Reklama

Porod císařským řezem je spojen s rizikem zvýšeného výskytu řady chorob včetně autismu

Císařský řez může být nenahraditelným, život a zdraví zachraňujícím výkonem, tam kde je akutně ohrožen plod či matka, nebo v případech kde vaginální porod představuje příliš vysoké riziko. Porod volitelným (elektivním) císařským řezem je ovšem ve srovnání s běžným vaginálním porodem spojen s rizikem vyšší nemocnosti takto porozených dětí.

Z krátkodobého hlediska představují problém poruchy poporodní adaptace novorozenců porozených císařskými řezy, jako významná se ovšem ukazují i dlouhodobá zdravotní rizika.

„Již dlouho jsou publikována epidemiologická data o vztahu mezi porodem dítěte císařským řezem a následným rozvojem obezity, astmatu, diabetu I. typu a neurovývojových poruch mezi které se řadí i poruchy autistického spektra,“ upozorňuje MUDr. Jan Smíšek, neonatolog a pediatr z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Rozvoj těchto chorob v dětství může podporovat rozvoj dalších, takzvaných nepřenosných (civilizačních) chorob v dospělosti a celoživotně narušovat zdraví jednotlivce. V nových výzkumech se ukazuje, že jedním z důvodů, který stojí v pozadí těchto problémů, je narušení vývoje novorozeneckého mikrobiomu, tedy souboru mikroorganismů, které za fyziologických okolností při vaginálním porodu a bezprostředně po něm kolonizují zažívací trakt a kůži novorozence.

Přirozený rozvoj pestrého mikrobiomu hraje významnou úlohu v celé řadě fyziologických procesů souvisejících zejména se zdravým rozvojem imunitního systému. Narušení vývoje mikrobiomu může vést k narušení zásadních regulačních procesů organismu a tím podpořit vznik celé řady chorob.

Reklama

Tyto skutečnost by si měly uvědomovat zejména rodičky, které se rozhodují o provedení císařského řezu bez jasné zdravotní indikace.

Tělo těhotné je na bolest dobře připravené. Žena jen potřebuje dostatek informací
Právě proto, že poměrně častým problémem těhotných žen je strach z porodních bolestí, je třeba jim vysvětlit, že bolest je základní vlastnost vaginálního porodu. Dnes víme proč bolest u porodu nastává. Také je známo, že tělo těhotné je na bolest fyziologicky připraveno (žena má vyšší práh bolesti, než před otěhotněním). Je proto velká naděje, že bolest zvládne žena sama. Pokud nebude zátěž zvládat, mohou jí být  poskytnuty prostředky na tlumení bolesti. Tyto prostředky a metody pro tlumení porodních bolestí jsou dnes zcela bezpečné.

Naprosto nezastupitelná role v uklidnění těhotných žen spočívá na bedrech porodních asistentek v kurzech předporodní přípravy.

Reklama

Komentáře

javi (Čt, 23. 11. 2017 - 09:11)
Vždycky jsem sledoval vaše webové stránky. Děkujeme za obsah
?????? ????
hmhmm (So, 25. 11. 2017 - 11:11)
nejen pro dítě, i pro matku je císař potenciálně rizikovější!!!!
nehledě na problémy s rozkojením, vytvoření vazby matky na dítě...to nemusí nastat, ale může a to je pak pěknej průser. někdy se z toho ženský vzpamatovávaj měsíce a je to dost tabu ve společnosti. máte fungovat, bejt šťastná máma, že vám "zachránili" dítě a místo toho plavete v depkách a neumíte milovat svoje dítě. smutný.

samozřejmě, pokud je normální porod opravdu velmi rizikovej, nedá se nic dělat, ale že si někdo nechá udělat císař, protože se bojí porodit normálně...............to fakt nechápu. i ta rekonvalescence je po císaři mnohem bolestivějš, delší, horší. když žena rodí normálně, bolest snáší hodně dobře a bolest brzo po porodu zapomene. příroda není blbá a hormony udělaj v celý věci svoje.
ach jo (So, 25. 11. 2017 - 11:11)
nejen pro dítě, i pro matku...to jsou kecy.
hmhmm (Ne, 26. 11. 2017 - 23:11)
to jsou kecy.asi o tématu hodně víte, že?:))))))))

upřímně vám přeju, aby se vám ty negativní stránky císaře nevmotaly do života, abyste nemusel něco přehodnocovat a sypat si popel na hlavu, jaký sračky jste byl schopen vypustit z pusy...
Marcela (St, 31. 1. 2018 - 13:01)
Dnes jsem viděla video s pánem, který se problematikou mikrobionu hodně zaobírá. On říkal, že někde již miminkům po porodu císařským řezem otírají ústa látkou, kterou předtím vytřeli rodidla matky, aby došlo k přenosu mikroorganismů z matky na dítě.
Reklama