Reklama

Vůně odhalují schizofreniky

Dlouhá sezení u psychiatrů se prý brzy stanou minulostí. Australští vědci totiž přišli na jednoduchou metodu, která může pomoci diagnostikovat schizofrenii už v jejím raném stadiu. Údajně k tomu stačí vůně pomeranče a tabákového kouře.

Tvrdí to alespoň melbournský lékař Warrick Brewer, který na základě dlouholetého zkoumání četných pacientů dospěl k závěru, že právě lidé, trpící takzvaným rozdvojením osobnosti, mají změněnou schopnost vnímat a hodnotit vůně. A to již v počáteční fázi duševního onemocnění. 


V jejich mozkových strukturách, které odpovídají na čichové podněty, totiž dochází k zásadním změnám, jež se zcela vymykají běžným zvyklostem. Například vůni pomeranče považují za zápach připálené pizzy, tabákový kouř jim zase připomíná mentolové esence nejčastěji konzumované žvýkačky. 


O významu Brewerových zjištění svědčí fakt, že jeho práci, kterou otiskl prestižní časopis American Journal of Psychiatry, přijali za svou psychiatři v mnoha zemích. Pochvalně se o ní zmínil i londýnský profesor Philips McGuire, který zkonstatoval, že jde o postup, který se na rozdíl od jiných obejde bez vysokých finančních nároků. 


"Výsledky jsou velmi slibné. Vypadá to šíleně, ale dává to smysl. Část mozku, která odpovídá za zpracovávání čichových vjemů, je spojená s tou částí mozku, která má co do činění se schizofrenií. Jiné metody identifikace jsou velmi nákladné," soudí profesor Philip McGuire z londýnského Psychiatrického institutu. 


Navíc může tato metoda účinně přispět k brzkému odhalení počátků choroby, která se i dnes mnohdy vymyká z rukou lékařů a svými projevy děsí pacientovy nejbližší. Nemluvě o tom, že před jejím definitivním rozvinutím jí budou moci lékaři snáze čelit a včas zahájit odpovídající léčbu. 

Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

kroll (So, 8. 11. 2003 - 19:11)
Těžko to brát vážně, když je v tom článku taková zásadní chyba. Schizofrenie není žádné rozdvojení osobnosti. Někdy se používá označení rozpad osobnosti, ale ani to ne moc často. Rozdvojení osobnosti, to je nějaká disociativní porucha, alternující osobnost nebo co, narozdíl od schizofrenie velice vzácné onemocnění.
lady (Pá, 1. 2. 2008 - 10:02)
Proč by to tak nemohlo být, ale - jak může jeden člověk s jistotou vědět, jak by tomu druhému mělo co vonět? Jako jsou rozdíly ve vnímání barev (někdo např.vidí v modré zelenou a naopak), nejsou podobné rozdíly ve vnímání pachů a vůní? Každopádně je to ale zajímavá myšlenka.
Návštěvník (Pá, 1. 2. 2008 - 11:02)
Hm,odpověď za pět let,taky dobrý!
ještě mladá (Pá, 1. 2. 2008 - 11:02)
lady-budu reagovat , ale až v roce 2013, tady jsou pětiletky, přijďte, zatím na 5 let pa pa
mm (Čt, 29. 5. 2008 - 18:05)
Kecy, jsem schizofernik, a pomeranc cejtim normlane, i kour z tabaku, s nicim si to nepletu, mam uplne jiny problemy.. :(
mm (Čt, 29. 5. 2008 - 18:05)
.....add. od cigaret k zvikackam neni daleko, proto na to ten doktor prisel, ach jo :(
Pavel (So, 31. 3. 2012 - 07:03)
:-))) po čtyřech letech
Reklama