Reklama

Vytvoření dospělého rodinného vztahu

Abyste mohli změnit vztah se svojí rodinou, přestali být považováni za závislé dítě a začali být chápáni jako naprosto respektovaný dospělý člověk, musíte nejprve změnit způsob, jakým sami o sobě ve vztahu ke své rodině smýšlíte. Jinými slovy, aby s vámi už nebylo zacházeno jako s malým dítětem, musíte se jako malé dítě přestat chovat.

Rady, jak ve své rodině dospět
1. Nazývejte své rodiče "matko" a "otče" nebo "mami" a "tati" a ne dětským oslovením jako například maminko, tatínku, taťulínku atd. Budete se díky tomu cítit jinak.

2. Změňte konverzaci tak, aby se více podobala konverzaci, kterou vedete se svými přáteli. Neomezujte ji jen na rodinné vzpomínky, drby o členech rodiny nebo otázky týkající se vašeho života. Než začnete se členy rodiny mluvit, věnujte chvíli zamyšlení nad tím, o jakém tématu "pro dospělé" byste rádi mluvili. Současné události, sport, pracovní problémy (jen fakta a události - vyhněte se stížnostem), politické nebo místní otázky - to vše jsou témata pro dospělé lidi.

3. Pokud máte vlastní děti, mluvte se svými rodiči o rodičovských záležitostech.

4. Pokud jeden z vašich rodičů řekne cokoli nepříjemného, nijak na to nereagujte. Prostě to ignorujte a změňte téma.

Reklama

5. Nežádejte své rodiče o radu - místo toho se snažte nabídnout vlastní znalosti - ale udělejte to stejně, jak byste je nabízeli svým přátelům. Nenaléhejte.

6. Soustřeďte se na vyvážení svých interakcí. Nedovolte, abyste sklouzli do role, kdy jen dáváte nebo jen přijímáte; snažte se, aby to bylo vyrovnané. Tak jak to pravděpodobně děláte se svými přáteli.

7. Obecně jednejte se svými rodiči a sourozenci tak, jako by to byla rodina někoho, na kom vám záleží, a ne vaše vlastní. Přece jen když jste v rodině svých přátel a někdo udělá něco neobvyklého, ignorujete to a nenecháte se zatáhnout do rodinného handrkování: budete se kvůli svým přátelům chovat zdvořile a mile.

Reklama

Komentáře

Reklama