Reklama

Spánek s rozsvíceným světlem představuje riziko leukémie

Dětem by nemělo být dovoleno spát s rozsvíceným světlem, protože jeho zář narušuje normální tvorbu hormonu, který organismus chrání před rakovinou, tvrdí vědci podle britského listu The Daily Telegraph.

Zvýšené vystavování umělému světlu v noci a následná snížená produkce melatoninu může být podle vědců jednou z příčin trvalého
růstu statistik dětské leukémie v průběhu uplynulého století.


Děti do čtyř či pěti měsíců věku jsou pokládány za velmi zranitelné, protože jejich těla ještě neprodukují dostatečné množství melatoninu. Russel Reiter z Texaské univerzity proto apeluje na rodiče, aby používali tlumená světla, pokud jejich děti musejí vstávat během noci.


Již z předcházejících výzkumů vyplynulo, že lidé pracující v noci jsou vystaveni většímu riziku rakoviny prsu i dalších forem této nemoci. Slepí lidé a obyvatelé polárních končin mívají často vyšší hladiny melatoninu a nižší statistiky výskytu rakoviny.


"Rodiče by měli být opatrní, pokud jde o používání světla v noci. Jakmile jdou jednou děti spát, neměli by jim dovolovat znovu rozsvěcovat bez vážného důvodu," řekl Reiter, který představil nové závěry na konferenci o dětské leukémii v Londýně.


Statistiky výskytu leukémie u dětí mladších pěti let se za posledních 40 let zvýšily o 50 procent.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Mirka (Pá, 17. 9. 2004 - 22:09)
No zbohom! Načo zase vedci neprišli. Mám vážne výčitky svedomia, lebo moje dieťa do jedného roka spávalo pri lampe na komáre. Lampa bola od dieťaťa 3m a cez postie?ku bola vždy prevesená deka, aby tlmené svetlo nedopadalo na dieťa. Už s tým nenarobím nič... Dúfam, že bude zdravá!!!
Mirka (Pá, 17. 9. 2004 - 22:09)
No zbohom! Načo zase vedci neprišli. Mám vážne výčitky svedomia, lebo moje dieťa do jedného roka spávalo pri lampe na komáre. Lampa bola od dieťaťa 3m a cez postie?ku bola vždy prevesená deka, aby tlmené svetlo nedopadalo na dieťa. Už s tým nenarobím nič... Dúfam, že bude zdravá!!!
coroner (St, 15. 9. 2004 - 13:09)
Mám dojem, že se jedná o problematiku nízkofrekvenčních elektromagnetických polí, která vyzařují z elektrovodné sítě a přípojných síťových šňůr spotřebičů, jež jsou na ni napojeny.
Vyzařování je v těchto případech největší naopak při odpojeném spotřebiči. Výrazně klesá po jeho zapnutí.
Proto se také v moderních bytech montují stíněné síťové rozvody (ne u nás), automatické vypínání sítě po odpojení posledního spotřebiče, snížení síťového napětí na aktivační úroveň, dvoupólové odpojování spotřebičů atd..
Bývá ponechán v provozu pouze okruh, který napájí chladničku.
Ideální stav je, když v místnosti, ve které spíme, nejsou žádné elektrické spotřebiče (ani síťové rozvody poblíž).

S rakovinou prsu, kterou si uženeme častěji v nočních hodinách, souvisí hlavně negativní oslabující noční energie, jejímuž průtoku tělem jsme vystaveni ve vzpřímené poloze nebo sedu více, než když ležíme.
Dále se na tom budou podílet různé životobudiče, které během noci konzumujeme, abychom neusnuli. Ty jsou energeticky podobné. Svojí expanzivní energií často fungují jako rakovinové startéry.
V rámci možností proto také k svícení používáme klasických žárovek, které nevyzařují, jak tomu je u různých typů zářivek. Je to sice dražší, ale z hlediska klasifikace pravděpodobného ovlivnění vzniku rakoviny se jedná o zdroje s tzv. malým rizikem.

V noci rovněž probíhá detoxikace celého organismu, kdy má být organismus v klidu. Aktivní činností je toto narušováno.
coroner (Pá, 17. 9. 2004 - 18:09)
Snad bych ještě dodal, že problémy už asi nastaly, když si toho všimli vědci.
mlok (Čt, 16. 9. 2004 - 13:09)
mohl by autor(ka) predchoziho komentare vysvetlit, kde vsechny tyto informace vzal(a)? Jsem fyzik a nektere poznamky se mi zdaji nesmyslne (co jsou to ty nizkofrekvencni proudy? Jak to je s tim zarenim, ktere je nejsilnejsi po vypnuti spotrebice?) Pokud by to bylo mozne, ocenila bych pripadne odkazy na vedecke vysledky v teto oblasti.
Dekuji
Mirka (Pá, 17. 9. 2004 - 22:09)
No zbohom! Načo zase vedci neprišli. Mám vážne výčitky svedomia, lebo moje dieťa do jedného roka spávalo pri lampe na komáre. Lampa bola od dieťaťa 3m a cez postie?ku bola vždy prevesená deka, aby tlmené svetlo nedopadalo na dieťa. Už s tým nenarobím nič... Dúfam, že bude zdravá!!!
Mirka (Pá, 17. 9. 2004 - 22:09)
No zbohom! Načo zase prišli tí vedci... Dúfam, že to nie je pravda. Moje dieťa spávalo do jedného roka pri lampe na komáre. Lampa bola od dieťaťa asi 3m a cez postieµku bola vždy prevesená deka, aby tlmené svetlo nedopadalo na dieťa. Pevne verím , že bude zdravá!!!
mlok (Út, 21. 9. 2004 - 00:09)
Ja mela na mysli nejake konkretnejsi odkazy napr. na Medline, Web of Science, ci neco podobneho. Tedy konkretni clanky na konkretni vyzkumy.
Veta typu "Již tento nízký kmitočet má negativní vliv na polarizaci buněčných membrán, což přímo souvisí s optimálním prouděním životní energie." nerika prakticky nic - vite jak musi byt silne pole, aby se membrany zacaly polarizovat?
"Další vliv můžeme zaznamenat u enzymatických procesů a pochodů, které jsou odpovědné třeba za správné trávení potravy, což souvisí - kromě jiného - s imunitou organismu." - jake konkretni vlivy mate na mysli?
"Dochází rovněž k narušení látkové výměny buněk, což představuje zhoršení jejich výživy a vyměšování buněčných odpadů." - proc by melo? Tohle je velmi obecne, mate nejake konkretni odkazy?
"V nočních hodinách produkuje hypofýza sekret, který se nazývá melatonin.
Spaním ve střídavém poli bytového rozvodu dochází k omezování produkce tohoto sekretu, čímž trpí následně žlázy s vnitřní sekrecí, které jsou s hypofýzou spojeny - ta je jim totiž funkčně v určitém ohledu nadřazena." - ve vedeckem tisku jsem nikde neobjevila jakekoli zminky o experimentech tohoto druhu - muzete uvest citaci?
Moc dekuji za vyjadreni
coroner (Pá, 17. 9. 2004 - 17:09)
The Cancer Prevention Diet, St. Martin´s Press Inc., N.Y., USA.

Stíněné síťové vodiče a odpojovací prvky pro bytové okruhy distribuuje v ČR firma TYSET. Nebo aspoň před pár lety distribuovala.

Nejedná se o proudy, ale pole.
V literatuře se spíše zatím setkáme s problematikou rakoviny v blízkosti vedení vysokého napětí.

Pochopitelně i světelné záření obyčejné žárovky má určitý negativní dopad na organismus, ale ten není tak markantní.

Část příspěvku, který jsem psal jinam:
....Já jsem měl na mysli stínění domovních rozvodů, odpojování a snižování napětí v nočních hodinách právě s ohledem na těch 5O Hz.
Již tento nízký kmitočet má negativní vliv na polarizaci buněčných membrán, což přímo souvisí s optimálním prouděním životní energie.
Další vliv můžeme zaznamenat u enzymatických procesů a pochodů, které jsou odpovědné třeba za správné trávení potravy, což souvisí - kromě jiného - s imunitou organismu.
Dochází rovněž k narušení látkové výměny buněk, což představuje zhoršení jejich výživy a vyměšování buněčných odpadů.
V nočních hodinách produkuje hypofýza sekret, který se nazývá melatonin.
Spaním ve střídavém poli bytového rozvodu dochází k omezování produkce tohoto sekretu, čímž trpí následně žlázy s vnitřní sekrecí, které jsou s hypofýzou spojeny - ta je jim totiž funkčně v určitém ohledu nadřazena.
Pobyty ve střídavých polích se projevují celkem nenápadným způsobem: potíže se spánkem, zvýšená únava (hlavně ráno), podrážděnost, žaludeční neuróza a podobně.
Pochopitelně musíme rozlišovat jednotlivé případy, protože citlivost na "padesátku" závisí na řadě dalších faktorů naší celkové životosprávy.
Zase bych předeslal, že výraznější problémy nastanou spíše v dalších generacích, které jsou stále oslabenější.
Reklama