Nomofóbie - strach z nedostupnosti mobilu

Oženit se, nastoupit do nového zaměstnání či jít k zubaři - to byly donedávna uznávané příčiny velkého stresu. Ale zdá se, že nyní se jim začíná vyrovnávat nový, specifický strach 21. století - strach ze ztráty kontaktu prostřednictvím mobilního telefonu, píše britský list Daily Mail.

Fobií, která dostala anglické označení nomophobia (ze zkráceného spojení "no mobile phobia"), zřejmě trpí miliony lidí. Ti jsou natolik závislí na svých mobilních telefonech, že pro ně představa ztráty sítě, vybití baterie či jednoduše zapomenutí mobilu znamená okamžité zvýšení hladiny stresu.

Z průzkumů a dotazování mobilních uživatelů vyplývá, že strachem ze ztráty mobilního kontaktu trpí více než 13 milionů Britů. Jako hlavní důvod, proč jsou nerozlučně spojeni s mobilem, uvádějí potřebu zůstat v kontaktu s přáteli či rodinou. Každý druhý dotázaný uvádí, že proto mobil nevypíná vůbec nikdy. Každý desátý nevypíná mobil z pracovních důvodů a každý devátý tvrdí, že když ho vypne, je velmi nervózní.

Odborníci odhadují, že nomophobia může postihovat až 53 procent uživatelů mobilních telefonů. V průzkumu 58 procent mužů a 43 procent žen uvádělo, že cítí stres a úzkost, pokud se jim vybije baterie či dojde kredit, ztratí telefon či se dostanou mimo dosah sítí.

Odborníci radí těm, kdo jsou na svém mobilu závislí, aby neustále udržovali svůj kredit v bezpečné výši, stále s sebou nosili nabíječku, dali přátelům a příbuzným alternativní kontaktní číslo a nosili s sebou předplacenou telefonní kartu, aby si mohli zavolat, pokud by se jejich mobil rozbil, ztratil nebo byl ukraden. A opatrně k tomu dodávají, že by všichni závislí mohli zkusit se osvobodit tím, že tu a tam svůj mobil jednoduše vypnou.

Zdroj. ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele nomobil
  nomobil (anonym)

  Zoufalci to nešťastní!

  Kvě 01, 2008
 • Obrázek uživatele Aneta
  Aneta (anonym)

  Ahoj :) Mám takový dotaz, týká se školy a zaměstnání. Nevěděla jsem kam ho napsat....Toužím po tom, stát se psycholožkou. Ale nevím, co mám studovat. Když vystuduju filosofickou fakultu v praze, budu si moci otevřít ordinaci?A co živ. list? Budu vděčná. když mi někdo poradí, i co mám studovat a tak dále. Děkuji

  Kvě 22, 2008
 • Obrázek uživatele Miky
  Miky (anonym)

  ahoj Aneto, vystuduj normalne psychologii na filosoficke fakulte. Ale upozornuji te, ze je o toto studium obrovsky zajem, takze jestli chces u prijimacek uspet, je treba zacit se na prijimacky pripravovat nekolik let dopredu-zajistit si potrebnou praxi, hodne cist odbornou literaturu, navstivit nejake kurzy, atd. Hodne stesti:-)!

  Čer 04, 2008
 • Obrázek uživatele Sunny:-)
  Sunny:-) (anonym)

  Já chci být taky psycholožka:-) V Brně je prý dobrá filda, ale berou asi 2 procenta uchazecu, tak si dam prihlasku radsi jeste na prava:-D A pak budu lecit ty prasteny zavislaky na mobilech:-DDD

  Pro 10, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama