Reklama

Myslete před spaním na tři příjemné věci prožité za dne

Než usneme, můžeme se pokusit myslit na tři příjemné okamžiky či události, které jsme přes den zažili, a přemýšlet přitom, proč v nás právě to či ono probudilo pocit štěstí. Podle prvních výsledků jedné americké studie to je účinné.

Caroline Millerová (44 let) tomu nevěřila. Jako absolventka Harvardovy univerzity byla zvyklá na složitější metody. Konstatovala však, že se změnila kvalita jejího spánku, že snadněji usínala a cítila se šťastnější.


Výsledky se mohou u jednotlivců lišit, ale rozjímání o třech příjemných věcech patří k jednomu ze cvičení, které přineslo slibné výsledky. Studii vedl tým Martina Seligmana na Pensylvánské univerzitě.


Kolem této myšlenky panuje značný skepticismus, ale nikdy nebyla důkladně prostudována, protože mnoho vědců považuje takové hledání štěstí za malichernost, poznamenává Sonja Lyubomirská, psycholožka na Kalifornské univerzitě v Riverside.


Léta se soudilo, že se lidé rodí s určitou schopností ke štěstí a že efekty událostí, jako jsou svatby, rozvody nebo nemoci, časem a zvykem vyprchají. Nicméně nedávné studium ukázalo, že tento mechanismus lze modifikovat.


Výzkumníci sledovali několik tisíc Němců po dobu 17 let a zjistili, že se míra spokojenosti v životě, hodnocena na stupnici od jedné do deseti, výrazně změnila. Jiné studie ukázaly, že působení negativních událostí je trvalé, zatímco efekt kupříkladu svatby vyprchá během dvou let, uvádí psycholog Richard Lucas z Michiganské státní univerzity.


Technika tří pozitivních věcí přináší okamžité výsledky, zdůrazňuje Acacia Parksová, kolegyně Martina Seliegmana. Caroline Millerová tvrdí, že se nyní dokáže rozvzpomenout ne na tři, ale na deset nebo dokonce dvacet dobrých věcí, které se jí za den přihodily.


Slibné je i další cvičení, které nabízí Seligmanův tým: nalézt své silné stránky (humor, nadšení, chuť učit se), vybrat si z nich pět nejdůležitějších, použít jednu denně nějakým novým stylem a pustit se do činnosti, která nás uspokojuje.


Celkem pět cvičení, z nichž jsme dvě uvedli jako příklad, se testuje u více než 500 osob, které loni navštívily internetovou stránku Authentic Happiness (autentické štěstí, http://www.authentichappiness.sas.upenn.edu. Podle Seligmana a jeho týmu, který sledoval účastníky po dobu šesti měsíců, přispěla tato cvičení ke zvýšení radosti ze života a omezila depresivní symptomy. Účinek je samozřejmě výraznější u těch osob, které praktikují cvičení pravidelně.


Další metody se studují, ale vědci zdůrazňují, že si každý musí najít takovou, která mu vyhovuje, a vytrvat, aby bylo možno posuzovat dlouhodobý efekt.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Shockie (St, 31. 1. 2007 - 18:01)
Setkal jsem se i s případem který řekl něco jako:
a co když člověk za celý den nemá žádne příjemné chvíle na které by večer mohl myslet.
Návštěvník (Čt, 5. 4. 2007 - 20:04)
neexistuje,aby neměl dobrou chvíli!Špatně se rozhlíží..........
Dvořák (Čt, 5. 4. 2007 - 20:04)
Dobré chvíle? To už je jenom ta, kdy se dostanu do postele:)Proč bych ještě měl nad něčím přemýšlet, to už bych se mohl zrovna po vzoru Jehovistů pomodlit, projít si denní události a pak se až do rána klepat hrůzou z Božího trestu:)
Reklama