Reklama

Prokázáno: Děti, které plavou, jsou zdravější!

Z aktuálních průzkumů vyplývá, že plavající děti jsou třikrát méně nemocné než ty ostatní. V článku naleznete návody na to, jaký vybrat plavecký klub a jak o dítě pečovat, aby ani v zimě po plavání neonemocnělo.

Pro rodiče, které se bojí chodit s dětmi v zimě plavat, aby neonemocněly, je tohle skvělá zpráva: odborníci provedli průzkum v rámci celé ČR, z něhož vyplývá, že děti, které celoročně plavou, rozhodně nejsou více nemocné než ty ostatní. Naopak: plavání upevňuje vztah s rodičem a bylo prokázáno, že prospívá správnému vývoji dítěte.

Plavání s miminkem upevňuje vztah s rodičem, děti se naučí snáze plavat, nemají strach z vody, jsou pozornější, mají posílenější svalstvo a zvětšuje se jim kapacita plic. Dochází u nich ovšem také k rychlejšímu pohybovému vývoji, mají lepší trávení a plavání v jakémkoliv dětském věku pak napomáhá k odstranění nedostatků a vad držení těla. Z aktuálních průzkumů navíc vyplývá, že plavající děti jsou třikrát méně nemocné než ty ostatní.

Přesto se mnoho rodičů plavání s dětmi obává, a to především v zimě, kdy jsou děti zpravidla více nemocné. Na to, co je pravdy na souvislosti mezi plaváním a nemocností dětí, se zaměřila Eva Novotná z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „Z námi zkoumaných 201 dětí z celé České republiky, které se účastnily kojeneckého plavání, bylo onemocnění v souvislosti s návštěvou kurzu plavání potvrzeno lékařem v devíti případech, což tvoří 4,5 %. Jednalo se o rýmu, atopický ekzém, zánět průdušek, virózu, zánět spojivek a molusky. Pozitivním faktem je, že u třetiny těchto případů (tři případy z devíti), se onemocnění opakovaně neobjevilo při zvolení jiného areálu bazénu. Díky zdravotnické dokumentaci jsme také zjistili, že pravidelný pobyt v bazénu nezvyšuje riziko výskytu opakovaných onemocnění dýchacích cest a kůže,“ uvádí autorka studie s tím, že se jedná o data o dětech, které navštěvovaly kurzy kojeneckého plavání před rokem.

Reklama

Z provedeného průzkumu jednoznačně vyplývá, že pobyt v bazénu neovlivňuje výskyt onemocnění u dětí za předpokladu, že plavecký areál dodržuje standardy kvality vody, udržuje chemické přípravky ve správné koncentraci a má uzpůsobené kvalitní odvětrávací systémy.

Na prevenci vzniku onemocnění se ovšem musí aktivně podílet i rodiče.

„Děti, zejména ty nejmenší, se přece o sebe ještě nedokážou postarat. Základem pro každého rodiče malého plaváčka je proto dodržet doporučenou půlhodinovou aklimatizaci. Pokud si budete vybírat kurzy plavání, určitě se ubezpečte, že nedílnou součástí bazénu je i herna pro děti - ta je totiž zcela nezbytná právě kvůli správné aklimatizaci po plavání,“ radí Štěpánka Štrougalová, odbornice na plavání s dětmi z Baby Clubu Juklík a čtyřnásobná maminka. Pokud po plavání dodržíte tyto nutné rituály, přesvědčíte se, že plavání je velmi příjemnou formou otužování právě v období nejčastějších nachlazení.

5 zásad, aby dítě po plavání neonemocnělo
1. Vysoušení uší: Postačí vysušit zevní ucho krajem ručníku, u malých dětí vysušte jemnější látkovu plenou. V některých klubech se doporučuje z buničniny udělat smotek a ten velmi jemně vložit do ouška a nechat nasáknout vlhkost. Nutné to ale není.
2. Suché ponožky: „Někdy se stane, že dítě ještě omylem vběhne do převlékárny, kde je vlhko a namočí si ponožky. Jít na tramvaj v mokrých ponožkách fakt není příjemné! Mějte raději jedny ponožky, či punčocháčky náhradní,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.
3. Aklimatizace po bazéně je nutná: Je nezbytně nutné, abyste po plavání se svým malým človíčkem minimálně 30 minut, v zimním období opravdu až 60 minut pobyli v teplé místnosti.
4. Propocené tričko: Může se také stát, že vaše dítě se v herně tak rozdovádí, že bude mít zpocené tričko. Mějte náhradní, ať se při odchodu můžete převléknout.
5. Vysušení vlásků: „Soustřeďte se na dokonalé vysušení vlásků a chvályhodné je při odchodu použít na vlhké vlásky lehkou čepičku, v zimním období pořádnou beranici. I když dítěti vlásky vysušíte, nebude je mít mokré, ale mohou být stále vlhké. Nebo je naopak, po pobytu v herně, už může mít zpocené,“ varuje Štěpánka Štrougalová.

Jak vybrat klub plavání s dětmi
Dobré je doporučení od kamarádky, ale ujistěte se, že součástí klubu je:
kočárkárna, či prostor, kde můžete kočárek uzamknout
přebalovací pulty, nočníky
u sprch ohrádky, aby se rodiče mohli rovněž v klidu osprchovat
samostatná místnost - herna, kde si děti mohou pohrát, maminky je mohou nakrmit a tato místnost slouží zároveň jako prostor pro nutnou aklimatizaci
prostorné šatny na převlečení
malý komorní bazén pro děti do cca 18 měsíců
provozní řád, kde jsou stanovena základní pravidla
komfortní hloubka bazénu je 100 - 130 cm (při lekcích menších dětí stojí rodiče ve vodě a musí se cítit bezpečně)
správná vlhkost v bazénové hale činí maximálně 65%, ve sprchách 85%, a v ostatních prostorách 50%
teplota vzduchu pro děti od 3 do 6 měsíců by měla dosahovat 28-30 C a teplota vody ve vaničce 30-36 C, pro kojence ve věku od 6 do 12 měsíců teplota vzduch 28-30 C a teplota vody 28-32C
provozovatel by vám měl na požádání ukázat protokoly o rozborech vody

V průběhu kurzu byste měli být spokojeni:
s čistotou všech prostor a hraček
s milým a kontaktním personálem
každá hodina by měla být pestrá a měli byste být informování, z jakého důvodu se které prvky do metodické řady zařazují
lektorka by měla mít na vás vždy čas nebo si s vámi domluvit termín pro osobní konzultaci
s možností náhrad vašich zmeškaných lekcí
s informovaností o dalších aktivitách a zápisech na další kurz
Pokud se na každou lekci vy i vaše dítě těšíte, pak jste ve správném klubu!

Zdroj: Baby Club Juklík

Reklama

Komentáře

Reklama