Sdružení Carpe Diem se v boji proti anorexii zatím příliš nedaří

V boji proti anorexii a bulimii se občanskému sdružení Carpe Diem zatím příliš nedaří. Jeho zástupci stále hledají ženy ve věku 20 až 70 let, které zrovna nesplňují míry požadované v modelingové branži a které by s nimi spolupracovaly při módních a podobných akcích. Aby upozornilo na problematiku poruch příjmu potravy, uspořádalo sdružení ve čtvrtek večer v hotelu Teatrino na pražském Žižkově přehlídku tvorby návrháře Petra Kaloudy. Šaty předváděli členové baletního souboru Národního divadla v čele s primabalerínou Terezou Podařilovou.

Na anorexii a bulimii dnes upozorňují odborníci z módního průmyslu čím dál častěji, a to nejen v Česku. Kampaň proti vyzáblosti modelek doprovázela týdny módy v Itálii i ve Francii. Neoficiálním symbolem kampaně se stala kontroverzní reklamní fotografie Oliviera Toscaniho pro italský módní dům Nolita, na níž je nahá žena trpící anorexií. Francouzský úřad posuzující vhodnost reklamy však snímek, který se měl objevit na billboardech, zakázal.


Široké diskuse proti "ztrácejícím se" modelkám se vedly počátkem roku také ve Spojených státech. Proti tenounkým modelkám bojují i zastánci plnějších tvarů ve Španělsku.


"Vytvořili jsme program, v němž hledáme dívky a ženy, které právě nesplňují míry požadované v modelingové branži. Bohužel se nám v loňském roce podařilo "ulovit" pouze čtyři osoby, které mají zájem s námi spolupracovat. My jich však potřebujeme třikrát tolik," řekl ČTK jeden ze zakladatelů občanského sdružení Ladislav Prach. Dodal, že se většinou hlásí patnáctileté dívky toužící po kariéře modelky, které si program Carpe Diem ani nepřečtou, ale chtějí rovnou fotit a vydělávat peníze.


Podle Pracha je trend anorektických modelek výrazný problém. "Dívky vidí slávu, peníze a jsou schopné podstoupit cokoliv, často i na úkor svého zdraví. Proto jsme si dali za cíl ukázat anorektičkám cestu a poukázat na skutečnost, že 90 procent žen je úplně jiných. Současný trend je deformování pohledu na realitu."


Myšlenku boje proti anorexii podpořil i módní návrhář Petr Kalouda. Sám je toho názoru, že anorekticky vyhlížející modelka na molo nepatří. "Myslím, že oděv by se měl přizpůsobit ženě, a ne žena oděvu," podotkl Kalouda. Baletky předvedly některé modely z jeho loňské kolekce večerních rób, některé šaty Kalouda ušil speciálně pro čtvrteční večer. Ideální žena je pro něj prý taková, s níž si rozumí ve vkusu.


Eva Pagová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama