Psychosomatika jako nový medicínský obor - ano či ne?

Psychosomatika zkoumá nemocného po tělesné i duševní stránce, ministerstvo zdravotnictví ji chystanou novelou chce zařadit mezi standardní lékařské obory. Lékařská komora s tím nesouhlasí.

Psychosomatiku a dalších šest nových nástavbových oborů ve vzdělávání lékařů navrhlo ministerstvo zdravotnictví v novele vyhlášky, kterou dalo vládě. Rozšíření počtu oborů odůvodnilo potřebami praxe. Podle České lékařské komory povede nárůst počtu oborů k atomizaci medicíny, lékař by měl mít na nemocného komplexní náhled. Komora nesouhlasí ani s tím, aby mezi novými obory byla psychosomatika, zatímco dětská gynekologie, již navrhla, se nástavbovým oborem nestane.

    “Z našeho pohledu psychosomatika žádný medicínský obor není. Nevím, jak se jejím propagátorům podařilo ministerstvo přesvědčit, že se oborem stane,“ řekl ČTK prezident komory Milan Kubek, který je přesvědčen, že o psychosomatiku nebudou mít žádní lékaři zájem.

    K rozšíření počtu oborů Kubek uvedl, že to jen zkomplikuje postavení lékařů na trhu práce, protože se stanou příliš úzce zaměřenými odborníky.

    Ministerstvo v materiálu pro vládu uvádí, že v nástavbových oborech se mohou vzdělávat pouze lékaři, kteří vystudovali lékařskou fakultu a pak prošli specializační přípravou, kterou završili atestací. Přístup ke vzdělávání v psychosomatice tak léčitelé nebudou mít.

    V platném systému se atestovaní lékaři vzdělávají dál v certifikovaných kurzech v nástavbových oborech, dříve se jim říkalo nástavbové atestace.

    Mezi nové nástavbové obory se vedle psychosomatiky řadí také dětská endokrinologie a diabetologie, spondylochirurgie (operace páteře), vaskulární (cévní) intervenční radiologie, ortopedická protetika (náhrada anatomického defektu či funkce), veřejné zdravotnictví a onkourologie. Celkem tak budou mít lékaři 53 nástavbových oborů.

    “My v zásadě jsme proti další atomizaci medicíny. Když jsme měli možnost se k tomu vyjadřovat, tak jsme podpořili jen dětskou gynekologii a veřejné zdravotnictví,“ řekl Kubek. Není mu jasné, proč tradiční obor, jakým je dětská gynekologie, ministerstvo nezařadilo, naproti tomu zařadilo jiné, a to přes negativní stanovisko komory.

    Změny jsou v novele vyhlášky i u základních oborů - angiologie (nemoci krevních a lymfatických cév) se změní z oboru nástavbového na základní, celkem bude 42 základních oborů. Pro vzdělávání farmaceutů stanoví novela sedm oborů, například klinický farmaceut se bude vzdělávat pět let a nemocniční lékárník čtyři roky.

    Vyhláška má nabýt účinnosti 15. den po vyhlášení.

    Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Adélka
  Adélka (anonym)

  Psychosomatika?ANO,ČI NE? KVŮLI KOMU?!KVŮLI ŘEVU JINÝCH.KVŮLI VYHRŮŽKÁM JINÝCH!

  Srp 18, 2013
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Do odborných časopisů lékařská studie-psycho somma, je ani ne tak ožehavý,nebo neznámý pojem, zasahu je jen vnějškem,nikdy nerozkryjete povahu pacienta.Poúrazové šoky úzce souvisí s nadváhou, jedinec není dostatečně hbitý a už vyrábí problém!Druhotný problém jsou výčitky,mnohdy šílené! Auto havárie atd..k tomu se pacient nepřiznává lékaři rád,ANI MU TO NERADÍM,PROŽIJE JEN DALŠÍ TRAUMA!Raději:léky na bázi psychosomnis.

  Srp 25, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Jseš chytrej jak rádio.

  Srp 25, 2013
 • Obrázek uživatele Ó
  Ó (anonym)

  Kdopak se nám to ozval svými laškovnými vibracemi,že ani nemám vztek?

  Srp 28, 2013
 • Obrázek uživatele Yaga
  Yaga (anonym)

  Nee,šak LÍTIUM jej dajte...šak na co furt také drahoty,KEMU? Celej vládě,aj všetkým,šak svatá Anna z tých všech cvoků praská ve švech!ŠAK-STE BLBÍ,LEBO CO UŽ! Tož!BRNO JE STARÉ,LITHIUM FURT NOVÉ!

  Zář 24, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama