Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Paranoidní upíři

Slovo paranoia v běžné řeči znamená ulpívavé přesvědčení, že někdo dotyčného člověka pronásleduje. Patrně je pro vás těžké představit si, co by mohlo být na bludech o pronásledování vábného.

Lákadlem pro paranoiky však není strach, jak by se na první pohled mohlo zdát, nýbrž to, co se skrývá až za strachem. Paranoiu totiž můžeme popsat i jako naprostou jednoduchost uvažování umožňující upírům vidět věci, jež jsou zraku druhých nepřístupné. Cílem paranoidních upírů je poznat velkou, definitivní pravdu a vymazat ze svého života dvojakost a nejednoznačnost.

Paranoidní upíři žijí podle jasně daných pravidel, z nichž neexistují výjimky. Rovněž očekávají, že se pravidly budou řídit i ostatní lidé, jinou možnost nepřipouštějí.

Neustále se mají na pozoru, pátrají po sebemenším příznaku odchylek od pravidel a pochopitelně je nalézají. Zkuste si je představit jako policisty v upířím světě. V jejich přítomnosti se můžete cítit bezpečně. Ovšem pouze do chvíle, než se i vy stanete podezřelým.

Upír Jamal vejde do kuchyně, utře si ruce do papírové utěrky. "Vyměnil jsem ti olej a všiml jsem si přitom, že máš téměř prázdnou nádrž."
Theresa pokrěí rameny. "A co má být?"
"V sobotu jsem ti natankoval plnou."
"To je přece normální, vždyť jsem s autem jezdila celý týden."
Jamal vyhodí zmačkanou papírovou utěrku. "Připadá mi to zvláštní. Nevzpomínám si, že bys za jediný týden projezdila plnou nádrž. Jakou máš spotřebu? Deset litrů na sto kilometrů? Znamená to, žes ujela přibližně sedm set kilometrů."
Theresa se nechápavě pousměje a opět pokrčí rameny. "Asi jsem najezdila víc, než jsem si myslela, měla jsem plno práce."
Jamal pohlédne Therese upřeně do očí: "Kde jsi byla?" zeptá se jí přísně.

Paranoidní upír nedokáže pochopit, že druzí lidé po něm takzvaně "jdou" kvůli jeho chování. To je pro něj neuchopitelné.

Paranoidní upíři dokážou pohlédnout pod povrch řady věcí, pronikají ke skrytým významům a skutečné realitě. Většinou bývají oděni v hávu moralisty, vizionáře, teoretika; kdyby totiž nebyli paranoidními upíry, přijali by věci kolem sebe takové, jaké jsou. Paranoia bohužel nerozlišuje mezi teoriemi o neviditelných fyzikálních silách a o záhadných bytostech snažících se převzít vládu nad světem. Tatáž motivace, která vedla k pronesení velkých náboženských pravd, může člověka dovést rovnou na hranici.

Máte-li co skrývat, počítejte s tím, že na to přijde právě paranoidní upír. Vaší jedinou ochranou je čirá, nepřikrašlovaná pravda. Sdělte mu ji pouze jednou, křížový výslech nepřipouštějte. To se snadno řekne, ale mnohem hůř udělá.

Zdroj: Albert J. Bernstein - Citoví upíři, nakladatelství Motto

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Asi jsem paranoidní upír, ale zároveň mám pocit, že jsem vysáván. Jamal mi připomíná něco co znám, ale co když se takto Jamal ptá právě proto, že kolem všeho běhá, vše zažizuje a Theresa jen pokrčí rameny, protože se ji zdá být samozřejmé, že natankoval. On přece řídí svět. Nemůže to být naopak? Myslím, že by Jamal byl rád, aby se Theresa aktivně podílela na jejich soužití, nejen těžila? Potom se velmi rychle mohou role vyměnit, protože Theresa do vztahu přináší méně než z něj čerpá. To není vyvážené a celkem bych se nedivil, že by to Jamala přestalo bavit a začal pokládat takové pichlavé otázky.

  Kvě 05, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  To je fakt vážné, navštiv psychiatra.

  Kvě 05, 2009
 • Obrázek uživatele Helča
  Helča (anonym)

  Petře určitě v sobě nějakou paranoiu máš, protože Thereza pokrčí rameny z důvodu, že nechápe, co je na tom divného, že má prázdnou nádrž. Theresa nepokrčí rameny kvůli tomu, že považuje za samozřejmost, že jí vyměnil olej. V ukázce není nic o tom, jestli se podílí na soužití oba stejně aktivně či nikoliv. Je možné, že ty jsi vysáván v nějakém vztahu, kde je vše na tobě, a z vyčerpání začínáš být paranoidní.

  Kvě 05, 2009
 • Obrázek uživatele Berzeger
  Berzeger (anonym)

  Petře určitě v sobě nějakou...V tom pripade je Theresa pekne nechapava a, lidi, nezlobte se na me, Jamalovi proste lze. Protoze nikdo neprojezdi za par dnu plnou nadrz a nevi o tom.

  Zář 20, 2009
 • Obrázek uživatele JOHN
  JOHN (anonym)

  V tom pripade je Theresa...V CR mozna ne, ale v US lehce:-)

  Zář 20, 2009
 • Obrázek uživatele dragon-ka
  dragon-ka (anonym)

  viete ja si myslím že upíri vobedz nie su paranoidný ale su dobrý aj zlý(vacsina su zly) ale su aj dobry verte mi nevicicievajú krv ludom ale divím zvieratam(a to nemam s twilight)chodia medzi nas ako pise jeden slovak ktory sa o to zaujima neverte mu vobec to nieje pravda ze maju hlinu vo vlasoch ze keby sa nedostali do svitania s hrobu tak oziju oni sa inak nakazia...nie ze po smrti vstanu s hrobu a uz to je to je blbost oni ty dobrý zachranovali ludí ktorý boli chorý(ani to nemam s filmu) ale viete to ako ludia s nich sa vyclenili dobri aj zly.

  Led 29, 2010
 • Obrázek uživatele dragon-ka
  dragon-ka (anonym)

  Asi jsem paranoidní upír, ale...zato nemusís byt upir

  Led 29, 2010
 • Obrázek uživatele Velmik
  Velmik (anonym)

  Co na to říct, snad jen je paranoidní upír dobrý mechanik? Nepokazil se palivoměr? Netekl benzín?Typická paranoia :-) PetrTvůj názor je zajímavý, netušil jsem, že se z paranoického textu dá udělat superparanoický textVyhráváš na celé čáře Avšak k soužítí, vydělává peníze, a Jamal dle ukázky jen vyměnil olej, no nekomentovat motám se do toho :-D

  Led 29, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama