Reklama

Mozek jako zbraň

Při zářijových útocích na New York a Washington se mozek 19 teroristů stal biologickou zbraní zodpovědnou za tisíce mrtvých. Jejich vůdci nemuseli do boje nasazovat bakteriologické či atomové zbraně. Stačilo jim vybrat skupinu lidí ovlivněných předchozí zkušeností a využít přirozených procesů řídících vývoj lidského mozku.

Lidský mozek váží 1,5 kilogramu. Z 80 procent ho tvoří voda. Mozkové buňky navzájem komunikují, vlivem vnějšího světa se proměňují a dráhy svých spojení zdokonalují. Reakce prostředí na nové chování přispívá k utvrzení těchto změn v mozku.


Výzkum na zvířatech i lidech podle vědců odhalil překvapivé množství příčin, které mohou poškodit neurony a změnit chemii mozku, emoční odpovědi a reakce na stres. Může to být prožité či jen pozorované násilí, agresívní chování, zanedbání, šikana, zhroucení sociálního řádu, izolace od matky a nevšímavost rodičů.


Fanatické skutky obvykle provádějí lidé, kteří věří, že jsou bezcenní a zlí, uvádějí autoři. Své dobré vlastnosti promítli do vůdce, své bezcenné já chtějí obětovat, aby dobré já mohlo přežít.


Jejich vůdcové toho obratně využívají. Jejich vliv je dán tím, že každá z obou polokoulí mozku, pravá a levá, mají oddělené neurologické funkce. Každá strana mozku má odlišný způsob pro chápání reality. Levá je racionální, analytická, pravá se zaměřuje na představy a metafory. Mluvením v metaforách, jímž se obracející k pravé hemisféře, tito vůdci ovládnou myšlení lidí, vysvětlují vědci.


Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Reklama
Reklama

Komentáře

Hloupy Honza (Po, 11. 3. 2002 - 03:03)
Nevim kolik lidi muze navstivit toto forum, ale treba i jedinemu reknu nasledujici: never lzive propagande systemu vlady Ceske Republiky! Never ani me, ale zajdi si na internetovou stranku www.volny.cz/l_kopecky a potom tady, nebo i jinde muzes vyjadrit sve pocity!
Reklama