Reklama

Odborníci: I malé množství alkoholu v těhotenství poškozuje plod

I malé množství alkoholu v těhotenství může podle odborníků poškodit plod. Přes placentu se alkohol dostává přímo k tkáním a orgánům plodu, po dvou hodinách od napití je koncentrace alkoholu v krvi plodu dokonce vyšší než u matky. Takzvaný fetální alkoholový syndrom (FAS) připadá na jedno ze 750 narozených dětí, u alkoholiček se ale vyskytuje až u třetiny novorozeňat. Informoval o tom odborný časopis Sestra.

Děti narozené se syndromem FAS mívají nízkou porodní váhu. Drobnější než jejich vrstevníci jsou po celý život, mají malou hlavou, úzké oční štěrbiny a plochou střední část obličeje. "Dále je charakteristický nízký hřbet nosu, chybějící rýha mezi nosem a horním rtem," píší autorky článku Kateřina Sedláčková a Blanka Žižková. Děti bývají nepokojné, podrážděné a hyperaktivní. U některých dětí se může vyskytnout mentální retardace.


Poruchy u novorozenců spojené s požíváním alkoholu jsou stálé a nelze je léčit. Je možné pouze chirurgicky upravit některé fyzické problémy. O děti se syndromem FAS se starají speciální školy a denní pečovatelská centra, některé z nich ale musejí trávit čas i psychiatrických léčebnách nebo ústavech.


Podle primáře oddělení pro léčbu závislostí žen bohnické psychiatrické léčebny Václava Dvořáka je v Česku asi 300.000 evidovaných alkoholiků. Jejich počet má stoupající tendenci, a to prý zejména mezi ženami. V Bohnicích tvoří ženské pacientky jednu třetinu léčených alkoholiků. Zvyšuje se prý také počet pacientek, které se dostávají do stadia delirií a ohrožení života.


Podle autorek článku lze vysledovat i souvislost mezi kouřením cigaret a růstem plodu. Děti narozené kuřačkám bývají o 150 až 300 gramů lehčí než děti nekuřaček. Negativní vliv na zdraví dítěte má také pasivní kouření, tedy pobyt těhotné nekuřačky v zakouřeném prostředí. Děti jsou náchylnější k nemocím dýchací soustavy a alergiím.


Pití alkoholu, kouření a užívání drog je nebezpečné hlavně v prvních třech měsících těhotenství. Pití kávy nebo čaje, které se počítají mezi takzvané stimulační drogy, nevede podle výzkumů k negativním vlivům na plod.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama