Reklama

Tisíce lidí v ČR jsou závislí na sociálních sítích

Na sociálních sítích jsou prý závislé tisíce Češek a Čechů. Na jediné české klinice adiktologie se zatím nikdo s touto závislostí neléčil. Problém s nadměrným sledováním internetu a sociálních sítí se ale stále víc objevuje u lidí, kteří se léčí s jinou závislostí, třeba na alkoholu.

I když u sociálních sítí nejde o závislost v pravém smyslu, pro některé lidi je to reálný a vážný problém, potvrzují odborníci.

    “Spíše než o závislost jde o poruchu chování, která souvisí s vyšší mírou nezdrženlivosti, impulsivity a horší sebekontrolou,“ řekl ČTK přednosta pražské kliniky adiktologie profesor Michal Miovský. Obecně jde podle něj o problém s nezvládáním a zbytečným nadužíváním informačních technologií, postižení tráví na internetu čas na úkor jiných aktivit. Místo toho, aby šli mezi lidi a bavili se s nimi, upínají se k virtuální komunikaci.

    Podle psychologa Jaroslava Vacka z téže kliniky by se snad mohlo o závislosti mluvit, pokud využívání sociálních sítí už vážněji zasahuje do běžného fungování. Člověk přichází o zájmy, důležité vztahy, někdy i o práci. Hranice rizika je mezi čtyřmi až osmi hodinami denně, do toho nespadá čas strávený na internetu prací a studiem. “Problém nastává, když virtuální kontakty vyplní člověku i volný čas, rizikové je to pro děti, dospívající a lidi, kteří zrovna prožívají těžké životní období,“ uvedl.

    K virtuálním světu se podle Miovského častěji uchylují lidé zvýšeně úzkostní a trpící sociální fobií, mají problém s komunikací či se vztahy. Facebook jim umožní mít tisíce “přátel“, se kterými se sice nikdy nesetkají, ale svěří jim i skryté myšlenky a hledají u nich oporu. Jak toto očekávání může být mylné, potvrzuje případ třináctileté dívky, která před týdnem skočila v Praze pod vlak. Na Facebooku nechala vzkaz, nikdo z jejích “přátel“ z něj nepoznal, že volá o pomoc, a tak jí nikdo nepomohl.

Reklama

    Závislost na sociálních sítích je projevem jiného problému. Člověk se uchyluje do virtuálního světa proto, že v tom reálném není spokojen. Terapie se proto musí soustředit na řešení původního problému, ne jen na vysedávání u počítače. Pomohou psychologové, psychiatři a adiktologové.

    Testem na www.poradna.adiktologie.cz si lidé mohou ověřit, zda jsou touto závislostí ohroženi. Riziko je vysoké, pokud se připojují k internetu hned po probuzení, bez internetu jsou podráždění a omezují kvůli surfování po internetu jiné své aktivity.

    Zahraniční testy vidí jako rizikové, když člověk kontroluje svůj profil na Facebooku dvacetkrát za den a má sebevražedné myšlenky, pokud nikdo během 12 hodin neokomentuje jeho příspěvek na blogu. Varující je, když má na sociálních sítích víc kamarádů než těch reálných a ráno se zaloguje na Faceboook dříve, než si vyčistí zuby.

    Jak přemoci závislost na internetu radí psychiatr Karel Nešpor z bohnické nemocnice. Nejlepší podle něj je počítače se zbavit a najít si zaměstnání bez počítačů, což ale dokáže nebo může reálně málokdo. Je tedy dobré udělat si alespoň seznam nepříjemností kvůli internetu a dát ho k počítači. Člověk tak má stále na očích připomínku, že kvůli času na sociálních sítích se mu zhoršily vztahy, bolí ho oči, nemůže spát.

    Důležité také je naučit se rozpoznat tzv. spouštěče a vyhýbat se jim - mohou to být internetové hry, nakupování, porno či tlachání. Nešpor radí pracovat bez připojení k internetu, po skončení práce vypnout počítač. Doporučuje naordinovat si “počítačový půst“ na pár hodin, nebo i na celý týden, cvičit, vyhnout se alkoholu a drogám, které sebeovládání zhoršují.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Jan (Út, 11. 3. 2014 - 07:03)
Proč by nebyli, když mají podpor mraky, berou víc peněz, než kdyby pracovali.Mládež je líná, rodiče je litují, podporují, děcka se válejí přes den doma, večer vyrážejí chlastat, fetují, chudinky.
Tomáš (Út, 11. 3. 2014 - 10:03)
"Hranice rizika je mezi čtyřmi až osmi hodinami denně, do toho nespadá čas strávený na internetu prací a studiem." I na sociální síti mohu přece studovat a není docela jasné, kde končí studium a začíná tlachání - i žvaněním na sociální síti přece mohu studovat (například chování lidí na sociálních sítích)...
! (Út, 11. 3. 2014 - 11:03)
A nebo chlastáním piva mohou taky studovat (např. sedimentaci pivní pěny).
??? (St, 12. 3. 2014 - 06:03)
A tu verbež musíme ještě živit! Stahuje se k nám všichni nemakačenkové z východu a ještě k tomu z celé Asie! Každý stát se brání proti přistěhovalcům jenom u nás máme stále dveře otevřené! Pro vlastní nemocné a invalidi nejsou peníze ale pro nějaký Mongoli a morgoše máme dost! Jsem jenom zvědav jak to dopadne až se začnou stěhovat Ukrajinci, tak nás tady ušlapou a kdo je bude živit?
david (Ne, 6. 4. 2014 - 20:04)
Za tohle všechno může evropská unie!!!
Dnešní lidi a dnešní generace a dnešní děti jsou velmi rozmazlené, a rozcapené, a neví vůbec co je zkutečný život.
myslím si, že jako česká republika ztrácíme naší suverenitu.
Má cenu jít volit do eurovoleb které se uskuteční 23.5 a 24.5 2014.
Já si myslím že ano.
Buďme rozumní a začněme konečně žít normální život, a ne si z něho dělat byznys a legraci.
Přece jde o obyčejné lidi proboha.
Petr H (Ne, 6. 4. 2014 - 23:04)
Za tohle všechno může...Ztrácíme? Já myslím, že už jsme ji ztratili. Dnes jsme celému světu pro smích. Způsobili jsme si to hlavně naším řiťolezectvím do EU, ale hlavně do Ameriky. Ale pořád jsem ještě optimista, myslím, že ještě něco se zachránit dá. Vše je v lidech.
michal (Čt, 2. 3. 2017 - 18:03)
Je to tak, protože sociální sítě agregují veškerý zajímavý materiál v podobě videí, obrázků apod., navíc, je to jako wikipedie - člověk je veden motivací se dozvědět víc.
Každopádně, firmy to využívají k propagaci svého zboží - například se o tom můžete dočíst zde: http://digihit.cz/internet/marketing-socialnich-sitich-zakladni-postulaty
tomas1978 (Út, 11. 3. 2014 - 07:03)
:-P
Reklama