Reklama

Starší lidé by měli mozek trénovat náročnějšími koníčky

Starší lidé by měli mozek trénovat novými koníčky, například fotografováním s digitálními fotoaparáty. Je to účinnější než luštění křížovek nebo pasivní poslech klasické hudby, zjistili američtí vědci ve studii, kterou zveřejnil odborný časopis Psychological Science.

 Křížovky a další nenáročné duševní činnosti nestačí na to, aby si člověk udržel bystrost až do vysokého věku. Lepší jsou duševně náročnější úkoly, s nimiž se člověk dosud nesetkal, tvrdí studie. Je tedy třeba zvolit ty správné aktivity.

    Experti sledovali na více než 200 důchodcích ve věku od 60 do 90 let, jak se měnily jejich paměťové schopnosti v závislosti na tom, jakým činnostem se věnovali. Ti, kteří se museli přiučit něčemu novému, čemu se nikdy nevěnovali, měli po 12 týdnech experimentu lepší paměť než důchodci, kteří se účastnili společenských akcí nebo se věnovali nenáročným aktivitám, jako je například domácí poslech klasické hudby.

    “Zdá se, že nestačí pouze jít ven a něco dělat. Důležité je jít ven a dělat něco neznámého a duševně náročného, co poskytuje mnoho duševních a sociálních stimulů,“ zdůraznila Denise Parková z Texaské univerzity v Dallasu.

    “Jako společnost se potřebujeme naučit, jak si udržet zdravou mysl, stejně jako víme, jak si vhodnou stravou a cvičením udržet zdravé cévy,“ dodala vědkyně.

Reklama

    Pro výzkum vědci rozdělili náhodně vybraných 221 důchodců a důchodkyň do několika skupin. Jedna se učila digitální fotografii, nebo vyšívání, případně i obojímu, a to 15 hodin týdně po dobu tří měsíců.

    Ostatní důchodci se mezitím věnovali obvyklejším domácím činnostem, jako je poslech klasické hudby nebo luštění křížovek. Jiní byli rozděleni do podskupin, které chodily na společenské akce či na výlety.

    Zlepšily se jen skupiny, které čelily nepřetržitým a dlouhotrvajícím nárokům na duševní výkon, konstatovala Parková.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

ve stáří (Čt, 19. 12. 2013 - 10:12)
Mají lidi dělat, co chtějí a co nemohli, když chodili do práce. Koho baví chodit do práce, tak by v tom měl pokračovat, dokud to bude v pohodě zvládat, třeba na menší úvazek.

Kdo luští křížovky, tak to snad nedělá kvůli cvičení mozku. To jde spíš o to naučit se ty křížovkářské fígle a pak si jen ty věci pamatovat. Mozek to asi moc necvičí, ale zřejmě víc, než seriály typu Ordinace.

Kdo chodí do práce, tak velká část lidí dělá tvrdou rutinu, mozek svým způsobem používá, ale rozhodně se nerozvíjí. Při srovnání padesátiletých a dvacetiletých musím říci, že padesátiletí jsou ti zdegenerovaní. Tím, jak se naučili přizpůsobovat požadavkům, dvacetiletí jsou zkažení ještě relativně málo. Klidně mohl být článek, jak si cvičit mozek, když člověk chodí do práce. Jen málokdo v práci rozvíjí své duševní schopnosti. I lékař dělá stále totéž dokola, leda si někdy po večerech přečte něco o nových věcech v oboru, případně se ty věci naučí i do praxe a pak zas konec a rutina.
Nasranej důchodce! (Čt, 19. 12. 2013 - 10:12)
Na co? Ono stačí, když musí každý den počítat, zda si může dovolit koupit jeden rohlík na den, nebo jestli si může dovolit koupit dva! Stačí, že musí stále kupovat jen to nejlevnější i když ví, že jsou to opravdu jen sračky! Pěkně se těm starým lidem odvděčujete za to, že na vás vydělávali, když jste byli malí, když jste byli nemocní a na vaše školy taky museli vydělat! Že vám není hanba se takto odvděčit k vašim rodičům a prarodičům! Ale nebojte, vaše děti Vám to plně vynahradí na to vemte jed! I s úrokama!
reakce pro důchodce (Čt, 19. 12. 2013 - 11:12)
Na co? Ono stačí, když...Ano, důchodci neberou nic moc. Jenže průměrný důchod není zas tak zlý, dle statist. úřadu to k březnu t.r. bylo u mužů přes 12t. u žen o 2t. méně, průměr je cca 11 tisíc. To jsou čisté peníze. Kdo dělá pokladní, tak bere možná nějakých 15 hrubého, z toho má čistého co ten průměrný důchodce. Důchod z toho bude mít jednou podstatně menší a do důchodu půjde výrazně později.

Od doby bolševika se tu podstatně zvýšila délka života (průměrná). Je daleko víc důchodců a peníze tu prostě nejsou.

Potraviny jsou dnes podstatně levnější jak za bolševika. Pečivo a chléb stojí přepočteno zhruba stejně, ostatní je výrazně levnější. Levnější je i textil, podražila doprava (tu mají důchodci se slevou či zdarma) a bydlení. Holt nemůže si důchodce, je-li sám držet třípokojový byt, aby ho jednou přenechal vnučce.

Jinak než zhoršování paměti je daleko horší zloba, závist a nenávist. To nám nasr. důchodce předvedl velmi pěkně. Radši starého sklerotika, než někoho, kdo pamět sice má, ale je takto neuvěřitelně zlý.
Pro nasranou p… (Čt, 19. 12. 2013 - 22:12)
Co to tady meleš za bláboly? Neboj se ještě si to dobře pamatujem! Rohlík stál 30 haléřů, chleba 2,60 za 1 Kg, Litr mléka 2,- Kč, Prdel papír stál rolička 54 hal. a lístek v tranvaji stál 60 hal.Kolikpak to stojí dneska? Když si člověk koupil párek tak byl z masa a né nějaké rozvařené kůže a našlehanej škrob! Léčení a školné bylo zadarmo a to třeba i lázně když to bylo potřeba a nic neplatil. Známka na dopis stála 60 hal. a na pohled 30 hal a kolik stojí dne? Komunisti taky kradly ale jen po tisicích a dnes? Kradou rovnou po milionech! Zlatý časy za komoušů! Nechtěl bych být dneska mladý!
pro nevychovan… (Čt, 19. 12. 2013 - 23:12)
Co to tady meleš za...Rohlík stál lepší 40 haléřů, v době kdy průměrný plat byl sice 3 tisíce, ale ten průměr většina lidí jako dnes neměl. Medián byl o něco nižší i tehdy. 2 tisíce čistého byl i tehdy poměrně slušný plat. Chleba stál 4 koruny, přesně nevím, litr mléka v pytlíku, co se trhaly stál 2 nebo 3 koruny, tučné stál tři koruny, možná tři deset. Máslo stálo deset korun, dnes stojí v akci 25, jenže tehdy těch deset kčs bylo pro lidi daleko víc jak dnes 40 kč. Kuřecí máso stálo 30Kčs, dnes stojí v akci necelých padesát, případně za tuto cenu prodává kuřecí ráj, jinak je dražší. Ale i ta nejdražší cena je daleko nižší, co to stálo tehdy. Tehdy byl plat laborantky v nemocnici, která měla 2 roky studia po maturitě (tehdy druhá maturita, nyní DIS), tak brala od nějakých 1100Kč bruto za měsíc, až někdy před důchodem se vypracovala na 1700 Kč bruto za měsíc. Léčení tehdy za moc nestálo, nebyla volba lékaře a lidi měli tudíž smůlu. Ano, zubař bez poplatků, jenže tehdy bylo zcela běžně, že ve 40 bylo dost lidí bez zubů, ti šťastnější přicházeli o zuby až po padesátce. Dnes je zubní péče výrazně lepší, dokonce i ta na pojišťovnu. V medicíně je úžasný pokrok, na pojištovnu se proplácí velmi drahé zákroky a materiály. Tehdy byla umělá ledvina (dialýza) jen pro mladé, starší, třeba padesátiletí, neměli nárok. Teda pokud to nebyl bolševik, co si chodil do Sanopsu, ten měl nadstandard zadarmo. Tehdy třeba ten hajzlpapír hlavně nebyl, třeba půl roku a bolševik nedovolil ho dovést. Prostě ať si lidi tolik neutírají zadnici, že. V Rusku na hygienu taky nedbají, sovětští vojáci se sprchovali jednou za týden, tak pěkně podle nich.

Dnes je spousta zlořádu a korupce, což bylo i tehdy, jen se o tom nesmělo psát. Ti, co to dělají dnes a co si nakradli, tak to jsou bývalí estébáci, bolševičtí kádrové a další verbež, kteří se dobře přeorientovali na novou dobu. Ale demokracii tu máme a osobní svobodu taky, což tu nebylo ani náhodou.
Iva (Pá, 20. 12. 2013 - 05:12)
Po přečtení těchto příspěvků mám mozek jako 20ka , jsem z toho v šoku jak se dovedou lidi nasírat.Každá doba má své pro a proti a není dobře takto lidi hodnotit.Co bylo ,bylo a co bude to nikdo neví žijme ted!Mluvte o tom jak se ted žije a jak by se mělo žít.Měla by být úcta k lidem bez ohledu na věk a lidé by si měli porozumět a ne se jenom napadat .Staří nadávat na mladé a opačně je tou největší chybou co se děje.Procvičte si mozek a přemýšlejte o lepším soužití!!!!!
Nevychovanej spratek (Pá, 20. 12. 2013 - 08:12)
Ty rohlíky byly za 30 hal to až později stály 40. To kuřecí stálo 30,- Kč ale bylo to čisté maso a né napumpované vodou! Benzín Speciál stál 1,80 Kč a Super 2,- Kč. Že jsme nemohli jezdit třeba do Ameriky nebo do Kanady ? Kdo tam dnes může jet, jedině podvodník podnikatel proto, že okrádá stát na daních. Kdo z důchodců si tam může vyrazit? Máte opravdu velice zkreslené představy o všem. Tvrdíte o lékařské péči, že je lepší. Dříve jsme byli chloubou a jezdili se na naše zdravotnictví i z té Ameriky a obdivovali naši péči o matky a dítě! Nikde na světě nebyla taková úroveň. A jiné odvětví? To záleželo kolik jste strčili doktorovi do kapsy v obálce, dnes to není jiné akorát s tím rozdílem, že si ti cvachové ještě rovnou řeknou kolik mu máte strčit do kapsy. A zubaři? To že pani doktorka více vrtí zadkem a nastrkuje pocientovy kozy pod nos, ještě není zlepšená péče! Dnes je to jedna mafie, doktoři farmaceutické firmy a lekárníci. Dříve stačilo pro naše město 3 lékárny a dnes je jich tu 14 ! Všude luxusní nové zařízení a přesto vydělávají a dost.Kdo pak to asi zaplatí? Můžete hádat třeba i třikrát!
pro nevychovan… (Pá, 20. 12. 2013 - 12:12)
Ty rohlíky byly za 30 hal to...Já uváděl ceny z 80. let, zejména z druhé poloviny. Benzín za dvě koruny dávno nebyl, to platilo možná začátkem šedesátých let. Kdy ovšem průměrný plat nebyl 3 tis. brutto, ale podstatně níže. Byly ovšem pracovní soboty.

K cenám benzinu uvedu citaci ze společnosti Benzina: V roce 1964 došlo ke snížení cen benzinu. Normal klesl ze 4,40 na 2,10 Kčs, cena Specialu byla upravena na 2,40 a cena benzinu Super (96 oktanů) na 3 koruny. Po deseti letech se ceny – částečně také zásluhou první celosvětové ropné krize – zase zvýšily. Tentokrát se 80oktanový benzin Normal, určený pro staré typy automobilů, prodával za 4 koruny, 96oktanový Special byl o 30 haléřů dražší a 96oktanový Super, který tankovali jen majitelé nejnovějších typů škodovek a zahraničních vozů, stál 5 korun. Rok 1979 přinesl vládní nařízení o celostátních úsporných opatřeních ve spotřebě ropných výrobků a následně i další zdražení. Cena 90oktanového Specialu, který v 1978 nahradil 80oktanový Normal, se zvýšila na 6,50 Kčs, Super zdražil na 7,50 a nafta na 2 koruny. Během 80. let se cena benzinu vyšplhala přibližně na 8 korun, koncem léta 1990 potom na 15 korun, tedy téměř dvojnásobek.

Takže benzin stál v 80 letech 8 korun, dnes je tedy vzhledem k výši platů i důchodů podstatně levnější. Navíc, cenu benzinu neurčuje stát, ale světové ceny. Benzin mohl být tehdy tak levný, když na před krizí vyvolanou arabskými státy stál barel myslím 2 USD, po té kriti stál přes 30 USD/barel.

Pokud jde o zdravotnictví, tak na něm se tehdy dosti šetřilo. Nešlo jen o ty dialýzy. Dnes jsou velmi drahé kardiooperace, nakonec i běžné operace kýly se dnes provádí jinak. Ovšem obyčejná síťka, která se dnes běžně používá spolu s laparoskopickou technikou dosti stojí. Dřív se síťká dávala jen někdy a jen někomu - protože je drahá. Nejsem lékař, který by byl schopen uvést dlouhý seznam. Ale úplná banalita. Tehdy se užívaly vyvářecí jehly i stříkačky, dnes jsou tyto věci leda v muzeu a patrně se ani nesmí používat. Dnes jedině
pokrač (Pá, 20. 12. 2013 - 12:12)
jednorázový materiál. O ty prachy šlo na prvním místě i tehdy, jen se o tom nesmělo mluvit. Např diabetici dostávali horší inzulín, který vyžadoval píchání víckrát za den. Inzulin, kde by stačila jedna dávka denně, ten tehdy byl. Jenže se nesměl dovážet, pro běžné lidi. Pro bolševiky do Sanopsu pochopitelně ano.

Jinak dnes máme zdravotnictví taky zdarma, přesněji placené ze zdravotní daně, tzv. pojistného. Tehdy to šlo rovnou z rozpočtu, protože ceny byly mimo realitu. U doktora se nyní zruší i poplatky, zůstane leda poplatek za pohotovost, což je jen dobře. Většina lidí ji zneužívala. O tom zneužívání pohotovostí se mluvilo právě za socialismu. Tehdy tam šli lidi proto, že jejich závodní je s 37,5 neuznal, kdežto když šli na pohotovost, tam jim napsal začátek neschopenky a kontrolu u závodního. Ten pak nechal doběhnout braní antibiotik. Já tu dobu dobře pamatuju, takže mě nikdo bulíky na nos věšet nebude.

Jinak ty kuřata u nás tehdy, cizinci ze západu měli zákaz je konzumovat, stejně jako mléko, protože to obsahovalo bifenyly ze silážních jam. Dnes kuřečí maso napíchané vodou není. To se týká jen mletých mas, kde si občas řetězce takto pomáhají. Ale i cena čistých mas, i když dražších, je výrazně levnější, v přepočtu na platy i důchody.
! (Pá, 20. 12. 2013 - 18:12)
Ha ha ha!
Skorodůchodce (Pá, 20. 12. 2013 - 18:12)
Je fakt, že maso, vejce, pečivo a chlast zdražily vůči nynějším platům relativně málo. Tragédie je voda, plyn, elektřina, hromadná doprava a nájemné bydlení. Vodné zdražilo ze 70 haléřů na 70 korun za kubík, tj. stonásobně.
jeny (Pá, 20. 12. 2013 - 19:12)
Rohlík stál lepší 40...nemáte pravdu já jsem byla technik před 89 a brala jsem po 3r po škole skoro 3 000 (nebyla jsem ve straně, ale technické profese před 89 brali ,nyní jsem díky kvalitní lékařské péči mrzák s částečním invalidním důchodem přes 4000, i když nejsem schopna vůbec chodit do práce.Jinak co se týče zubů moje matka měla všechny zuby do 55, po 89 se nechala přemluvit a všechny si nechala vytrhat, zaplatila a pak toho velmi litovala.
jeny (Pá, 20. 12. 2013 - 19:12)
nemáte pravdu já jsem byla ...jinak co se týče laborantek máte pravdu, laborantka má dnes více než tachnik s VŠ.
pro skorodůchodce (Pá, 20. 12. 2013 - 20:12)
Maso je podstatně levnější, vejce též, navzdory loňskému zdražení. Zdraženo to bylo leda vůči tehdejším platům, ty jsou dnes osminásobné, možná i vícenásobné. Voda je výrazně dražší, to je fakt. Jenže průměrně člověk spotřebuje 120 litrů za den, což vychází na nějakých 9Kč. Z ekologického hlediska je určitě líp, že se s vodou troc hu šetří. Škudlit třeba není, 9 kč na den není tolik. Elektřina stojí cca 5kč, tehdy stávala levnější sazba padesátník (u této sazby je určitý fixní platba měsíčně). Elektřina stojí v podstatě stejně, dnes je naopak řada úsporných spotřebičů, např. lepší mrazáky, ledničky, pračky a nakonec i svícení. Dražší je MHD, což by bylo na diskuzi. Současně je daleko levnější jak auta, tak i benzin - ve srovnání s bývalými cenami (tj 7-8kč při konce režimu a Favorit stál nějakých 84 tis. z platu 3 tis brutto). Dražší je i bydlení. Jenže, bydlení za bolševika bylo levné. Stát dotoval byty, majitelé domků byli tudíž biti, dotovali, co neužívali. Bytů bylo málo, přidělovali se dle politického klíče, lidi pak nemohli z práce odejít třeba 10 let. Dnes to je otázka spíš hypotéky, za peníze se sežene cokoli. Ale nechci tvrdit, že tehdy nebylo nic levněji a že naprosto vše tehdy nefungovalo. Pár věcí levnějších bylo a pár věcí fungovalo líp. Ovšem u těch bytů to bylo za cenu dotazí, chátrání domů - tehdy fasády vypadaly hůř jak dnes. Bytů byl nedostatek atd.
pro jeny (Pá, 20. 12. 2013 - 20:12)
3 r. po škole někdo měl plat v těch letech ke 3t., když měl štěstí. Pochopitelně míním vysokou školu, středoškolák končil pod tou hranicí po maximální době praxe. Invalidní důchody byly mizerné i tehdy. Ale netvrdím, že dnes by stát se choval k invalidům dobře. Nemaže se nima, minimální důchody. To není dané kapitalismem, ale spíš lidmi, kteří se dostali k moci. Těm byli invalidi srdcečně ukradení. Na druhou stranu se tady platí leta dávky lidem, kteří nepracují, bez práce jsou třeba i 20 let, pracovní poměr skončil s dobou socialismu. Nebudu uvádět, o koho se jedná, ta skupina hodně křičí a všichni se jí bojí. Neboli, na jedné straně tu je až bezohlednost vůči invalidům, na druhou stranu se vyhazují peníze na příživníky, co pracovat nechtějí a chtějí mít co největší dávky bez práce.

Jinak laborantky i dnes jsou placené mizerně, lidem s Bc nabídnou s bídou 20 tisíc, nejvyšší nabídky bývají nějakých 22, 24 tisíc, dole to začíná klidně na 15 tis. IT profese jsou dnes placené skvěle, ale i jiní inženýři si obvykle vydělají slušně.
jeny (Pá, 20. 12. 2013 - 21:12)
3 r. po škole někdo měl...1.řada VŠ v zahraniční firmě měli asi před 3r mnohem méně než zdravotní laborantka. 2.IT profese, někteří mají problém najít místo.
3.nemám nic proti tomu,že invalidní důchody jsou nízké. Já jsem jen chtěla vyjádřit, že je otřesné, když zdravotníci,aby získali výdělek,přemluví člověka,který není úplně zdráv k zákroku, po kterém se jeho zdravotní stav ještě zhorší - výdělek především.
no (Pá, 20. 12. 2013 - 21:12)
Vidím, že jste všichni úplně mimo téma.
jeny (Pá, 20. 12. 2013 - 21:12)
Maso je podstatně...1.vejce jsou relativně velmi levná
2.elektřina vychází asi 20x dráže
3.doprava - v 90 letech výborná, levná,jenže zakázali živnostníkům používat zastávky-nyní stojí jedna jízda tolik, co dříve za měsíc a navíc musíme přestupovat na vlak, takže jedna jízda trvá místo 20min více jak hodinu.
4. nepamatuji si, že by nebyl toaletní papír,vím jen, že můj dědeček odmítal používat ten, co se užívá dnes - namotaná rolka, a proto si zásobil skládadaným na deset let dopředu
5. nechápu, jak bytů bylo málo,pokud vidím všichni bydlí v bytech, které se postavili před r 89, po r 89 se skoro nic nepostavilo, pouze přibylo bezdomovců.
jeny (Pá, 20. 12. 2013 - 21:12)
Vidím, že jste všichni...nejsme mimo téma - cvičíme si mozek diskuzemi (které jsou stejně k ničemu), luštění křížovek nás nebaví.
pro jeny (Pá, 20. 12. 2013 - 22:12)
pro jeny

Elektřina, srovnával jsem levnější tarif, tj. domácnosti s trochu vyšší spotřebou. Tam se platil a platí měsíční paušál, pak je levnější sazba. Tehdy byl paušál - nevím jestli stovku či padesát korun, sazba 50 haléřů. Dnes je paušál myslím stovka, sazba pět korun. Tj. paušál je spíš levnější, sazba mírně dražší (příjmy jsou víc než 8x vyšší). Pokud jde o dopravu, tak kdo bydlí na nějaké vesnici, tak zde to je výrazně horší. Jednak víc lidí jezdí auty, ale spojů je prostě méně. Nevyplatí se a dotovaných spojů je jen nezbytné či zákonné minimum. Vesnice má hlavní problém, že v JZD se už dnes moc lidí neuživí. Dnes stíhá tutéž práci desetina lidí, ostatní buď dojíždět nebo přestěhovat. Řešení by bylo mít benzin k platům tak levný, jak Němci. Pak by nebyl problém dojíždět denně autem třeba jednu cestu 70 km a večer zpět. Lepší než dělat v okresním městě za pár šupů a nebo být vůbec bez práce. Toaletní papír dřív občas nebyl, kvalita je dnes fakt lepší. Tehdy dvojitý moc nebýval, dnes si návrat zpět ani neumím představit. Bytů bylo málo, to vím dle toho, když jsem si sám žádal. Na podniku hned začli, že bych se měl politicky zapojit... Dnes se naopak staví, staví se moc. Staví ale mnohdy špatně, tj. satelitní města. Komunistická sídliště v tomto byla lepší. Panelová technologie a hlavně šizené provedení bylo špatné. Některá sídliště jsou ale hezky arechitektonicky navržena. Dnešní řadové domky od developerů jsou hnus, stejně jako podnikatelské baroko. Větší hnus jak paneláky.
Pokud jde o neetické lékaře, tak to je problém. Byl tehdy, je nyní. Je to v lidech. Tehdy se dávaly peníze bokem, dnes se tahají z lidí peníze legálně. Vadí mi různé zákroky, které jsou jen proto, aby pracoviště mělo peníze od vzp a je to i proti zdravotnímu zájmu pacienta. Jenže ti lumpové lékaři, ti bývají mnohdy vystudovaní a vychovaní ještě za socialismu. Ale i tak tu vidím výrazné změny ve zdravotnictví k lepšímu, různé nové postupy, technologie, které sem dřív nesměly, protože byly moc drahé. Dnes se o tom otevřeně mluví, něco se u nás neproplácí, ale mnoho věcí ano.
Na dnešní době bych si asi nejvíc cenil, že můžu studovat, co chci. Tehdy vš studium studoval bolševik, kdo neměl správný "třídní původ", tak měl smůlu. Nestačilo mnohdy ani aktivita v SSM. Povolili vystudovat třeba čvut (krom architektury, spíš obory, o které nebyl zájem) nebo matfyz. S medicínou by už byl problém a filozofická fakulta byla spíš pro vybrané, stejně jako práva. Dnes studuje podstatně víc mladých lidí (víc než je zdrávo, ale to je už další téma). Mají možnost část studia absolvovat v zahraničí. Tehdy z výuky jazyků, např. z angl. vždy jedničku, ve třídě nejlepší, v praxi při setkání s cizinci jsem měl problémy s těmi nejjednoduššími věcmi i tím cizincům vůbec rozumět. Dnes jsou možnosti zcela jinde.
! (Pá, 20. 12. 2013 - 23:12)
nejsme mimo téma - cvičíme...Senilní promluvil...
jeny (So, 21. 12. 2013 - 19:12)
Jsem jiného názoru
1. elektřina - nevím kolik se dřív platilo - říkali mně ,že 50 - 100 kčs (opravdu nevím ) za měsíc(plat jsem měla skoro 3000Kčs, dnes mám ČID přes 4000kč a platím nějak přes 2500Kč(díky neetickým lékařům)- dříve bych( mám přes 55let, 2 děti) byla v normálním důchodu.
2.bydlím kousek (autem asi 15minut- pokud není zácpa)od středu jednoho z největších měst ČR,cesta veřejnou dopravou, však trvá více nž hodinu,autobus se vleče asi 30km/h - asi aby časová jízdenka byla co nejdražší k nejbližšímu vlaku, který pak objíždí celé město, jízdné stojí tam a zpět přes 70kč to je více než před r.89 za měsíc a délka trvání jízdy - nemuselo se jezdit vlakem trvala asi 20min.
3.při pohledu na město vidím že většina staveb se postavila předr89, (když nepočítám zateplení a úpravy fasád panelových domů, což je nepatrný investiční náklad ve srovnání nejen se samotným objektem, ale i s infrastrukturou kolem).
Za zmínku stojí i opuštěné podniky, které zaměstnávali tisíce zaměstnanců.
4.co se týče studia neměla jsem problémy
prostě jsem šla studovat to, co se po mě žádalo,i když by mě více bavilo něco jiného.
5.představa, že dnes stíhá tutéž práci desetina lidí v JZD není správná , je to především tím,že se zrušilo pěstování skotu atd. Mnoho potravin dovážíme - proč to nevím.
pro jeny (So, 21. 12. 2013 - 22:12)
1. Cenu elektřiny si docela pamatuji. Dnes platí běžná domácnost o dvou lidech tak 700-800Kč za měsíc, za spotřebu i stálou platbu. Asi hodně spotřebujete proudu. Staré tarify jsou jinak na internetu k dohledání. Nejde ale porovnát plat hrubého třeba 2800 (? 2500 čistého, asi trošku méně) a ID dnes. Inženýři dnes po škole běžně chtějí nástupní plat 30 tisíc, možná díky krizi to kleslo, ale pod 25 nejdou. Nakonec lékaři nastupují za 20t, jenže lékař po škole nic neumí, rok až dva se spíše učí, v zahraničí studium trvá o dva roky déle. Jistá zubní klinika ošetřující na pojištovnu nabízí nástupní plat čistého 20 tis., po dvou letech 45 tis. brutto.
2. Jízda autem může mnohde trvat déle, aut je víc, dost lidí jezdí do práce autem než MHD, v Praze to je dosti významné procento, jestli 30%, přesně nevím. Což zhoršuje intervaly MHD, ale i silnice jsou ucpanější a efekt je nulový. Jenže někomu by jet metrem bylo pod úroveň.
3. Ono šlo říct i dříve, většina např. Prahy tu stála před dobou socialismu, postavily se hlavně sídliště, jinak centrum zůstalo v podstatě stejné. Některé nové stavby by možná bylo lepší, kdyby se ani nestavěly... Staví se nové a nové byty a domky, přitom lidí nepřibývá. Jednak se divím, kdo na to nové bydlení má - nové byty a domy stojí fakt hodně, kdo má plat 40t brutto, tak po zaplacení hypotéky taktak uživí zbytek rodiny. Národ spíš vymírá, tak proč a pro koho ty stále nové byty? Zavřené podniky, to je kapitola sama o sobě. Na to jednoduchou odpověď nemám. Rozpadla se RVHP, není tu odbyt pro ty podniky, dosti jich zkrachovalo. Důvodů je více, zčásti to byla privatizace blbům jak Stehlík, který Poldovku poslal ke dnu. Zřejmě někdo z německých ocelářů uplatil někoho u vlády, aby nechali ten podnik takovému volovi, co to potopí. Část podniků mohla běžet dál, bohužel neběží.
4. Ano, Vy jste problém studovat neměla, ale dosti lidí ano.
5. Chov např. skotu a prasat se omezil proto, že tu máme levné dovozy masa z Polska i ze Západu. Česká soběstatčnost by znamenala vyšší ceny.

Nějak neberu, že tehdy bylo lépe. Nelze to brát na případě, kde někdo dříve měl postavení a plat vysokoškoláka (kterých bylo relativně málo a byli platově odlišeni) a srovnávat to s tím nejnižším, možná částečným ID. Co tu máme, tak na tom se podílel nejvíc Klaus a jeho parta, pak taky Zeman a jeho poskokové. Ti tu nastolili korupci, na privatizaci se radši zhasínalo, faktury podnikatelům se nemusely proplácet. Problém není v tržní ekonomice, problém je v lidech a prostředí. Kapitalismus mají v Německu, v USA, ve Skandinávii. V Turecku či Egyptě, Rusku i Ukrajině mají totéž. Volby a tržní ekonomiku. Liší se ale mírou korupce a fungováním různých řetězců známých a přátel. My nejsme Ukrajina či Rumunsko, ale nejsme ani Německo či Norsko. Já nenaříkám na současným ekonomickým stavem, ale spíš si nadávám, že jsem nešel žít někam jinam, aspoň po revoluci, kdy to bylo zcela legální. Věkem jsem u tam, kde to nemá smysl. Vyměnil se zčásti režim, ale chtělo by to vyměnit i lidi, ty co vládnou, ale i běžné občany.
až žije reklam… (St, 19. 3. 2014 - 15:03)
Jestli jste si nevšimli (nebo spíš nevšiml, prodejce zřejmě jen jeden), tak tohle je diskuze o tom, jak si pomocí koníčků udržovat mozek ve stáří v kondici.

Hned se toho chytnou pochybní prodejci a cpou si svoje zboží. Kdo je blbec, tak ať od nich kupuje. Nebo, ať si koupí v lékárně, když má dosti peněz.

Založte si svoje vlastní téma, nabízím GinkoMax a necpěte se do jiné diskuze. Děkuji.
Reklama