Selfitida - nová psychická porucha

Jste posedlí pořizováním selfie? Pokud ano, pak můžete trpět něčím jako selfitidou, což je skutečná psychická porucha, která člověka neustále nutí pořizovat své fotografie a vkládat je na sociální média. Uvádějí to psychologové, které citoval britský list The Sun.

Termín selfitida se objevil už v roce 2014, aby popsal obsesivní pořizování selfie, ale vědci ho doložili až nyní. Výzkumníci z britské Nottingham Trent University (NTU) a z indické školy managementu TSM definovali šest motivačních faktorů, s jejichž pomocí sestavili “stupnici chování při selfitidě“. Ta má pomoci posoudit, jak těžce je člověk tímto stavem zasažen.

K vytvoření stupnice od jedné do 100 vědci využili průzkumu, který podnikli u skupiny 200 lidí v Indii. Indie byla zvolena proto, že má nejvyšší počet uživatelů facebooku a také nejvyšší počet úmrtí při snaze pořídit si selfie na nebezpečném místě ve snaze přitáhnout k sobě pozornost.

“Před několika lety se v médiích objevovaly články, které tvrdily, že by Americký psychiatrický svaz měl selfitidu klasifikovat jako psychickou poruchu,“ říká doktor Mark Griffiths, profesor behaviorálních závislostí z NTU. “Sice se ukázalo, že ty zprávy nejsou pravdivé, ale to neznamená, že samotná selfitida neexistuje. My jsme teď potvrdili její existenci a vypracovali jsme první behaviorální stupnici selfitidy, abychom tento stav dokázali posoudit,“ dodal.

Ti, kdo trpí selfitidou, se podle zjištění vědců obvykle snaží posílit vlastní sebedůvěru. Usilují o získání pozornosti, chtějí si zlepšit náladu, vytvořit vzpomínky, potvrdit své místo v určité sociální skupině a být společensky konkurenceschopní.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Já to mám zcela opačně než ostatní. Na selfíčku si vždy připadám, že vypadám příšerně.Když mne vyfotí někdo jiný, tak se mi zdá, že to není se mnou zas tak zlé. Nevím, co na těch selfíčkách lidi mají. Selfíčko si fotím pouze v případě, že chci mít s něčím fotku a nikde není nikdo, kdo by mi ji udělal.

  Led 15, 2018
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Mne by zajímalo, kde je příčina, že najednou celá generace mladých se vzhlédla sama v sobě a fotí si stále selfíčka - proč najednou mají tak málo seběvědomí, že si ho musí tímto zvyšovat? Dřív se lidi moc svýma fotkama nikde nechlubili. Navíc ty různé úpravy dnes. Ve skutečnosti pak často vypadají úplně jinak než na naaranžovaném, filtry prohnaném selfíčku. Mne by teda takto upravená fotka sebevědomí nepřidala, spíš bych se bála, až mne uvidí na živo.

  Feb 08, 2018
 • Obrázek uživatele ???
  ??? (anonym)

  To bude něco střelenýho jako ty potetovaný strašidla co vypadají jak počárané zdi na drážním hajzlíku! Však to taky vypadá když vám v krámě má něco navážit prodavačka a má potetovaný ruce.V tu ránu chci aby mě to navážila prodavačka co má čisté ruce! Něco tak odporného a ještě se hrabe v jídle. Jak to můžou ty obchodníci dopustit a takové strašidlo pustit k jídlu?

  Feb 08, 2018
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  To bude něco střelenýho...Jo trvalé tetování taky moc nechápu. Vím, že letos se mi líbí něco jiného než loni, o časech před dvaceti lety ani nemluvě. Nedovedu si představit, že bych měla nyní na sobě stále něco, co bych si nechala vytetovat třeba v 18. Jinak ale nějaké tetování henou, když je vkusné, tak není špatné.

  Feb 08, 2018
 • Obrázek uživatele Pipi ná ná
  Pipi ná ná (anonym)

  Za 20 let z nich budou takový strašidla, že se jich budou bát i vlastní vnoučata! Ale co chtějí to mají! A ty nanynky co si myslejí, že se to nechá časem sundat jenom potvrzují svůj původ a malej mozeček!

  Feb 08, 2018
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Mne by zajímalo, kde je...Pozor na krátkou paměť. Osobně si z dětství pamatuji na děsivě nudné návštěvy vyzbrojené fotografiemi z dovolené. Kdysi také neexistovalo veřejné "sdílení". Nyní na sociálních sítích chtějí lidi s kamarády sdílet svůj život, proto se fotí. Samozřejmě existují "samožerové", kteří se potřebují jen předvádět, ale na to koukat nemusíme. Je pravda, že filtr asi používají lidi s malým sebevědomím. Když jsem si koupila nový telefon, zkoušela jsem "krásu" a bylo to příšerný. Vůbec jsem to nebyla já - prázdný výraz, žádné vrásky, pihy, vůbec to nebylo hezký. A to jsem to nijak nepřeháněla.

  Feb 08, 2018
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  To bude něco střelenýho...Hrabe v jídle? Kdyby mi někdo něco nandával holýma rukama, tak bych se rychle ozvala. A měla bych spíš obavy z umělých nehtů..

  Feb 08, 2018
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Za 20 let z nich budou...Za 20 let budou mít doma spíš své malé děti. Trochu tolerance...my se na to dívat nemusíme.

  Feb 08, 2018
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Pozor na krátkou paměť....jo to mi připomíná mou fotografickou éru - fotila jsem vše, ale nejvíc mne bavilo zachycovat lidi v určitých momentkách - lidi, teda hlavně ženy kolem třicítky to nerozdjechávaly, protože jim byly vidět již první vrásky. Líbolo se jim to pouze s filtrem, kdy byly již téměř úplně vybělené, žádné rysy či obrysy :)

  Feb 08, 2018
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  jo to mi připomíná mou...Momentky jsou nejhezčí. Ale myslím, že na to člověk přijde. Dříve či později... Když se upřímně zamyslím, tak sama sobě se líbím právě na momentkách. Asi nejpříšernější fotky mám na dokladech :). To jsou výrazy typu: Policie ČR pátrá po ....

  Feb 08, 2018
 • Obrázek uživatele :))
  :)) (anonym)

  jo to mi připomíná mou...smací vrásky jsou krásné.

  Feb 09, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama