Reklama

Sebepoškozování a sebeubližování přibývá

V posledních letech přibývá úzkostných a depresivních dětí a dospívajících, kteří svá trápení řeší tím, že jsou sami k sobě agresivní. ČTK to řekla ředitelka dětské psychiatrické léčebny v Opařanech na Táborsku Iva Hodková. Mluví se o takzvaném sebepoškozování či sebeubližování. Objevuje se zejména u dívek. Nejčastěji se děvčata řežou do rukou a do stehen, někteří dospívající si také trhají vlasy, bijí se, škrábou se nebo si agresivně a do krve koušou nehty.

Podle jedné ze zahraničních studií sebepoškozování postihuje 18 procent dívek a osm procent chlapců. Nejčastějším důvodem dětských úzkostí a následného sebezraňování jsou podle Hodkové neutěšené rodinné vztahy, rozvod a hádky rodičů, ale také sexuální zneužívání. Psychiatr Ivo Paclt z první lékařské fakulty Univerzity Karlovy ČTK řekl, že vedle rodinných problémů za úzkosti, deprese a sebepoškozování dětí mohou také násilné filmy, televize a bulvární tisk. Podle Paclta přibývá obecně duševních poruch, protože společnost klade vysoké nároky na úspěch a výkon dětí i dospělých. Nelze opominout ale i biologické příčiny, tedy vrozené dispozice k duševním nemocem.

Sebepoškozování se objevuje nejvíce u starších dětí a dospívajících kolem 14. až 18. roku věku. Výjimkou ale není ani u mladších dětí či dospělých. Za určitou formu sebepoškozování se dá považovat i vědomé škodlivé pití alkoholu a užívání drog. Z nyní léčených opařanských dětských pacientů se zraňuje asi pět procent. Hodková ale odhaduje vyšší podíl. "Šíří se to mezi dívkami jako epidemie," řekla. Adolescenti k řezání svého těla používají žiletky, nože, nůžky, ale i ostrou hranu stolu. V léčebně se prý stává, že se jedna dívka demonstrativně řeže a ostatní, když to vidí, tak ji pak napodobují.

Zdravotní sestry se snaží pacientky od činu uchránit, ne vždy se to ale podaří. Než dívku personál zachytí, tak si třeba stihne ruce alespoň poškrábat. "Ta nutkavost udělat to je strašná," řekla Hodková.

Na léčení se dostane jen zlomek z mladých lidí, kteří se sebepoškozují. Podle některých odborníků je sebezraňování dokonce módní záležitostí u určitých skupin mladých lidí. Na internetu se dají najít mnohé návody, jak si ublížit. Mladí lidé se na svých blozích svěřují s pocity úlevy, které jim řezání nebo pálení přináší.

Reklama

"Jsou tam obrovské úzkosti, a ty děti je uvolňují tím, že se řežou, když začne téct krev, tak všichni uvádějí, že se uvolní," řekla Hodková. Zajímavé prý ale je, že když jim personál ránu ošetřuje, tak to vnímají naopak jako velkou bolest.

Psychiatrička ČTK řekla, že se do léčebny dostala dívka, která se nebezpečně pořezala po příjezdu domů. Rodinné vztahy nebyly dobré, přesto se dívka těšila, když tam jela. Cestou narůstalo napětí, pociťovala stres. Doma nikoho nenašla. "První, co udělala, když přišla domů, bylo to, že rozprostřela nože, které doma měli, vybrala si ten správný a nakrájela se," popsala Hodková. Rodičům prý často dlouhodobé konání jejich potomka naprosto uniká. Třeba proto, že takové děti nosí výhradně dlouhé rukávy, nebo se s nimi rodiče tak málo vídají, že nemají čas nebezpečné tendence postřehnout.

Úzkosti a deprese, které doprovázejí sebezraňování, se podle Hodkové léčí především psychoterapií. Vhodná je rodinná terapie, ovšem ne vždy jsou rodiče ochotní se jí podrobit. V léčbě pomáhají také léky, například antidepresiva.

Podíl duševně nemocných dětí z dětské populace (celosvětově, dlouhodobě) Duševní porucha Podíl nemocných dětí z dětské populace (v procentech)
Mentální retardace 7
Hyperkinetická porucha (ADHD) 4 - 6
Poruchy chování 4 - 5
Deprese 3 - 4
Závislost na drogách 4 - 5
Psychózy, schizofrenie 0,5 - 0,8
Autismus 0,5
Celkem duševní poruchy 5 - 8

Zdroj: psychiatr Ivo Paclt, první lékařské fakulty Univerzity Karlovy
Leona Heczková - ČTK

Reklama

Komentáře

Názor (Ne, 9. 11. 2008 - 13:11)
Celkem zajímavý článek hodný k zamyšlení. Suhlasím s tím,že v hodně případech má toto chování své hlubší důvody,které jsou většinou velice nepříjemné. Horší ovšem je, že zejména mladší generace je snadno ovlivnitelná. Tím pádem klidně může touto psychickou poruchou trpět i dítě,které má kvalitní zazemí a oporu v rodině. Potom se z toho stává prostředek,jak zůstat členem party,tak jak je tomu i u drog.
Nesouhlas (Ne, 16. 11. 2008 - 16:11)
Jsem z těch, která sebepoškozování prodělala,
nemyslím si, že tento článek popisuje dokonale pocity lidí, kteří sebepoškozování činí. Ve středověku se tomuto počinu říkalo pustit žilou a Ti, kterým tento úkon provedli,přestali přemýslet nad problémy, které je zpočátku deprimovaly a začali přemýšlet nad tím, jak ono krvácení a rány zastavit, popřípadě vyléčit. A opravdu to tak funguje, kdo ví co by se stalo s psychikou, kdyby to neudělali. V ostatních případech si myslím, že je to opravdu pohá snaha upozornit na sama sebe. Toť můj názor.
J. (Čt, 20. 11. 2008 - 14:11)
lži sou tu jen lži a výklad špatně pochopených věcí!! na celych těchdle stránkách, ne jen tady.
Láďa (So, 11. 4. 2020 - 13:04)
Dobrý den. Chtěl bych vědět jak to teda je? Moje přítelkyně semi svěřila, že se sebepoškozuje už 3 roky, a jsem sní 2 roky a nevsiml sem se. Přeji se a rozvrátit to , nebo jí plast, nebo se trestá , odmita pro sebe co je dobrý a dela to co ji skodí nevim ještě co , rekal mi jen tohle , ja si vůbec nevim rady . Potreboval bych pomoc a poradit , abych mohl pomoc žene ktrou miluji . Vim že bez lékaře psichyatrie se neobejdu to take priznala i ona sama. PROSÍM O RADU VŠECHNY JA SI ZATÍM NEUMÍM PORADIT. DĚKUJI
Bára (Čt, 20. 11. 2008 - 22:11)
Důvody k sebepoškozování jsou různé a různé budou. Je na každém, kdo se sebepoškozuje, aby si ujasnil, proč to dělá a jestli je to opravdový důvod k sebepoškozování. Já sama se sebepoškozuji už několik let, ale vím, že to není věc, kterou všichni uznávají. Ba naopak. Mnoho lidí to odsuzuje, už jen z těch důvodů, že to neznají, nebo to přikládají ke stylu EMO. Ano, někdy možná mají pravdu, ale myslím si, že většinou ne. Je třeba se zamyslet nad tím, proč to děláme a co vlastně děláme. Ano, ubližujeme si. Ale jen sobě. To není trestné. Společensky možná nepřípustné, ale to je mnoho dalších věcí a situací, které jsou bez povšimnutí. Zamyslete se..
_ImOu_PrInCeSs_ (St, 26. 11. 2008 - 14:11)
Hmm... Antidepresiwum? .. Co se ale stane potom, az ho ten dotycny wisadi? Zase se zacne Rezat, Palit?... Tohle je naprosta Krawina.. Sebeposkozowani Jsem take prozila, ale zwladlla jsem to sama, s pomoci Kamaradu!! Chce to jen silnou wuli na to, aby ten dotycny Prestal.... Ja Ji mela a uz to nedelam... Timhle se nic newyresi... Jsem Emo a Kdyz poznam nekoho noweho se me hnedka pta, jestli se rezu... Tohle ale k EMO stylu nepatri!! Je to jen o Psychice toho Cloweka!! Wim, o cem tady mluwim...
Jiřina (Po, 1. 12. 2008 - 10:12)
Fakt nesouhlasim s tim názorem jak tady napsal ten :Nesouhlas,ktery se nedokaze ani podepsat.Vubec neverim tomu ze si sobe ublizovala jenom kvuli tvym uzkostem..pride mi ze si to delala jenom aby si na sebe upozornovala.Ale rozumis tomu ze to nekdo potrebuje.Takze tady laskave nemel kraviny.Vis jak mi je kdyz to nekdo zjisti a mluvi semnou o tom?:(..Cela se klepu..proste mam strach:(..takze zadna upozorneni sama na sebe.Naopak souhlasim s Bárou ktera vi o co se jedná.Hodne stesti
Chci pomoct (St, 10. 12. 2008 - 12:12)
Ja mam kamaradku ktera se reze a nevim co s nou mam delat porad jenom rika ze ze to nemuzu pochopit a ze ma hroznou rodinu ale to neni vubec pravda nepripada mi ze je to normalni uz kolikrat rikala ze s tim prestane ale nikdy to jeste nedodrzela pomoc mam to rict rodicum nebo ucitelce????
michala (Pá, 12. 12. 2008 - 16:12)
na sebepoškozovaní neexistuje návod ani ho nemůžete sami zastavit ten dotyčný člověk by měl vědět sám jak daleko to může zajít a vyhledat lékaře podle jeho potřeby
Chci pomoct (Pá, 12. 12. 2008 - 17:12)
a kdyz se chce i podrezat mamto uz asi nekomu rict ne?
Dave (Ne, 11. 1. 2009 - 19:01)
Zdravim, ono sebeposkozovani je celkem siroky pojem, odsuzuji jej i kdyz uz 2x sem necitil jinou moznost nez jej uskutecnit. Radeji ublizim sobe nez-li nekomu jinemu...poprve to bolelo...na ruce...z horni strany kde nejsou zapestni zily....po druhe....zhruba rok a pul pote....tak uz sla cela ruka....nekdy k tomu uchyluje nesmirna zoufalost....smutek.....velke sebepodcenovani..nestastna laska....bohuzel poslednich par prikladu jsou mim pripadem...nejvetsi sok nastal asi po tom co se ze "vykapalo" ci "vyteklo" celkem dosti krve...a temer to vubec nebolelo....nevim....je to asi individualni....mam silnou psychiku....ale zaroven tak slabou ze staci malickost k provedeni nejake hrozne veci a paradoxne velmi vazna vec mi nerozhodi a s prehledem ju zvladnu....rad bych to s nekym probrel..ale me okoli o tom nevi....a nechci aby to vedeli....v sebeposkozovani sem nasel vzdy utek pred problemem ktery jsem se bal resit....
Markét (Ne, 18. 1. 2009 - 16:01)
mam opravdu dobrou kamosku ktera se reze jo asi vam to prijde ut ani ne zavazne protoze to dela tolik lidi ale pro mne to je jine mam ji pomoct ma se to zacit resit\?
bazoska (Pá, 13. 2. 2009 - 22:02)
Ahooj Dave, četla jsem si tvůj příspěvek, ráda bych to s tebou probrala, pokud chceš, pokud ano piš na meila bazoska1"seznam.cz
klapka (So, 14. 2. 2009 - 03:02)
ten můj exkrement kokrment eksperiment václav klaus se poškozuje tak,že po mě vyžadoval a inak sem tam i ted,abych mu scala do xichtu a říká mi u toho nevím proč evo braunová.ta jeho ochométla lívija má sifilis,tak uš neščije po klausovi,ani nešušušuká a ani nechodí mezi lidi.
kozlovak1060"s… (Po, 16. 2. 2009 - 07:02)
mam problem rezuse a chcu se lecit a nevim kam se mam obratit pls poradne my jsem z olomouce
sarika1710"atlas.sk (Út, 24. 2. 2009 - 09:02)
Volam sa Janka a som studentka psychologie. Problematike sebaposkodzovania sa venujem v ramci diplomovej prace. V poslednej dobe sa coraz viac stretavam s bolestou v tolkych mladych srdc, ktore volaju o pomoc cez rany na kozi. Viem, ze tie v srdiecku bolia omnoho viac.. Velmi rada by som v buducnosti/ najradsej uz teraz pomahala zmiernovat utrpenie dievcat a chalanov ako si Ty. K tomu vsak potrebujem aj Tvoju pomoc.

Bol by si ochotny / ochotna vyplnit dotaznik o sebaposkodzovanie a zodpovedat par otazociek - zaslala by som Ti ho cez mail (nie hned, pretoze je v stadiu prekladania, zatial je v anglictine, vytvorili ho kanadski psychologovia)alebo pripadne pokecat si cez ICQ. Vsetko je anonymne a uplne dobrovolne.

Svojou ucastou pomozes dobrej veci. Cim viac poznatkov o doposial tabuizovanom sebaposkodzovani budeme mat, tym skor budeme moct a vediet pomoct.Uz teraz Ti velmi pekne dakujem. Mozes tuto spravu poslat aj kamaratom, o ktorych vies ze maju podobny problem.
ICQ: 463943927


Squalyy (Út, 24. 2. 2009 - 20:02)
Mě bolest pomáhá se soustředit např.: Je příjemné se říznout když usínáte nad skripty a probudit se, vidím krev a vzbudím se s pocitem , že musím něco udělat...
Veronika (St, 25. 3. 2009 - 00:03)
Ahoj všem, zajímavý článek, ale nic neřeší.Chci jen dodat, že jsem začla už ve 12-ti. Nejde to zastavit.Vydržím max. 3 dny. A že jde o nemoc mi stále nedochází a to už jsem plnoletá.
dada (Ne, 29. 3. 2009 - 17:03)
moje pritelkyne tim taky trpi a vubec ji nevadi ze mi to ublizuje kdyz k ni prijedu a ona ma dorezane ruce.i kdyz mi slibila ze uz to neudela tak s tim proste neumi skoncovat.....vubec nevim co mam delat.nerad bych aby se jednou rizla natolik aby si neublizila jeste vic......bohuzel jsem chodil s divkou ktera udelala na zapesti ziletkou takove rany ze malem neprezila a musela byt odvezena do nemocnice rychlou ZS..ani nevim proc se dostavam zrovna ja do kontaktu s temito lidmi..jake mam stesti nebo nestesti na ne
dzejn 16 (Po, 13. 4. 2009 - 23:04)
Ahoj jako mala jsem byla sexual.využivana. a tet nu pořad namě vše padá a potřebuji žiletku ..problém je v tom že kdysi jsem to cítěla normálně tet se říznua nic necítím..nechci se ani řezat ale jinak to nejde:( ,,chvíle mi nevím co dělat mám chut zemřít ale zaroven žít ..nežít v tech sračkách ....žít s naději :(...nevím co dám prostě nevím jak se chovat jak se dívat..:(nevím nic
anonym (Ne, 7. 2. 2010 - 00:02)
hele podívejte se věšina lidí si ubližuje z duvodu že chcou pocítit jinší bolest než ta co je tížží tkže ej jasné že tohle je uklidní a budou v pohodě ae je težké se toho zbavit.............vlastní zkušenost
Áňa (Po, 8. 2. 2010 - 22:02)
hele podívejte se věšina lidí...Ahoj. Já jsem jednou taky udělala hloupost. Už nevím moc co se stalo, ale možná jsem měla vztek, nebo žal a už jsem se neudržela. Šla jsem do koupelny a....tam jsem vlastně to něco udělala. Jinak bych si moc chtěla promluvit s někým, kdo tomu rozumí, s nějakým psychologem nebo tak něco a taky proto, že mě tohle povolání zajímá a až budu jednou vybírat povolání, tak bych uvažovala o tomto. Prosím napište mi někdo takový klidně i na e-mail: [email protected] Děkuji moc předem za odpověď.
monika (Ne, 21. 2. 2010 - 21:02)
pomáhá mi to žít, nezvládám to
MONIKA (Ne, 21. 2. 2010 - 21:02)
není to vůbec jednoduché přiznat si to´ale kdyz se podívám na své jizvy a jak pořád musím lhát jak jsem k nim přišla. je uz tOHo NA ME moc,, ale nevím jAK DAL
Lenka - lenkas… (Po, 17. 5. 2010 - 18:05)
Moniko- mě také neustále nebaví lhát o svých jizvách, které jsem si udělala. Neustále svým přátelům musím lhát o tom, že mě kousl pes a je to pěkně nepříjemné lhát někomu kdo je tvůj kamarád/ka.
Honza (Čt, 8. 12. 2011 - 00:12)
Taky se řežu :-) A hlavně ve chvílích, kdy se hádám s manželkou, nebo spíš když se hádá ona se mnou... Dá mi to obrovské uvolnění a dělám to v momentě, když už mevím kudy kam. Léčit se stím opravdu nehodlám... prostě je to můj výpustný ventil... někdo se total ožere, někdo někoho zbije, někdo křičí, někdo si jde zaběhat a někdo se hold pořeže... nikdo, kdo si toho v mém okolí všiml to nechápe, já se mu to ani nesnažím vysvětlit. Jen moje žena k tomu neřekne ani slovo... :-( Zatím mi to hooodně pomáhá. Ahoj všichni.
Jana (Čt, 8. 12. 2011 - 07:12)
Ahoj, chtěla bych se kohokoliv zeptat, kdo se řezal, jestli se mu ty jizvy červené někdy zahojily nebo vybledly ? Já jsem se žiletkou pořezala asi před 6 týdny a stále to je vidět a moc se stydím, až půjdu na krev třeba.
Lucrezia (Čt, 8. 12. 2011 - 14:12)
Ahoj, chtěla bych se...Jano, záleží na typu kůže a na hloubce ran.
Hlubší rány nevymizí nikdy, jen zbělají.
U mě to trvalo tak 9 měsíců. Pokud to nebudeš obnovovat, tak ty rány budou celkem neviditelné.
Rachel (So, 7. 1. 2012 - 20:01)
Taky patřím do skupiny lidí kteří vypouští ten veškerý nával a vzpomínky řezáním. Když je toho moc, nám pomůžou prostě jen rány které si uděláme sami. Neubližujeme nikomu jinému a trestat sama sebe není trestné.

Dokázala jsem s tím asi na půl roku přestat, ale když je nějaký větší nával pocitu méněcennosti a člověk si do toho pustí smutný písničky a vzpomíná, tak to jinak nejde. Je to šílené, sama vím že to je špatné a jde to řešit jinak, ale v tu danou situaci to prostě jinak nejde. Ta hrozná úleva co přijde po říznutí je nepopsatelná. Přestanete přemýšlet nad vším co jste prožily a co se děje a přemýšlíte jen nad tím jak jde všechno ven a teče to pryč. Rozumím lidem kteří se řežou je to takový způsob řeči :) ... Nejde s tím přestat, je to jako droga
Jana (Po, 9. 1. 2012 - 07:01)
Lucrezia, tak nějak hluboké asi ty rány určitě nebyly, zatím tam mám takové červené čárky, tak snad to vymizí. Jinak te´d mám taky zlé období, mám hrozný vztek, je mi prostě na zbláznění a nejraději bych se pořezala, ale vím ,že už nesmím, prostě si chci nějak ulevit od psychické bolesti, která mě šíleně bolí, nedá se to vydržet, beru různé prášky a v podstatě nic se pořádně nezměnilo, mně stačí málo a už lítám v beznaději, sebenenávisti, výčitkách, vzteku, nervozitě, pocitu, že každý chce, abych umřela a nedám si to vymluvit, zrovna tohle te´d jak píšu prožímám.

Rachel, ano je to jako droga.
vladka (St, 11. 1. 2012 - 14:01)
Jani ja mela kdysi taky takove obdobi.Jsem v ID s psychickymi problemy.Kdyz jsem se zacala rezat poprve,podruhe taky jsem se pak za to stydela,zvlaste kdyz bylo leto,jizvy byly videt.Snazila jsem se to i maskovat.Ale ted uz na to kaslu,nestydim se za to.Proste je mi to uplne fuk.Kdyz jdu k jinymu doktorovi nez psychiatricce,ktera o tom samozrejme vi,tak si reknu no a co oni vedi s cim jsem nemocna,nestalo se mi zatim ze by se me na to jiny lekar ptal.No a lidi jsou me ukradeny at se podivaj.Taky me to dela ulevu.Samozrejme to nedelam denne.
Jana (Čt, 12. 1. 2012 - 13:01)
Vlaďko, no já už to dělat nesmím a hlavně ne na předloktích, jedině na nohou, ale spíše ne, už mi je lépe, ale ten stav v pondělí byl k nevydržení, pomohla mi pak druhý den psychiatrička a psycholog.
!!! (Čt, 12. 1. 2012 - 14:01)
Já bych vás to řezání hned odnaučil!!! Jak bych vás viděl, že se řežete, nebo nějaké rány, pořádně bych vás seřezal lískovkou!!! A věřte, že bych vám tu bolest hned znechutil, a odnaučil vás to. Myslíte, že je to ňájaká frajeřinka? Navíc žiletkou to ani nebolí. To by ste čuměli, kdyby jste do toho chytli infekci, a začlo vám to hnisat. To by ste teprve poznali bolest.
jo (Čt, 12. 1. 2012 - 14:01)
Já bych vás to řezání...souhlas
Lucrezia (Čt, 12. 1. 2012 - 21:01)
Já bych vás to řezání...Ježiš ty jsi pako. Je vidět, že nemáš páru o tom, o čem píšeš. Vtloukat klín klínem není žádné řešení. Vypadá to, jako by Ti vadilo, že si někdo ubližuje a vzbuzuje to v tobě zklost a potzřebu ublížit mu ještě víc. Myslíš si nejspíše, že je to jken nějaký rozmar...ale není. Nepřej si to poznat na vlastní kůži.
!!! (Čt, 12. 1. 2012 - 21:01)
Nepřeju si to poznat a proto se neřežu. Některý lidi maji mozek.
pf... (Po, 16. 1. 2012 - 20:01)
Tento článek lže nejde jen o rodinu ale o všechno a neni to jen 18 procent dívek a 8 procent chllapců každý to vyzkoušel to je jako by jste se tu bavili o cigaretách a alkoholu !! Tohle je něco jinýho .. tohle děláme kvůli tomu že jsme depresivní správně ale špatně máte důvody ... posloucháte nikdy co ty děcka říkaj??? Ne!! Tak držte k***** huby!!!
:D (Po, 16. 1. 2012 - 21:01)
Pěkná blbost! 90% lidí takoví věci vůbec nezkouší. Nevíte,co je bolest. Žiletkou to ani nebolí,pokud to nezačne hnisat. A pokud to podle vás pomáhá na depresi,tak to by byla ta lískovka 100X účinější né? A bez jizev.
adam (Út, 17. 1. 2012 - 21:01)
Tito lidé jsou velmi citliví na beznadějnost této antisociální společnosti ve které dnes žijeme. Oni jsou již od malička vystavovány stresům, které prožívají jejich rodiče, strachu z budoucnosti,strachu o život, strachu, že neuživí své děti atd. S krizí se tato situace bude zhoršovat. Žádný psychoanalitik toto nevyřeší, protože hledají klíček pod lucernou a ne tam kde se ztratil.
!!! (Út, 17. 1. 2012 - 21:01)
Tito lidé jsou velmi...Oni maji zdřejmě bolesti málo,když se k tomu museji ještě řezat. Psicholog to nevyřeší. Lískovka by je to odnaučila.
Pampeliška (St, 18. 1. 2012 - 08:01)
Proč přidávat lidem bolest? Nechápu, že má "vykřičník" chuť někoho bít, když si dotyčný už dost ubližuje sám.
Přemýšlím, proč sebepoškozování v druhých lidech někdy vzbuzuje zlost a chuť jim ublížit ještě víc. Nějak mi to nedává smysl.
anonym (Po, 13. 2. 2012 - 12:02)
Ahoj, chtěla bych se...Ahoj, já měla jizvy take červené i tři měsíce po tom, co jsem to udělala. Je dobré si zakoupit v lékárně mastičku na jizvy a ta ti je vybělá. Je perfektní. Myslím, že malým jizvám by mohla i pomoct k uplnému zmizení.
nevíš (Po, 13. 2. 2012 - 12:02)
Oni maji zdřejmě bolesti...o čem mluvíš,nevíšo tom nic tak se raději nezapojuj.Vím co to je.Moje dítě si tím prošlo.A ty až budeš matkou či otcem,tak až se to stane tvému dítěti,pak si ho zbij ty nulo.
fff (Po, 13. 2. 2012 - 13:02)
sebeposkozovani me provazi od mych cca 14 let. Ted je mi 32 a chute porad jsou. Posledni bylo pred cca 2-3 lety.
Duvody? Nenivost k sobe a memu telu. Nic vic, nic mene.
Katrin (Po, 5. 3. 2012 - 20:03)
o čem mluvíš,nevíšo tom...Dnes jsem za to svou dceru zbila. Má v nás jako v rodičích naprostou oporu a jediné, co má za problém je, že se musí učit, protože dokáže mít samé jedničky, když ji hlídám a když to nechám na ní, přinese 4,5... a o poznámkách za nevhodné chování ve škole ani nemluvím. Já doma taky dostala i když jsem si kousala nehty a hodně rychle jsem si to rozmyslela. Časem jsem si sama uvědomila, že to nikam nevede. Ona si to taky uvědomí, ale musí mít jak oporu, tak pevnou ruku, aby měla naprostou jistotu, že to jako rodiče držíme pevně v rukou. Rozmazlování a litování tomu nepomůže a prášky už vůbec ne!!!!
Katrin (Po, 5. 3. 2012 - 20:03)
Ježiš ty jsi pako. Je...Je to stejný zlozvyk jako jíst šušně z nosu!!! Prostě na pár facek!
M (Út, 6. 3. 2012 - 13:03)
Je to stejný zlozvyk jako...Blbost, blbost! Sebepoškozováním si člověk často nevědomě kompenzuje hlubší problémy, o nichž ani neví a které "sedí" někde v podvědomí či nevědomí (záleží na psycho-škole). Někdy se sebepoškozuje automaticky a nevědomky (silné škrábání se, dělání si bolesti), podvědomě se totiž tak nějak nenávidí...
Dan (Út, 29. 5. 2012 - 08:05)
Mě jde sebetrýzněním o to, abych přemohl svou pohodlnost, změkčilost, zbabělost, lenost a možná taky únavu (aniž bych vyhazoval peníze za kávu nebo čaj) přinutil se vydat ze sebe pro dobrou věc víc, než jsem běžně ochoten vydat. Nechci si přitom způsobit žádné trvalé poškození na zdraví, jen je se dokopat k něčemu lepšímu.
j (Čt, 7. 6. 2012 - 08:06)
Mě jde sebetrýzněním o...ja se za sve sebeposkozovani stydim.pred zenou i dcerou.je to hrozne nespravedlive.myslimk ted naprosto odsoudit nas kteri to delame.v detstvi jsem zazil opakovane peklo-nebudeu psat co se mi stalo-bylo by to na moc radku.leta jsem to tajil.ani manzelka niuc nevedela.potom prisel kolaps ja se psychicky zhroutil a deprese byla tak bolestiva ze jsem se porezak.potom jeste jednou.porad slisyme-nesmis takove veci delat ,mas rodinu.....jak to vysvetlis svemu detsku?....to jsi sem nou tak nestastniu?....vzal jsi si leky? par tabletek vam pridaji.to je vse.nic vic.me strasne ublizily,ja stim mam zit a chovat se normalne jako ostatni ?jo?vim ze dva pokusi se poskodit,neni nic hrozneho.dlouhy rukav do schova.je to zatim jedine co si nechci od sveta vzit.je to osklive ale je to lepsi nezli se uplne zhroutit a udelat to nejhorsi.ja kdyz tady ctu ,ze by nam co to delame nekteri pisalove nejradeji dali na zadek,pral to....ne nevbudu stejnej blbec jako oni.OBETI A VRAZI-to je to prave.az kdyz ser s toho clovek zblazni-zhrouti-onemocni,je v hospitalizovan.svuj pobyt,svoji lecbu si zaplati....a ten na druhe strane?ten ktery po nekolika tydnech chodi volne po tom samem arealu?ten ma placenou lecbu od statu.lidi pokud jste nebyli na te druhe strane-nesudte.
petra (Ne, 14. 10. 2012 - 21:10)
Jsem z těch, která...Nemůžu jinak než souhlasit!
Reklama