Psychologie úsměvu

Muži se usmívají výrazně méně než ženy. Tenhle rozdíl je patrný už u dvouměsíčních miminek.

Když pozorujete porady na různých hierarchických úrovních ve firmě, zjistíte, že na patře, kde sídlí představenstvo, je úsměvů nejméně. Zatímco muži na vysokých pozicích se usmívají výrazně méně než příslušníci stejného pohlaví na postech nižších, neexistuje u žen z tohoto hlediska žádný významnější rozdíl.

V zásadě rozlišujeme dva druhy úsměvů. Skutečný úsměv zahrnuje dvě svalové skupiny kolem úst a očí a není možné ho simulovat. Druhý, spíše hraný úsměv za­hrnuje jenom svalovou skupinu kolem úst. Hraný úsměv je zároveň gestem podří­zenosti. Ukazuje vůdci, že se nemusí ničeho obávat. Zatímco podřazená osoba se takříkajíc smát musí, má dominantní osoba licenci usmívat se, kdykoli se jí zachce. Když je šéf se svými zaměstnanci, je tedy větší pravděpodobnost, že u něj budeme moci pozorovat skutečný úsměv se zapojením očí a úst, zatímco u zaměstnanců se bude častěji objevovat podřízený úsměv pouze se zapojením svalů kolem úst.

Ženy, které se neusmívají, bývají považovány za nešťastné. Muži, kteří se ne­smějí, jsou považováni za dominantní. Zajímavé je, že úsměv účinkuje vždycky, ať je opravdový, nebo falešný. Rozhodující je totiž úsměv sám o sobě.

Zdroj: Psychologie- Základ úspěchu v práci, nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

  • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
    tomaslezal@yahoo.com (anonym)

    rozdil proc zeny se usmivaj daleko castej nez muzi je jasny, je to vsechno pretvarka...

    Čer 24, 2011
  • Obrázek uživatele Jana
    Jana (anonym)

    Typický naučený falešný úsměv má slizoun Jan Farský: http://www.piratskenoviny.cz/imgs/semily.jpg To je ten poslanec z TOP, který chtěl cenzurovat internet.

    Čer 24, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama