Reklama

V Česku přibývá lidí nakažených HIV, zejména mezi homosexuály

Loni byl počet nových pacientů s HIV rekordní. Testy nákazu odhalily u 286 lidí. Letos do konce října evidovala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu 218 nových případů. V listopadu podle předběžných výsledků přibylo dalších 24.

“Od roku 2002 zaznamenáváme výrazný vzestup ročních výskytů. Jen v roce 2011 byl mírný pokles. Podobná situace bude asi letos. Zatím si nemyslíme, že by to ale znamenalo změnu trendu,“ uvedl šéf laboratoře Vratislav Němeček.

Česko dlouhou dobu patřilo mezi země s nejnižším výskytem nákazy. V posledních letech se zařadilo ke státům se středními hodnotami. Šíření viru HIV a nemoci AIDS se v ČR sleduje od října 1985. Od té doby do konce letošního října lékaři evidovali 3124 nakažených - 2685 mužů a 439 žen. Choroba AIDS propukla u 577 osob. Zemřelo na ni 276 lidí. Podle propočtů o své HIV pozitivitě neví bezmála čtvrtina nakažených. V Česku by to mohlo být kolem 700 lidí, uvedl vedoucí oddělení biostatistiky Státního zdravotního ústavu Marek Malý.

Zatímco v Pobaltí, Rumunsku či Lucembursku je mezi nakaženými nejvíc heterosexuálů, Česko spolu s Chorvatskem, Slovinskem a Maďarskem patří k zemím s nejvyšším výskytem infekce mezi muži, kteří mají sex s muži.

Se zacílením prevence a boje proti AIDS má pomoci průzkum, který potrvá do konce roku. Zájemci mohou dotazníky anonymně vyplnit na internetu. Zjistit má podrobnosti o vztazích, pohlavním životě, počtu partnerů či o zkušenostech s testováním a preventivními službami.

Reklama

Český průzkum navazuje na evropskou studii EMIS 2017. Také ta cílí na muže, kteří mají sex s muži. Dotazník je v češtině, je anonymní a jeho vyplnění zabere asi 15 až 25 minut. Výzkum financuje Evropská komise ze svého zdravotnického programu. Výsledky by se měly zveřejnit v polovině příštího roku, situaci v jednotlivých státech bude díky nim možné porovnat.

Na 1. prosince připadá světový den boje proti AIDS. V ulicích několika měst v Česku jezdí preventivní tramvaje a trolejbusy. V nich cestující získávají informace o ochraně před infekcí HIV i o testování.

Virus HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Zdroj. ČTK

Reklama

Komentáře

sdfg (Ne, 31. 12. 2017 - 13:12)
Dobré si pustit film s Alanem Aldou A kapela hrála dál,o vzniku epidemie Aids v USA,tam se o tom také zpočátku vůbec nemluvilo a tím se to rozrostlo.
Něco podobného se patrně děje v ČR,též to vypadá,že se nic neděje a přitom počet nakažených patrně roste.
sdfg (Po, 1. 1. 2018 - 03:01)
To není sranda,Oděsa donedávna meka ruských námořníků s homosexuálními sklony byla kolbištěm hampejzů a nechráněného sexu a odtamtud je spousta právě nakažených,kteří tam dožívají v úděsných podmínkách v hospicích.S globalizací se to přesouvá do jiných hubů a jiných portů,vzdušných přístavů a turistických rájů...takže do Prahy,Osla,Meky a Bankoku.
luci (Po, 1. 1. 2018 - 15:01)
To není sranda,Oděsa...Je to o zodpovědnosti,nebo lépe o nezodpovědnosti lidí.Lidé jsou,jací jsou.Kvantita tvrdě převažuje nad kvalitou.A umělé potlačování přirozeného výběru se začíná projevovat.Je to prostě jedna z civilizačních daní.
Reklama