Reklama

WHO uznala závislost na hraní videoher za psychickou poruchu

Světová zdravotnická organizace (WHO) uznala závislost na hraní počítačových her za psychickou poruchu. Vyplývá to z aktualizované verze klasifikace nemocí. Podle kritiků rozhodnutí WHO přispěje ke stigmatizaci mladých hráčů.

WHO zařadila poruchu do mezinárodní klasifikace nemocí jako zvláštní položku, aby zemím umožnila “lépe se připravit na identifikaci tohoto problému“. Seznam nemocí uznávaných WHO bude mít nově asi 55.000 položek; popisuje závislost na digitálních hrách či videohrách jako “vzorec úporného a opakovaného hráčského chování“, který se stává natolik intenzivním, že “začíná převažovat nad jinými životními zájmy“.

Podle doktora Shekhara Saxeny, který vede oddělení WHO pro duševní zdraví, je rozhodnutí zařadit poruchu související s hraním videoher na seznam psychických poruch založeno na vědeckých důkazech.

Kritici kroku WHO, mezi nimiž je například i doktorka Joan Harveyová z Britské psychologické společnosti, varují před zbytečnými obavami rodičů dětí, které hrají videohry. Skutečnou poruchou podle Harveyové trpí jen malé množství hráčů.

Aktualizovaná verze mezinárodní klasifikace nemocí, na které se pracovalo posledních deset let, bude oficiálně členským zemím WHO představena v květnu příštího roku. Přijata by měla být v lednu 2022.

Reklama

Reuters/ČTK

Reklama

Komentáře

re (Út, 31. 7. 2018 - 20:07)
KDO MÁ ZÁJEM NA TOM ABY LIDÉ BYLI ZÁVISLÍ NA SKORO NA VŠEM. JÍDLO. POČÍTACE, TABLETY, DĚTI SNAD ZAČNOU HRÁT UŽ CO SE NARODÍ.VŠE CO NENÍ PROSPĚŠNÉ PRO LIDSTVO TADY DO PRDELE JE!!!!! PROČ,, ABY PSYCHOPATI OVLÁDLI LIDI. ALE LIDI!!! NÉÉÉ STROJE KTERÉ MEZI NÁMI ŽIJÍ. POKUD NÁS NĚKDO PSYCHICKY VYŠTAVUJE TAK TO NENI ČLOVĚK ALE PSYCHOPAT. NAPAPÁ SE A JDE S USMĚVEM DÁL.NE NEJSEM BLÁZEN JENOM POZORUJI CO SE DEJE GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ JE PÍČOVINA!!!!!! TOHLE ŘÍDÍ NĚKDO JINÝ PROBERTE SE PROTOŽE NAŠE VNOUČATA NEPŘEŽIJÍ. JE TO VŠE HORŠÍ A HORŠÍ. NEJSEM PESIMISTA ALE SKUSTE SE VĚNOVAT SOBĚ A HLAVNĚ S VÝM DETEM SVOBODNÝ VYSÍLAČ. PROBERME A BABIŠE . VŠECHNY KDO NÁM VYSÁVÁ ENERGII POSLATTAM. KAM PATŘÍ. POČASÍ JE ŘÍZENÝ SKUSTE O TOM ASPON PŘEMÝŠLET. PROSÍMMMMMMM.
RE (Út, 31. 7. 2018 - 20:07)
MÁME KAŽDÝ INTUICI, JSME SLOVANI.MÁME V SOBĚ DALEKO VÍCE BOŽSKÉ JISKRY NEŽ ZÁPADNÍ STÁTY, MĚLI BYCHOM BÝT HRDÝ KDO JSME, JAKÝ POTENCIONÁL MÁME V SOBĚ.ZA PÁR LET UŽ NEPUJDE ANI O PAPÍRKY (PENÍZE) ALE O DUŠE,O NÁS. MÁM V SOBĚ URČITÉ SCHOPNOSTI A VĚDĚLA JSEM KAM I ROK 89 POVEDE. TED VIDÍM ABYCHOM JSME SPINKALI TAK NÁM POSLALI TYTO VEDRA. NEBUDE URODA TUDÍŽ OPĚT POTRAVINY PUJDOU NAHORU. PROBOHA DOKDY. ZBLOUDILI JSME. JAK MUŽEME SE RADOVAT KDYŽ VŠECHNO JDE DO HÁJE. LIDI SI ZÁVIDÍ, NENÁVIDÍ. JSEM SMUTNÁ.
matka (Pá, 16. 11. 2018 - 17:11)
souhlasim, ze je to psych. porucha. syn, kdyz hraje tak je hodne neprijemny, odsekava. kdyz neni na poctaci, tak je to uplne jine dite. Co s tim? jak to diteti zakazat? pocitac potrebuje i hodne kvuli priprave do skoly. na druhem stupni ci stredni skole jiz nejde zakazat pocitac..
Tony (Pá, 16. 11. 2018 - 17:11)
Můj bývalý německý šéf kvůli tomu zkrachoval. Šéfovi to nemá kdo zakázat.
Reklama