Reklama

Předvídají sny budoucnost?

Máme věřit snům předvídajícím budoucnost? Otázka stará jako lidstvo samo si zasluhuje vědecký přístup. "Na 70 procent lidí tvrdí, že ve snu viděli události, které se pak také skutečně staly," říká neuroložka Isabelle Arnulfová. Nelze tedy říci, že vždy šlo o pouhou shodu okolností.

Aby problém objasnila, vybrala si expertka za pokusné “králíky“ 2324 studentů, kteří se připravovali ke zkouškám na pařížské fakultě Pierra a Marie Curieových, kde vyučuje. Její tým se jich v první den zkoušek dotázal, zda se jim předešlou noc zdálo o zkouškách a zda ve snu zkoušku udělali či nikoli. Pak vědci čekali na skutečné výsledky zkoušek.

A závěr? Noční scénáře, které byly většinou pesimistické, neměly z hlediska předvídání věcí žádnou hodnotu. “Studenti, kteří ve snu zkoušky neudělali, u nich ve skutečnosti nepropadli,“ konstatovala profesorka Arnulfová.    

Zajímavé však bylo, že všech prvních deset přijatých mělo noční můry, kdy se jim zdálo, že přišli na zkoušky pozdě nebo odevzdali prázdný list papíru. Obecně se dá říci, že čím více studenti o zkouškách snili, tím byly jejich známky lepší. Jakoby se mozek v noci cvičil a v předvídání zkoušek redukoval strach z neznámého.

A jiné vysvětlení? “Náš mozek produkuje tisíce snů, na které se nepamatujeme. Když pak nastane skutečná událost, vzpomeneme si na sen, který se k ní vztahoval, a tak máme dojem, že jsme ji předvídali,“ říká profesorka Arnulfová, kterou citoval francouzský týdeník L'Express.

Reklama

Vědci zjistili, jak dosáhnout toho, aby lidé zůstali ve snu při vědomí: je třeba stimulovat jejich mozek slabým elektrickým proudem. Jde o velký objev v tajemné sféře snů. Říká se tomu “průzračný sen“. Ve spánku si uvědomujete, že sníte a ovlivňujete běh událostí. Proberete se z ošklivého snu, prožíváte úžasná dobrodružství, vyhnete se smrti. Dosáhnout tohoto vědomí vyžaduje často dlouhodobou práci. Vědci tuto problematiku zkoumali od 19. století, ale teprve nedávná studie zveřejněná v časopise Nature Neuroscience znamená jistý průlom.

Němečtí vědci objevili, že stimulace pomocí elektrického proudu vyvolávají tento účinek během fáze spánku označované jako paradoxní, kdy vznikají sny, na něž si vzpomínáme.
 

Expertka na spánek, psycholožka Ursula Vossová z Goethovy univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem a její tým uskutečnili sérii pokusů se 27 muži a ženami. Po třech minutách nepřerušeného paradoxního spánku vyslali vědci skrz lebku slabý elektrický proud do frontální a temporální zóny mozku. Jde o bezbolestnou proceduru. Krátce poté pacienty probudili a tázali se jich na jejich sny.

Když vědci použili frekvenci 25 nebo 40 Hz, většina pokusných osob uvedla, že se viděly jakoby zvenčí, že byly jakýmisi diváky, kteří se na sebe dívají na obrazovce. Rovněž často říkali, že si uvědomovali, že sní.

Vědci hodlají tuto techniku využívat pro terapeutické účely. Podle jejich studie by tato metoda mohla přispět k léčbě některých příznaků schizofrenie. Mohla by také pomáhat obětem posttraumatického stresu zbavit se nočních můr tím, že by je ponořila do stavu průzračného snu, aby mohly snění přímo ovládat, uvedli vědci.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Jack (St, 26. 8. 2015 - 13:08)
Vědci a experti, potažmo celá "materialistická věda" jsou v tomto úplně vedle. Spadá to totiž do duchovní oblasti, kterou věda systematicky potlačuje a ničí. Tento jev - vizi budoucnosti - nelze brát statisticky z noci na den. Je jen málo dostatečně duchovně otevřených lidí, u kterých to funguje. Já sám jsem několikrát měl vizi, která se do puntíku vyplnila. Jenže přijde to nečekaně (jako živý sen)a vůbec to není směřováno k určitému datu, je to prostě vize z budoucnosti, která není opatřena jako fotografie datem uskutečnění. Může jít o okamžitou záležitost (např. před odletem letadla, které poté havaruje) nebo o dlouhodobou vizi v řádu měsíců, let, ale i desítek let dopředu. Věda o tom neví nic a svými hloupými metodami jen mystifikuje lidi. Neví nic o Bohu, přestože reálně existuje, podmiňuje existenci vesmíru a dokonce i přesto, že má i jim přístupné materialistické vyjádření - je energií, prostupující veškerý prostor i hmotu vesmíru a je i vesmírným vědomím. Pro blbce je ale snadnější vetovat každou otázku spojenou s existencí Boha, jako v době temna.
D (St, 26. 8. 2015 - 16:08)
Vědci a experti, potažmo...Víš, ono je to celé o chemických reakcích v mozku. Jednoduše pod vlivem nějakého komplexu vnějších i vnitřních faktorů je aktivován nějaký řetězec reakcí v organických makromolekulách mozkových neuronů, který vyvolá pocit prožívání stejné události, která již byla prožívaná v minulosti kupříkladu v nějakém nočním snu nebo denním snění, respektive o které si aspoň dotyčný jedinec myslí, že ji v minulosti prožíval. Francouzi tomuto psychickému jevu říkají déj? vu. Vidět v podobných věcech projev nějakého nadpřirozena by ovšem bylo mimořádně naivní, nicméně u mnohých lidí je evidentně přání otcem myšlenky.
Mám (St, 26. 8. 2015 - 17:08)
snář,ale moc na to nevěřím.
Michal (St, 26. 8. 2015 - 17:08)
Moje sny moji budoucnost rozhodne predvidaly. Kdyz jsem byl panic, casto se mne zdalo, ze se s holkou svlikame a ze bude sex. Vzdycky jsem se probudil (strikaje) jeste nez k tomu sexu doslo, ale bylo jasny, ze k nemu dojde. No a ted jsem sexualne aktivni, coz moje sny spravne predvidaly.
Shogun (St, 26. 8. 2015 - 18:08)
Víš, ono je to celé o...Opravdu to není tak jednoduchý, jak si to představuješ. Měl jsem třeba sen o nějakým člověku, tak jsem mu to pro pobavaní povyprávěl, a on na mě začal zírat s otevřenou pusou. Dokonce mě podezíral, že jsem si ty informace od někoho zjistil a hraju na něj habaďůru. Tomu říkáš deja vu?

Není to tak primitivní, že něco zažíváš, a pak dostaneš dojem, že se ti to zdálo. Spíš to vypadá tak, že se ti něco zdá, ty si to zapamatuješ nebo dokonce zapíšeš (protože to byl živej a divnej sen), a pak se to stane. Neříkám, že přesně do detailu, ale určitý hodně divný a charakteristický prvky to má společný. Čili dokážeš rozlišit, co bylo v tom snu jinak než potom v realitě.

Ty kecy o bohu a "energii" s tím samozřejmě nemaj nic společnýho, to si dotyčný jen přihřívá svou náboženskou polívčičku... ale na snech prostě je něco divnýho, co mě nutí věřit, že je to jakejsi chaotickej odraz "vyšší reality", kterej občas dostane zřetelný a smysluplný vzorce.

D (St, 26. 8. 2015 - 23:08)
Opravdu to není tak...: Měl jsem třeba sen o nějakým člověku, tak jsem mu to pro pobavaní povyprávěl, a on na mě začal zírat s otevřenou pusou. Dokonce mě podezíral, že jsem si ty informace od někoho zjistil a hraju na něj habaďůru.

Možností je zde více.

Možná jsi o něm - bez jeho vědomí - získal nějaké informace před tím snem, a nějakým surrealistickým způsobem se ti ty informace zakomponovaly do toho snu.

Eventuálně tvůj mozek tomu člověku podvědomě - ať již na základě nějakých svých vrozených disposic, nebo získaných zkušeností - přisoudil nějaké vlastnosti, o kterých tě nikdo neinformoval, které nicméně ten člověk měl, a tyto jeho vlastnosti se opět v nějaké formě projevily v tom snu.

A možné je nakonec i to, že nějaké podobnosti mezi vlastnostmi či životními událostmi toho člověka ve tvém snu a v realitě byly čistě náhodné, nebo že je ten člověk z nějakého důvodu dokonce jen předstíral.

Sečteno a podtrženo, necítím se vytržen. Lidé často chtějí věřit v jakoukoli formu nadpřirozena, a rozmanité nahodilé, nebo i relativně dobře přirozeně vysvětlitelné, koincidence rádi přidávají k lepšímu jako rádoby doklad existence takovéhoto nadpřirozena.
H. (St, 26. 8. 2015 - 23:08)
Mně sny nepředpověděly budoucnost, ale pomohly mi zbavit se "kamenů" vláčených z minulosti.
Trpěla jsem sociální fobií, řešila jsem to s psychologem, až jsme došli ke snům. Potom už šla léčba rychle, i když byla bolestivá.
Od té doby své sny "poslouchám".
V noci na včerejšek (Čt, 27. 8. 2015 - 01:08)
se mi zdál sen z francouzské historie. Jednalo se o šťastnou a prosperující komunitu venkovských řemeslníků někdy ze sklonku 18. století. Jakýsi radikální revoluční aristokrat se ovšem dozvěděl, co ta komunita vyrábí, a okamžitě se rozhodl ty vesničany tvrdě ztrestat, a jejich dílny srovnat se zemí. Když se svými ranaři dorazil do vesnice, její obyvatelé se právě veselili při nějakém posvícení. Těsně před akcí měl ten mstitel vážný, nesmlovavý výraz v tváři.
Shogun (Čt, 27. 8. 2015 - 03:08)
: Měl jsem třeba sen o...Jediná z těch možností, co jsi jmenoval, je náhoda. Mně se totiž o tom člověku v náznacích zdála taková nahodilá historka (ač pro něj důležitá), a ta se ukázala jako podivně pravdivá a čerstvá.

Nemám nejmenší potřebu měnit ti náhled na svět, ale myslím, že máš k tomu nadpřirozenu zbytečně uzavřenej vztah. Nebo snad neuznáváš možnost, že některý zákonitosti věda neobjevila nebo ani nemá kapacitu zkoumat, protože jsou příliš složitý, závislý na mnoha proměnných nebo dokonce inherentně subjektivní?

Smysluplnost snů jako vnějších signálů mi zapadá do mýho nejasnýho obrazu o říši těchto tajemných fenoménů. Kdybych to tak neměl, snad bych pořád eště zkoušel věřit, že to žádnej vyšší smysl nedává. Ale spíš bych to ani nemusel řešit, protože by se mi takový věci ani neděly.
Standa (Čt, 27. 8. 2015 - 03:08)
No,tak to doufám,že tedy ne...Spíš poukazují na nějaké obavy,jako že když se mi zdá že močím a pak se snažím aby se mi nezdálo,že močím a zdá se mi o mořské panně a jak tak plave tak se kouknu na dno a tam je mořská okurka hnědého tvaru a pak se probudím....Co jako to bude ve skutečnosti v budoucnosti znamenat?
Standa (Čt, 27. 8. 2015 - 03:08)
Mo snů se mi nezdá,asi to nejde kombinovat se svítícím monitorem,který prý vyplavuje opačné hormony než spánkové a kýžený spánek se nedostavuje.Protože se mi stalo,že sny se mi do jisté míry vyplnili nebo naopak něco zpracovávali za prožitek z minulosti.To,že se mi stalo něco na co mě upozornil sen je podle mě dost podivně vysvětlitelné nějakou vědou.
D (Čt, 27. 8. 2015 - 11:08)
Jediná z těch možností,...: Smysluplnost snů jako vnějších signálů mi zapadá do mýho nejasnýho obrazu o říši těchto tajemných fenoménů. Kdybych to tak neměl, snad bych pořád eště zkoušel věřit, že to žádnej vyšší smysl nedává. Ale spíš bych to ani nemusel řešit, protože by se mi takový věci ani neděly.

Zásadní problém je, že lidé chtějí věřit v tajemno a nadpřirozeno, jelikož jim taková víra skýtá i naději na nějakou formu věčnosti. A chceme-li v nějakou věc věřit, často hledáme indicie, že daná věc existuje, nebo jiné věci, které objektivně žádnými podobnými indiciemi nejsou, sebeklamně interpretujeme jako indicie existence dané věci.

Z hlediska kritického rozumu je ovšem takový postup chybný, předpojatý.

Místo abychom zúčastněně a roztouženě hledali důkazy či indicie toho, ŽE nějaká věc V, po jejíž existenci toužíme, skutečně existuje, měli bychom správně nezúčastněně shromažďovat a analysovat VŠECHNA relevantní fakta, která nám jsou schopna pomoci co nejobjektivněji posoudit a odhadnout, ZDA takováto věc V existuje.
Standa (Čt, 27. 8. 2015 - 11:08)
: Smysluplnost snů jako...Nesmysl,sny vypovídají hodně a vědecké nejsou.Pokud nepovažuješ psychologii za vědu.
Standa (Čt, 27. 8. 2015 - 13:08)
Mít sny není tak lehké,chce to hotové přípravy,ale pak se dostaví,ale většinu snů si prá člověk nepamatuje,jen ty co se zdají nějak na konci,nebo se z nich člověk vylekaný probudí,takže spoustu jiných snů si nepamatujeme a ty jsou stejně důležité.
D (Čt, 27. 8. 2015 - 13:08)
Nesmysl,sny vypovídají...: vědecké nejsou

Tady se někdo vůbec neumí vyjadřovat. Lidé by ale měli umět co nejpřesněji vyjádřit, co míní, a na ty, kteří toho nejsou schopni, by mělo být hleděno nepříznivě.

Současná společnost však podporuje a odměňuje lenost v myšlení a lenost ve vyjadřování.
Stan. (Čt, 27. 8. 2015 - 14:08)
: vědecké nejsou

Tady se...Ať hledám jak hledám, tak nevím mám-li na tebe D. hledět jako na toho, kdo není schopen se vyjádřit a hledět na tebe nepříznivě, nebo je tvé vyjádření jen v těch dvou slovech, pak ale další tvůj komentář, promiň, mi připadá jako tvoje vlastní sebechvála. Ale jinak přeji zdraví, štěstí a , zřejmě tohle potřebuješ - více pochopení pro ostatní, podle tebe méně chápavé. Asi jsi hodně velký inteligent a nějaký průměr nebo ještě níž, je pro tebe jen póvl.
D (Čt, 27. 8. 2015 - 15:08)
Ať hledám jak hledám, tak...Nemínil jsi třeba, že sny podle tebe nepodléhají takovým zákonitostem, které by bylo možné vědecky zkoumat?

Při vší skromnosti se domnívám, že říct něco takového by bylo něco zcela jiného než říct, že sny "nejsou vědecké".

Asi jsi neprošel rodínnou a školskou výchovou, ve které by byl na precisnost vyjadřování kladen velký důraz. Tak jako, obávám se, velká část příslušníků dnešních mladších generací. Nebo se mýlím?
Šimon (Čt, 27. 8. 2015 - 17:08)
Nemínil jsi třeba, že sny...Nevím o žádných běžných skolách, kde by se vyučovala rétorika či nějak trénovalo vyjadřování. Většinou se všude učí pouze memorování a papouškování textů.
D (Čt, 27. 8. 2015 - 19:08)
Nevím o žádných...Já jsem měl na gymnáziu minimálně jednoho rasa, který si při zkoušení u tabule velmi potrpěl na to, abychom se jako jeho studenti vyjadřovali precisně. Kdo z pohodlnosti či neschopnosti vyjádřil špatným způsobem to, co opravdu mínil, ten byl tvrdě kárán a nepříznivě ohodnocen.
Tomu aristokra… (Pá, 28. 8. 2015 - 01:08)
z mého historického snu se asi nelíbilo, že ti venkovští řemeslníci vyráběli mučební kolíky, jež sloužily k tomu, aby je kati zatloukali mučedníkům do vnitřního zápěstí.

Rozhodl se proto utlouct k smrti nejen samotné řemeslníky, ale i celé jejich rodiny, včetně těhotných žen a nemluvňat.
chi (Pá, 28. 8. 2015 - 18:08)
Opravdu to není tak...Jé, Shogune, ty jsi tady. Ještě jsi nám neporeferoval, kolik divé zvěře jsi dnes k jídlu ulovil, když jsi měl takové silácké kecy o lovu a žraní masa.
Ta divná (Ne, 13. 1. 2019 - 17:01)
Stává se mi to..
Jan (Pá, 16. 7. 2021 - 01:07)
Chtel bych znat nazor na tohle.... V detstvi se mi nekolikrat stalo ze se mi zdal sen...pak kdyz jsem vstal tak v urcite fazi dne se naskytl moment kdy mi sen v urcite casove delce zacal v realne bdele forme probihat pred ocima a ja presne vedel co se stane jaky pohyb ten predemnou vykona proste kratka sekvence toho co se mi zdalo cca 8h zpetne. Tudiz mozek muze videt budoucnost. A tohle je treba zkoumat,protoze je zjisteno ze behem spanku je mozek nejvice akivni...to opravdu zijeme v matrixu? [email protected]
Reklama