studena lisovany nebo mi poraďte prosím, jsem neznalý, chci to vyzkoušet.
Reklama