Reklama

Výpravy za poznáním mozku a mysli

Konec 20. století by mohl vejít do povědomí jako Druhý věk zkoumání. Jako vzrušující doba, kdy lidské bytosti odkryly, zmapovaly, propluly a začaly osídlovat poslední neprozkoumanou oblast: mozek. Mohli bychom říci, že jsme byli svědkem zrození druhu Homo sapiens sapiens. John C. Lilly byl jedním z prvních vědců, kteří ze svých výprav do vnitřních světů přinášeli systematické a užitečné údaje. Díky svým hrdinským činům v neprobádaných oblastech vědomí bude John C. Lilly považován za hrdinského filosofa, za skutečného Kryštofa Kolumba mysli.

První věk zkoumání

Abychom pochopili význam práce Johna Lillyho, bude užitečné připomenout si slavné činy Prvního věku zkoumání, který začal koncem 15. století (1492). Mnozí mudrci, průkopníci vědy, skeptikové se zdravým rozumem a filosofové ulice věděli, že Země je kulatá a vypraví-li se z Evropy na západ, bezpochyby doplují k nějakým břehům. Mnozí námořníci se dostali do tajemných západních oblastí, kam je zavál vítr nebo bezohledná touha objevovat a kolonizovat. Byli tu pochopitelně Vikingové, svatý Brendan z Irska a různí keltští námořníci, ale také záhadný katalánský mystik a mořeplavec John Ramon Lully.

Po roce 1492 podnikli slavné výpravy nejvýznamnější duchové a nejodvážnější snílci z Evropy: Balboa, Magellan, Cortés, Pizzaro, de Soto, Champlain, de la Salle. Tyto neohrožené dobrodruhy, kteří prozkoumávali neznámé a děsivé oblasti, hnala touha po poznání, nenasytnost, zbožnost, moc, zvědavost, přání nalézt pramen věčného mládí. Každý doplnil mapu Nového světa novými poznámkami a postřehy. 

V dalších stoletích následovaly tyto neohrožené průkopníky miliony lidí natěsnaných v galérách, kteří hledali na Západě nový život a novou svobodu.
 

Druhý věk zkoumání

Podle velkých psychologů a tradičních jógových škol v sobě lidská bytost skrývá nezměrný svět simultánní a sjednocující moudrosti, myšlenkového vesmíru, do něhož dokáže zkušený adept proniknout. Tito velcí vizionáři vyvinuli účinné techniky k navození různých stavů mysli za použití drog a meditačních technik. Nechápali však, že tímto myšlenkovým vesmírem je ve skutečnosti mozek.

Ještě poměrně nedávno neexistovaly žádné modely, pomocí nichž by bylo možné popsat, jak mozek načítá, ukládá, zpracovává a vyvolává informace. Říkalo se tomu "problém mysli a těla". 

První průkopníci Druhého věku zkoumání v moderním západním světě -- lidé jako Aleister Crowley, Georges Gurdjieff, Tom Robbins, Aldous Huxley, Christopher Hyatt, Alan Watts nebo Baba Ram Dass -- věděli, jak pomocí tradičních východních technik "naladit" mozek. Ani oni však nechápali, jak mozek pracuje, což je celkem pochopitelné. Lidé žijící v mechanické civilizaci 60. let nemohli přece vědět, jak fungují elektronické obvody mozku. Pomyslete jenom na primitivní neurotransmitery té doby -- LSD, psilocybin, ketamin -- jako na první chatrné galeony první hrdinské generace průzkumníků mozku.

V posledních třiceti letech vyvinuly neurologie a psychofarmakologie přesné metody navození změněných stavů pomocí neurotransmiterů. Metafora topografie mozku se stala standardním příkladem. Hovoříme o levé a pravé polovině mozku. O novém a starém mozku. Odborníci na NLP (neurolingvistické programování) mluví o dočasném umístění, snížení věku či vyvolávání raných vzpomínek. Výzkumníci přicházejí na to, jak neurotransmitery přenášejí informace v synapsích.
 

Reklama

Nic se však neděje, dokud nejsou vytvořeny modely.

Skupinka odvážlivců v Menlo Parku v čele s dobrodruhy Alem Hubbardem a Willie Harmonem absolvovala stovky plánovaných tripů s LSD s cílem zlepšit své duševní zdraví. Mládenci Humphreyho Osmonda dělali totéž v naději, že získají Nobelovu cenu. Neohrožený neuronaut Oscar Janiger, M. D., nastavil kurs, kterým se ubíral Cary Grant a stovky dalších kolonizátorů mozku ve filmové kolonii v Hollywoodu. Ken Kesey a Stewart Brand působili v okolí San Franciska jako kontrolní stanice pro orgiastické, dionýské Zkušební lety s kyselinou. CIA financovala skupinu oddaných dobrodruhů v naději, že dosáhnou břehů Nového světa dříve než Rusové. 

Posvátná Harvardova universita se stala základnou pro nejrozsáhlejší neurologické výpravy. Řada těchto skupin vyvinula jazyky a modely, s jejichž pomocí výzkumníci mapovali a zaznamenávali psychedelické tripy. Jenom skupina z Harvardu vydala desítky příruček a průvodců, založených na Tibetské knize mrtvých, Tao te ťingu a podobných textech.

Všechna tato horečná aktivita však vyvolala pořádný zmatek. Dělo se tady něco neuvěřitelného, ale nikdo nevěděl přesně, o co vlastně kráčí. Lidé cestovali do bizarních a nádherných míst, ale netušili kam ani proč.

O "nebezpečích" cestování mozkem se vedly hysterické diskuse, aniž kdokoliv věděl, co to všechno obnáší. Nejedná se přitom o fyzická rizika. Letět do Vietnamu koncem 60. let bylo pro fyzické zdraví asi desettisíckrát nebezpečnější než vzít si LSD. Počet sebevražd, který v nadějných 60. letech prudce poklesl, v umírněných 80. letech opět výrazně stoupl, což se ostatně dalo předpokládat.

Jenomže. "Nebezpečí" výzkumu mozku počátkem 60. let byla psychologická. Neexistovaly žádné jazyky, modely ani vzory. Trip v té době představoval velkou neznámou, tajemství, záhadu, paradox, zmatek, hádanku. Takzvané "vysmažení" (acid burn-out) označovalo akutní stav ohromení, silného ozáření a krátkodobý výpadek paměti (nezřídka komplikovaný mnohem zrádnějším "dlouhodobým zlepšením paměti"). U osob se špetkou rozvahy a zdravého rozumu bývá tento stav naštěstí vždy dočasný.

Třebaže naše příručky a průvodci byly zpracovány důsledně vědecky a s hinduistickou přesností, byly žalostně nepostačující, neboť vycházely z jógových tradic a mystických filosofií, jež předcházely dokonce i průmyslovému věku.

V tomto období bouřlivého zkoumání, velkých nadějí a všeobecného zmatku existoval muž, který stál osaměle stranou. Byl to vědec, který se nikdy nezřekl empirické tradice ve prospěch nějakých okázalých mystických vizí. Tím mužem byl Dr. John C. Lilly, M. D.

V psychedelických 60. letech John C. Lilly nechodil v pestrém oblečení na rockové koncerty, nikdy se nevypravil do Woodstocku ani do Indie. Vnímali jsme ho jako nějakého čaroděje, postavu ze science-fiction, jedinečného alchymistu budoucnosti, nového Paracelsa, skutečného Isaaca Newtona. Jsem přesvědčen o tom, že vlastně nikdy nežil nikdo podobný J. C. Lillymu. Nejlépe je možné mu porozumět z hlediska kvantové fyziky. J. C. je prostě singularita. Prvočíslo dělitelné pouze sebou samým a Jedním.

V roce 1972 vydal knihu Programming and Metaprogramming in the Human Biocomputer (Programování a metaprogramování v lidském biopočítači), což je dílo neocenitelné hodnoty. Bylo by příliš sentimentální označit ji názvem Principia Psychologica kybernetického věku? Četlo ji sice jenom pár lidí, ale na tom nesejde. Není ani nutné ji číst, její název totiž hovoří sám za sebe: těch pár slov je klíčem k bouřlivému 20. století. Jedná se o nejnovější způsob, jak chápat lidský mozek a mysl.

Začněte uvažovat o svém mozku jako o biopočítači. Je to takový tekutý hardware. Uvažujte o své mysli jako o softwaru. Představte si ji jako jakési kašovité disky, které zpracovávají myšlenky a vytvářejí obrazy na monitoru vědomí. To je základní pojetí kybernetického (informačního) věku. Podle mě se jedná o největší úspěch postindustriální filosofie. Nemáte taky dojem, že J. C. Lilly je nejvýznamnějším hackerem reality naší doby?

Podobně jako tolik dalších průkopnických pilotů odlétá J. C. Lilly do neprozkoumaných oblastí a ztrácí se v informačních světech a kyberprostorových matricích. Na nějaký čas zmizí. Jako by chtěl říct, že prostě nepřijde včas na oběd. Vždycky se však objeví v pravý čas.

Jeho neobyčejné reality přirozeně odrážejí jeho křehký, lidský původ. Bizarní, německo-katolickou, odcizenou osamělost dětství v biblickém prostředí. Mrazivou, puritánskou Minnesotu. Náročné požadavky studia medicíny. Dobrovolně snášená freudovská mučení. Osvícenou inteligenci zářící jako hvězda.

Především však obdivujeme jeho ironické, nezbedné lidství. Vědec je skutečný "metafyzický životopis". Řadí se k mnoha dalším poutavých příběhům naší kultury a je napsaný s vědeckou přesností obvykle označovanou jako upřímnost. Ještě nikdo se nevypravil tak daleko do budoucnosti jako J. C. Lilly, aniž by se dokázal vrátit (víme, že zdráhavě) s takovou jasností a dobrou náladou.

Opatrujte svůj výtisk Vědce. Je to drahocenný pozůstatek naší úžasné, neuvěřitelné doby.
 

Zdroj: Timothy Leary v předmluvě ke knize John C. Lilly Vědec. Metafyzický životopis, nakladatelství DharmaGaia

Reklama

Komentáře

petr K (Pá, 16. 3. 2001 - 17:03)
AS je to tady -zase zpusob jak udelat z komara velblouda .John C Lilly byl bezesporu fenomen a urcite posunul hranice dal.Ale bohuzel jsem se zasmal nad klasifikaci vyzkumu mozku ,protoze v tomhle prispevku je smichano moc pojmu dohromady .Jedna vec je mapovani mozku a druha vec je charakteristika funkci >Cim dal casteji se hovori o tom ze uz jsme skoro u cile a mame zmapovany mozek .Ok tak tedy zt nekdo odpovi na otazku co je laska -at charakterizuje oblast kde je a urci % neurotransmiteru potrebne k vyvolani, at charakterizuje tyto0 stavy .A nebpo at objasni proc jsou v neuronech delici teliska a delici aparat, ackoli se podle lekaru neurony nedeli -/deli se jen gliove bunky /-neurony se deli za urcitych podminek a bylo popsano spousta prikladu,ale bereme je jako kuriositu .J tenhle prispevek povazuju zase za ukazku dogmatismu,protoze autor nema dost znalosti o medicine . Uz jenom ten fakt ze se autor zminuje o neurotransmiterech a "cestovanim " -co tim je mineno? Astralni cestovani ,hypnoticka regrese? nebo co? Autor se rovnez zminuje o vyzkumech podle Tibetske knihy mrtvych apod ,zminuje se o vyzkumech pomoci stimulace drog a chem. latek jako LSD ,o "prevratnem objevu mozku " .Bohuzel -a jeste jednou bohuzel ,tohle znali uz par tisic let tibetsti mnichove, protoze praktijovali astralni cestovani,pouzivali ruzne bylinne a extrakty a a operativni technikyt na zlepseni a rozvinuti paranormalnich schopnosti a cinska akupunktura stejne tak v minulem tisicileti dokazala stimulovat pomoci jehel nejen urcite drahy a organy,ale dokazala stimulovat emoce .Uz jenom fakt ze v minulem tisicileti dokazali cinsti "katove" jenz meli akupunturni znalosti udrzet vedomi cloveka po dobu nez mu bylo vyjmuto co nejvice organu z tela .
Proste John C. Lilly byl bezesporu fenomen,coz se o autorovi knihy nebo tohoto prispevku rict neda ,protoze stejnou oblast zkoumal napr. M.D.Raymond Moody nebo Stanislav Grof /puvodem zCech / a kazdy posunul poznani o kus dopredu na sve urovni .Verim tomu ze kdyby ted sedel nekde u diskuse autor a John C Lilly, urcite by autor musel studem sklopit usi, protoze by mu doslo co mu uniklo, treba nektere knihy J C Lillyho o jeho dalsich vyzkumech .Je to stejne jako pani Omackova bjez byla na seminari o joze ,slysela o levitaci a tak zblbla a zacala delat vsechno aby ji vyvinula az se opravdu zacala nadnaset /duchem / az spadla -treba z balkonu sveho bytu,protoze ji cosi uniklo .
Míša (Pá, 12. 2. 2021 - 15:02)
Podle mě se mezi běznými lidmi o mozku moc neví. Většina ví jen to, že je mozek centrem myšlení, ale jaké procesy v něm fungují a čím jej živit, pro dosažení nejlepších výkonů, o to už se zajímá jen málokdo. Lidé si nakoupí drahé potravinové doplňky a věří, že to na ně bude působit. Ano, není to špatná věc, jen ať to berou. Jen se vůbec nezajímají jak to vlastně funguje.
Reklama