Reklama

Schizoidní osobnosti

Jedná se o osobnosti, jejichž základní problém - z hlediska strachu -je strach z odevzdání se a které zároveň - z hlediska základních impulzů - žijí v přeceňování impulzu k "otáčení kolem vlastní osy", psychologicky by se řeklo, že k sebezáchově a k vymezení já. Mluvíme o schizoídních jedincích, schizoidech.

Všichni si přejeme stát se nezaměnitelným individuem, Vidíme to například na tom, jak citlivě reagujeme, když někdo zamění nebo zkomolí naše jméno: nechceme být libovolně zaměnitelní. Snaha odlišit se od ostatních je nám dána právě tak jako protikladné úsilí patřit jako sociální bytost ke skupinám nebo kolektivům. Chceme mít možnost žít pro své osobní zájmy a zároveň bychom chtěli žít s bližními v partnerství a v zodpovědnosti. Jak se to projeví, když se člověk vyhýbající se odevzdání pokouší žít převážně jen pro svou sebezáchovu?


Jeho úsilí bude směřovat především k tomu, aby byl co nejvíce nezávislý a soběstačný. Je pro něj rozhodujícím způsobem důležité nebýt na nikoho odkázán, nikoho nepotřebovat, nikomu nebýt zavázán. Proto se distancuje od ostatních lidí, potřebuje od nich mít odstup, nenechá je přiblížit se k sobě, omezuje kontakt s nimi na nejnutnější míru. Jestliže se odstup příliš zmenší, pociťuje to jako ohrožení svého životního prostoru, své potřeby nezávislosti, své integrity a urputně se tomu brání. Tak se rozvíjí strach z mezilidské btízkosti, který je pro něj typický. Ovšem blízkosti se v životě nelze vyhnout, a proto hledá ochranné postoje, jimiž se proti ní může zaštítit.


Takový člověk se bude vyhýbat především osobním, blízkým kontaktům, nikoho nepustí do své intimity. Ostýchá se setkání s jednotlivcem, s partnerem, a pokouší se převádět lidské vztahy na vztahy věcné. Když se vydá mezi lidi,cítí se nejlépe ve skupinách nebo kolektivech, kde může zůstat anonymní, prožívá však sounáležitost prostřednictvím společných zájmů. Nejraději by měl neviditelný plášť z pohádky, pod jehož ochranou by se mohl nepoznán účasmit na životě druhých a zasahovat do něj, a přitom by nemusel nic ze sebe obětovat.


Na své okolí působí schizoidi jako chladní, distancovaní, obtížně oslovitelní, neosobní až studení. Často se jeví zvláštní, podivní, ve svých reakcích nepochopitelní nebo zarážející. Můžeme je dlouho znát, aniž bychom je skutečně poznali. jestliže dnes jsme s nimi byli zdánlivě v dobrém kontaktu, budou se zítra chovat tak, jako by nás nikdy neviděli; dokonce čím více se k nám právě přiblížili, o to příkřeji se od nás najednou odvrátí, neempaticky, často
S agresí nebo nevraživostí, která nám připadá bezdůvodná a zraňuje nás.

Schizoid se vyhýbá každé důvěrné blízkosti ze strachu před druhým člověkem, před otevřením se a oddaností a tak je stále izolovanější a osamělejší. Jeho strach z blízkosti se projeví zejména tam, kde se k němu někdo přiblíží nebo kde se k někomu příliš přiblíží on sám. Protože pocity náklonnosti, sympatie, něžnosti a lásky nás k sobě přivádějí nejblíže, prožívá je jako zvlášť nebezpečné. To vysvětluje, proč sestává právě v takových situacích odmítavým ba nepřátelským, proč druhého náhle odstrčí. Najednou vypne, přeruší kontakt, stáhne se do sebe a už se kněmu nelze dostat.


Mezi ním a okolím tedy zeje široká mezera v kontaktech, která se s léty
zvětšujea stále více ho izoluje. Důsledky jsou stále problematičtější. Díky odstupu od lidí ve svém okolí ví o druhých příliš málo; má s nimi státe méně zkušeností, a proto je v mezilidských vztazích stále nejistější. A tak nikdy dobře neví, co se v druhém člověku děje; to se totiž dozvídáme, pokud vůbec, pouze v důvěrné blízkosti a milující náklonnosti. Proto je schizoid ve své mezilidské orientaci odkázán na tušení a domněnky a z tohoto důvodu je opět hluboce nejistý, zda jeho dojmy a představy o druhých a nakonec ij eho vjemy nejsou jen jeho iluze a projekce.


Zdroj: Fritz Rieman - Základní formy strachu, nakladatelství Portál

Reklama
Reklama

Komentáře

Michal (So, 31. 7. 2010 - 21:07)
Já mám schizoidní poruchu a chtěl bych jenom dodat že tam mají v tom popisu jednu celkem nepřesnost:
..... pokouší se převádět lidské vztahy na vztahy věcné.

Já se o nic takového nepokouším. Já už od dětství mám vztahy k věcem a nechápu jenom proč ostatní lidi místo toho mají vztahy k lidem. Vždyť přece člověk není a nemůže být můj majetek. Tak proč bych si měl vytvářet vztah k někomu, kdo se na mně může kdykoliv vykašlat?? Vysvětlí mi to někdo? A taky nechápu, jak někdo může být ke své věci tak bezcitný, že si třeba koupí nové auto, a za 10 let ho prodá do bazaru a koupí si zase nové. Když to udělá někdo s manželkou tak všichni říkají že to je nemorální, ale že k věcem se takhle chovají všichni, to nikomu nemorální nepřijde????
Josef (So, 4. 12. 2010 - 00:12)
Já mám schizoidní poruchu...No protože věc nemá duši, když jí prodáte nebo zahodíte tak jí neublížíte , ženě Ano. Opustit ženu je tedy nečestné opustit věc nikoli.
M. (So, 4. 12. 2010 - 01:12)
Josefe to je pravda, ale když ublížit někomu není tak špatné.
Bude mít stejně ten pocit jako já, pocit ublížení, a to nás spojí
Michal (So, 7. 1. 2012 - 19:01)
Josefe to je pravda, ale...Věc nemá duši, to je pravda. Ale když ji prodáte někomu, kdo se o ní bude špatně starat, špatně jí udržovat, tak jí ublížíte. A když pořídíte novou a tu starou vyhodíte na sběrný dvůr, i když by mohla ještě sloužit, tak jí ublížíte ještě víc.
Kdežto když opustíte manželku, tak jí zdaleka tolik neublížíte, jelikož ona díky tomu neumře hladem, ani neskončí u někoho kdo jí bude mlátit (na to máme zákony) takže o ní stejně bude dobře postaráno.
Michal (So, 7. 1. 2012 - 19:01)
Věc nemá duši, to je...A pokud je to věc, která má třeba historickou hodnotu, a někdo se o ní špatně stará, nebo ji zničí, tak je to nenahraditelná škoda... Kdežto když se někdo špatně stará třeba o dítě, a ublíží mu, tak těch se dá nadělat zadarmo spousta úplně stejných.
Diana (Po, 9. 1. 2012 - 13:01)
Michale, ty to máš v hlavě vážně popletený. Jak můžeš nadhodnocovat věci nad lidi? To vážně není normální. Já se sice o své věci starám dobře, mám např. své auto velmi ráda a jen tak bych ho nevyměnila, dokonce jsem mu dala jméno, ale abych dávala přednost věcem před lidma, to by mi přišlo vážně ujeté. Jak už se psalo, věci nemají duši, tudíž jim neublížíš, můžeš jim maximálně přiřknout hlubší význam tím, že si je oblíbíš, ale nikdy nemůžeš věc upřednostnovat před živým tvorem....prosím tě, měl jsi někdy nějaký vztah? Myslím tím s dívkou...asi jsi jich moc neměl, co? Jinak bys takhle nemohl mluvit. Srovnej si v hlavě priority, přehodnot si žebříček hodnot, jinak se ze svého problému asi fakt nedostaneš...
majkl (Po, 9. 1. 2012 - 21:01)
Diano odepisuje ti jiný Michal,
Pokud tady čteš v článku, že schizoidi mají tendenci vytvářet přehnané vztahy k věcem.
Že mají problém ve vztahy s lidmi, jelikož byly sami sebou nuceni se vyhýbat těmto zkušenostem, které i kdyby zažil tak nebudou takové jaké zažiješ ty sama.
Jak mu tady po tom všem můžeš napsat, že to nemá v hlavě v pořádku, víš jaký má asi žebříček hodnot? Já sám mám na vrcholu závislosti a to by jsi si o mě vzhledově pomyslela, že na mě nemáš.
Přitom jsem jenom divnej týpek co sní.
A žije horším životem než ty sama.
Tak si nech připomínky o tom jak se nedostane ze svého problému, protože on se z toho nedostane a to je jeho celoživotní úděl.
Vašek (Út, 10. 1. 2012 - 11:01)
majkle, nezlob se na mne, ale Diana má pravdu. Koukám,že ty jsi taky problematický člověk, když máš své závislosti, tak je mi jasný, že budes sympatizovat s někým, kdo je na tom podbně. Oba dva nejste v pořádku a neměli byste to nechat jen tak. Pěkně si zajděte za doktory, nejlépe psychiatry a lečte se. Takových, kdyby bylo víc, tak by ten svět za chvíli nestál za nic víc, než jak to je ted.
schizák (Čt, 12. 1. 2012 - 14:01)
schizofrenie-aneb...porucha spánku
Josef (Út, 21. 2. 2012 - 00:02)
Michale, ty to máš v hlavě...Každému dělá radost něco jiného, ne každého těší kontakt s lidmi. Ne každý je ochotný 3 hodiny planě tlachat s nějakou holkou kvůli 10 minutám sexu jako do dělá většina mladých mužů.
David (Ne, 29. 4. 2012 - 14:04)
majkle, nezlob se na mne, ale...Vole...
Vilém (Ne, 29. 4. 2012 - 20:04)
Nevím jestli Vás rozsoudím,ale i mně byla diagnostikovaná tato porucha, ale že bych měl nějaký obzvláštní vztah k věcem o tom se vůbec nedá mluvit. Spíš mi to připadá od Michala jako provokace.
Myslel jsem si, že je má porucha získáná, ale jsem stále přesvědčován, že jsem s ní narodil. Takže pokud jsem se narodil jako možný schizák, někteří lidi, chovající se jako svině, to ve mně rozdmýchali. Takže teď se nejlíp cítím sám
David (Po, 30. 4. 2012 - 16:04)
Nevím jestli Vás...mně taky viléme.k věcem žádný vztah nemám ,když jsem frustrovaný,tak je klidně rozmlátím.naopak na člověka ani zvíře se neodvážím vztáhnout ruku.mimoto hledám lásku,toužím po vztahu,nehledám ani snad ideál,jen hlubokou lásku,vzájemné porozumění.nemám tolik strach z partnera jako sám ze sebe.přecejen moje zájmy jsou poněkud stereotypní,valnou část života žiji v nitru,to by zřejmě partnerku nebetyčně sralo a svou nelibost dávala najevo,což by mě zraňovalo.pak bych zaujal zřejmě útočný postoj a vše podělal.stále doufám a věřím,že se toho můžu zbavit.pokud je příležitost,tak se snažím překonat odpor a účastnit se oslav,pohřbů nebo jen ryze přátelských sedánek.o svých problémech se snažím mluvit a nezřídka kdy nacházím pochopení.i svůj kdysi největší problém=vztahovačnost jsem se naučil docela korigovat.přeji všem mého druhu sílu a spokojenost.
Alena (Po, 30. 4. 2012 - 19:04)
Jak se odehrává podle tebe, Davide, život v nitru, kterým podle příspěvku žiješ valnou část života? Co si za tím máme představit?
David (Po, 30. 4. 2012 - 22:04)
Jak se odehrává podle tebe,...filozofuju o životě,zpochybňuju etiku,cestuju v myšlenkách(chápejte do cizích zemí)představuju si sám sebe jako respektovaného vědce,jindy jako top sportovce, který řádí po boku lea messiho v barceloně nebo poráží ve wimbledonu rafaela nadala.užívá si atmosféru,kdy celý stadion vzývá jeho jméno atd.
Alena (Út, 1. 5. 2012 - 20:05)
Davide, chceš řádit vedle Messiho a porážet RAfaela,mnnn
Nevím co na to říct,tak sní jistě každý, jen věkem by se sny měly stávat čím dál více realističtější, nemyslíš?
David (Út, 1. 5. 2012 - 21:05)
Davide, chceš řádit vedle...ty projekce působí realisticky.využívám detaily,které vnímám ze zápasů(představení soupeřů,hod mincí,projev emocí při vítězném úderu,gólu,pauzy mezi gamy,poločasy,sety,vyhlášení,projevy soupeřů).na srozuměnou chci dodat,že se s messim v reálu rovnat nemůžu,to je utopie a vím to.miluji sport,a když jsem v něm nedosáhl nikdy vnějšího úspěchu,tak si ho vyfantazíruju.O čem sní Alena?
O čem sní Alena (St, 2. 5. 2012 - 08:05)
Není to nic bombastického, jen život někde na odlehlejším místě, kde není moc lidí, ale ani málo. Kde není teplo ani zima, kde voda není studená ani teplá.Kde není ani rovina ani velehory. Kde lidé nejsou bohatí ani chudí.Kde jsou lidé šťastní mají se rádi, tak akorát. Myslí na sebe, ale nechtějí se vlastnit.
Toužím žít na místě, kde bych se nemusela pohoršovat nad jednáním jiných lidí, kde bych neslyšela nadávky a na druhé straně slova bezradnosti a zoufalství.
Chtěla bych žít na místě, kde nebude práce ani moc a ani málo . Na místě, kde by byli všichni šťastni a těšili se ze života.

Je toho podle Davida, moc?

David (St, 2. 5. 2012 - 13:05)
Ne!to by bylo krásné,moc.
David (St, 2. 5. 2012 - 13:05)
myslím,že to ani není fantaskní představa.věřím..možná naivně,že takové místo existuje.A proč?v myšlení mě hodně ovlivnily dva filmy a to americká krása a away we go.podívej na ně,jestli jsi ještě neviděla :)
Alena (St, 2. 5. 2012 - 16:05)
Davide, čím tě ovlivnili tyto filmy, Americkou krásu jsem viděla, jde satirický pohled na muže středního věku,který se zamiloval do dceřiny kamarádky, ten druhý neznám.
David (St, 2. 5. 2012 - 17:05)
Nejsem si jistý,jestli jsem ho pochopil správně,proto se neodvážím vyjít se svým výkladem.Už můj přítel,velmi inteligentní a sečtělý člověk tvrdí,že se výklady různí.Mně se moc líbil.minimálně american beauty mě přesvědčil v jednom,že na tomto pro mnohé snad zmrveném světě se dá žít spokojeně a krásně.Inu jaké si to uděláš,takové to máš.Není-liž pravda?away we go jsi neviděla,tak nebudu nic prozrazovat.
Alena (St, 2. 5. 2012 - 19:05)
Už je to několik let co jsem ten film viděla, možná mi nějaké skutečně zajímavé momenty unikli, ale jednu věc jsem si pamatovala, připadala mi málo realistická. Byla to scéna, jak měl možnost s Angelou spát, ale odmítl to.
Pamutuji si, na rozhovor z autorem american beauty, který říkal, že přemýšlel o tom na co by šel on sám do kina. /není bez zajímavosti, že je gay/ Tak začal psát tento film inspirovaný skutečným příběhem Amy Fisherové, která byla milenkou muže o 18 let staršího a žárlila tak na manželku, že ji zastřelila. Potom co vyšla z vězení se s ní stala pornoherečka.
Takže takto funguje ve skutečnosti americká krása.

Na ten druhý se podívám jestli jej někde najdu.
David (Čt, 3. 5. 2012 - 07:05)
http://www.mojepsychologie.estranky.cz/clanky/dusevni-choroby/uzavrena-osobnost.html
V textu je zmíněno,že leckteří měli původně velmi dobrý kontakt s realitou.mezi ty jsem patřil minimalně do 11 let,tím jsem si jist.
Vilém (Čt, 3. 5. 2012 - 08:05)
Davide, díky za odkaz, co z toho na tebe sdí nejvíc? Na mně snad toto

Ale všechny tyto osobnosti,ať s jakýmkoli stupněm uzavřenosti,mají velkou potřebu samoty,kterou nutně potřebují pro své zotavení.Jakákoliv forma lidského setkání je přece jen velikou zátěží pro tuto osobnost a to i u těch,kteří jsou dobře vycvičeni ve styku s ostatními lidmi.

Zároveň si ale nemyslí, že mám odtržené nitro od skutečnosti, nebo možná jo, ale nepřipadá mi to tak.

Co na tebe sedí nejvíc a co nejmíň?
David (Čt, 3. 5. 2012 - 14:05)
Nevím,platí na mě skoro vše.jen se neoblékám jako vagabund.nedávno jsem si naschvál koupil různě barevné oblečení,boty a zkoumám,jak to funguje na ženský :-).
Alena (Čt, 3. 5. 2012 - 15:05)
Davide nemyslím si, že je možné, aby jsi měl všechny příznaky, podle mne se nedokážeš objektivně zhodnotit a pokud ti někdo řekne, že to jako člověk s touto diagnozou máš mít, tak s tím souhlasíš.

Neznám tě tak nevím, vůbec mi třeba nepřipadáš jako člověk, který nedokáže vyjadřovat své city, ani nevěřím, že bys chtěl objímat "něco tak bezmocného, jako je schizoidní osobnost", jak se píše v poslední větě.
Podle mne věříš, všemu kdo ti co nakuká, to ale nevím kdo má v diagnoze. :D

David (Čt, 3. 5. 2012 - 16:05)
příznaků je tam poskrovnu.spíš se více píše o identifikaci,nějaký ten popis..
David (Čt, 3. 5. 2012 - 16:05)
nejsem lehce zmanipulovatelný.moc nedůvěřuji a prověřuji.
Alena (Čt, 3. 5. 2012 - 16:05)
DAvčo, nevím nevím, jestli je tomu tak, ale budiž. Ono tak nejde o to jestli je to pravda nebo ne, protože pokud člověk o sobě ví, že dělá něco jinak, než by měl mohl by se toho v některých případech zbavit, když by se na to zaměřil.
Pokud by si uvědomil, že ho ta a ta vlastnost vyřazuje ze společnosti, mohl by to alespoň částečně v sobě překopat, nemyslíš?
David (Čt, 3. 5. 2012 - 16:05)
snazim se...
Jsi (Čt, 3. 5. 2012 - 16:05)
to ale kluk snaživý, za to ti něco posílám

http://www.youtube.com/watch?v=u7deClndzQw
David (Čt, 3. 5. 2012 - 18:05)
hezky.tam jsem nebyl.ale videl jsem nou camp a sagrada familiu :-)
David (Út, 8. 5. 2012 - 21:05)
Tohle jste tu řešili:pokouší se převádět lidské vztahy na vztahy věcné...to znamená,že schizoid situace,které zdravý člověk řeší pocitově-schizoid řeší rozumem.
David (Pá, 25. 5. 2012 - 15:05)
V textu je zmíněno,že leckteří měli původně velmi dobrý kontakt s realitou.mezi ty jsem patřil minimalně do 11 let,tím jsem si jist.(oprava:pravdepodobne uz se to u me zacalo projevovat v detstvi).to nevadi,stejne budu bojovat.
Wiggs Dannyboy (Pá, 1. 6. 2012 - 21:06)
Schizoidnost výborně popsal psychiatr R.D.Laing, který viděl schizoidnost jako rozštěp mezi pravým a falešným self: http://psychoanalyza.com/az-na-dren/
------- (Pá, 8. 6. 2012 - 12:06)
nešťastnému děcku je houby platné, že jiné děti se mají dobře....a že se dají zadarmo udělat!!! Mít vztah k věcem není láska. Ta je možná jen mezi lidma ve vztazích. Můžu mít ráda třeba přírodu, film, jídlo ale to není ráda ve smyslu láska, přátelství....
------ (Pá, 8. 6. 2012 - 12:06)
železo trpí když je vystaveno vodě - protože rezne, ale to vadí lidem, protože to musí řešit, měnit....stojí je to peníze. To se tak říká, že materiál trpí povětrnostními vlivy, ale to není totéž, jako když trpí člověk bolestí fyzickou nebo duševní. Ale to je otázka empatie, soucitu a to je ti vzdálené, dle Tebe se zadarmo vyrobí nový lidi...co na tom že někteří mají bolest.... Jen se pro to používá stejné slovo a v kontextu věty vyplývá podstata, smysl.
slova mají někdy vícero významu....
Když Ti budou zaživa amputovat ruce nohy, budeš skomírat hlady, taky si řekneš co na tom, kolem je spousta zadarmo zplozených lidí....budeš to tak brát u sebe....když už teda nechápeš smysl vztahu mezi lidma.
Michal (So, 14. 7. 2012 - 05:07)
železo trpí když je...------
Samozřejmě, když budu trpět bolestí nebo hladem tak mi to bude vadit. Stejně jako každému.

Otázka soucitu a empatie mi není vzdálená. Ale soucit a empatii mám zásadně jen s tím, co je MOJE. A já sem ve svém vlastnictví ještě nikdy žádného člověka neměl, takže soucit k člověku je mi proto cizí.
Máš ty soucit s hladovějícími dětmi v Africe? Asi moc ne, jinak bys prodala všechen majetek a šla jim tam pomáhat.

A teď ti dám otázku: Co pro nás všechny čechy bude větší ztráta: Když se někomu (koho neznáš) zabije celá rodina, anebo když by někdo ukradl a nenávratně zničil korunovační klenoty? To druhé by byla pro celý národ určitě větší ztráta. A proč? Protože se nedají nahradit. I když nemají duši a nebude je to ničení bolet. Chápeš?

Bolest si příroda vytvořila jen proto, aby živý tvor věděl, že s ním něco není v pořádku a aby s tím něco udělal. Ale myslíš, že když by ti někdo dal narkózu a pak ti uříznul pronic zanic nohy, tak ti to neuškodí? Uškodí ti to zrovna tak, pak už to bude podle tebe stejné jako kdyby zničil věc?
schízoid (So, 28. 7. 2012 - 23:07)
http://www.klubslunicko.cz/slunce/strach.htm
na tomto odkazu najdete informace o schizoidním vývoji a jak k němu dochází.je to pokračování výše uvedeného textu od fritze riemanna.
schízoid (Út, 31. 7. 2012 - 21:07)
Já si myslím že je vcelku...bát se dalších mezilidskejch vztahů mi nepřijde přirozený,avšak bál jsem se jich.nyní už o ně nestojim.
michal (So, 4. 8. 2012 - 13:08)
Já si myslím že je vcelku...Jestli děti mám nebo nemám to není podstatné. Já bych asi uvažoval stejně, i kdybych je měl.
Ale nevidím důvod, proč bych si je pořizoval. Nechápu totiž, k čemu jsou. Já pořizuju jen věci, který mi k něčemu jsou. Třeba sem měl foťák na filmy, teď už fotím na digitál, tak foťák na filmy mi už k ničemu není, tak sem ho prodal do bazaru.

To už si radši místo dětí pořídím milenku, anebo služku. Z té budu mít větší užitek.
dáša (So, 4. 8. 2012 - 21:08)
Já si myslím že je vcelku...Ájo, jak to myslíš? copak to jde nahradit vztah k člověku vztahem k věci?
michal (So, 4. 8. 2012 - 21:08)
železo trpí když je...železo trpí když je vystaveno vodě - protože rezne, ale to vadí lidem, protože to musí řešit, měnit....

Když bude trpět moje věc, tak budu trpět i já. Protože vím, že když věc trpí, tak se tím zkracuje její životnost, a tedy dřív doslouží (=zemře) a já pak budu muset pořizovat novou.
A to je ten hlavní důvod proč mi to vadí.
Protože používat nové věci je mi odporné, je to pro mě utrpení stejné jako pro vás třeba když byste měli mít sex s někým kdo je vám odporný.
Naproti tomu když používám věc s historickou hodnotou, ke které mám díky dlouhodobému používání vytvořený vztah, tak zažívám něco tak krásného, co se nedá popsat (vy tomu zřejmě říkáte zamilovanost jestli je to ono co myslím).
Vilma (Ne, 25. 11. 2012 - 18:11)
Dobrý den,
zajímavý článek. Zajímá mě, zda to "otočení se zády k někomu blízkému" je trvalé nebo to dokáže přehodnotit a vrátit se do starých kolejí.
Díky za odpověď, pokud s tím má někdo zkušenosti.
Michal (Pá, 10. 5. 2013 - 09:05)
DAvčo, nevím nevím, jestli...3.5.2012 16:40 - Alena:
Mohl by se překopat, ale bylo by to asi stejné, jako kdybys chtěla po homosexuálovi, aby se naučil souložit s ženskejma.
Michal (Pá, 10. 5. 2013 - 09:05)
Tohle jste tu...8.5.2012 21:12 - David:
Ano, řeším rozumově i to co ostatní řeší "pocitově", protože já nic jiného než rozum v hlavě nemám, tak je prostě jinak řešit neumím. A nechápu co to tam ostatní mají že umí řešit některé situace jinak než rozumově...
Michal (Pá, 10. 5. 2013 - 10:05)
Dobrý den,
zajímavý...Jak myslíš "otočení zády"?
Já jako asi schizoid to beru tak: Každý se mi jednou okouká, omrzí, a čím sem s ním dýl, tím mi přijde víc otravný a nudný a mám potřebu ho nahradit někým jiným. Stejně jako když třeba hrajete hru na počítači... až ji celou dohrajete tak vás přestane bavit a taky se k ní obrátíte zády. Nejvíc mě vadili spolužáci na základní škole, s těma sem musel vydržet celých 8 let a to už bylo k nevydržení.
Panic ve 40 (Po, 13. 10. 2014 - 05:10)
Dá se nějak překonat strach z intimity?Jak jste strach z intimity překonali vy?Anebo jste nic překonávat nemuseli?Asi je divné,že ještě ve 40 mám jen mlhavou představu co nosí ženy v tangách,na druhou stranu patřím mezi socky,takže nemám ženám co nabídnout.Ale základní problém je,nepřekonatelný strach z intimity.
Panic,35 (Po, 13. 10. 2014 - 07:10)
Ahoj, tak to ti neporadím, možná pomůže trochu alkoholu. Já zas tolik strachu z intimity nemám, ale přesto jsem ve svém věku nepolíbený, holt nějak se to seběhlo.
Reklama