Reklama

Máte sklon k depresím? Pracujte s půdou!

Bylo zjištěno, že půdní mikroby mají podobné účinky na mozek jako lék Prozac. Práce se zeminou, hraní si v půdě, zašpinění se bahnem může skutečně učinit dospělé i děti šťastnějšími a zdravějšími. To, o čem zahradníci a zemědělci mluvili po tisíciletí, je nyní vědecky ověřeno. Pocit, že vaše zahrada nebo farma je vaše šťastné místo, není náhoda!

 

Je prokázáno, že mikroby mycobacterium vaccae ze zdravé organické půdy mají podobný účinek na neurony v mozku, jaký mohou poskytnout léky typu Prozac (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)), ale bez vedlejších účinků či vytvoření závislosti.

Funguje to tak, že „šťastné“ mikroby v půdě způsobují zvýšení hladin cytokinů, což vede k produkci více serotoninu.Serotonin nás nutí cítit se uvolněně a šťastněji. Naopak nedostatek serotoninu je spojen s depresí, úzkostí, obsedantně-kompulzivní poruchou a bipolárními poruchami.

Zemědělci a zahrádkáři přicházejí do styku s touto bakterií tak, že s ní mají lokální kontakt, vdechují ji a dostávají ji do krevního řečiště, když mají malé škrábance či oděrky.

Některé studie s onkologickými pacienty prokázaly lepší kvalitu života a méně stresu, když byla pacientům podávána bakterie mycobacterium vaccae.

Reklama

Vědci také testovali injekční aplikaci mikrobů na potkanech a výsledky porovnávali s kontrolní skupinou. Zjistili pozoruhodné zlepšení kognitivní schopnosti, koncentrace a nižší stres. Tyto výhody trvaly 3 týdny.

Antidepresivní mikroby v půdě jsou také zkoumány pro zlepšení kognitivních funkcí, Crohnovy choroby a dokonce i revmatoidní artritidy.

Takže i když fyzická práce na zahradě může sáma o sobě snižovat stres a zvedat náladu, je fascinující vědět, že existuje i jistá vědecky podložená skutečnost, která může přispět ke šťastnému pocitu zahradníka.

Náladu zlepšuje i pocit, že si sami vypěstujete jídlo, zkrášlíte okolí květinami či přispějete k záchraně užitečného hmyzu a ptáků. Sledování procesů rozkladu a znovuzrození v přírodě má též pozitivní vliv na náš psychický stav.

Důležitou podmínkou antidepresivního působení půdy však je, aby půda byla živá a plná mikrobiálního života. Pesticidy a umělá hnojiva mikrobiální život v půdě narušují.

Autor: MK
Zdroje:

Mind & Brain/Depression and Happiness – Raw Data “Is Dirt the New Prozac?” by Josie Glausiusz, Discover Magazine, July 2007 Issue.

 

Reklama

Komentáře

Fiona (St, 26. 2. 2020 - 13:02)
deprese, stres mne způsobuji nespavost. Na tohle mně pomáhá melatonin forte. Celkově se uklidnim a spím jako miminko
! (St, 26. 2. 2020 - 15:02)
Melatonin (obchodní název Circadine) jsem užíval proti nespavosti 2 měsíce bez jakéhokoliv pozorovatelného účinku.
Věrka (St, 26. 2. 2020 - 20:02)
Článek vyjadřuje to, co můžu celoživotně potvrdit. Asi mám k depresím sklon(?), protože hrabat se v hlíně ke svému životu nutně potřebuju! Jsem šťastná, když můžu občas "zahradničit". Uklidňuje mě to, asi jako př.kuřáky cigareta...
! (Čt, 27. 2. 2020 - 07:02)
Naštěstí většina lidí používá zdravý rozum a nebere podobné "rady" vážně.
Vrzal (Po, 20. 4. 2020 - 15:04)
Buďte v klidu. Puda je maximalni relax+les+voda
Petr (Út, 21. 4. 2020 - 18:04)
Mám sklon k depresím, protože jsem občas přinucen pracovat s půdou.
děda75 (St, 26. 2. 2020 - 23:02)
Aha! Bez legrace. Proč jsem o poznání šťasnější než lidi kolem? Kdyš sním jablko a pod. spadlé na zem, tak si je od hlíny většinou ani nečistím. Maželka bývá naproti tomu jaksi v průměru dost nervózní, spadené ovoce čistí přepečlivě. Ale když je na zahrádce (20x20m přeplněné zeleninou), tak je tam ráda, i bez jídla a bez pití, a často do půlnoci, a úplně spokojená. Budu to dál zkoumat. Když mně někdy půjde na nervy, skusím sníst trochu přesátého kompostu. Jsou sice i jiné možnosti, ale je lepší mít v rezervě víc variant. Poškrábat si kůži a posypat ji hlínou si zatím netroufám, nemám za sebou protitetanovky. A ještě jinak, stále častěj se varuje, že přehnaná čistota brzdí u malých dětí vývoj imunity. Možná se někdy i u nich najde souvislost s psychikou, ne-li i s nárustem hyperaktivity. Na články v odkazech se moc rád podívám.
děda75 (Čt, 27. 2. 2020 - 00:02)
Už jsem se podíval. Je tomu tak. Maminky, pouštějte děti do bláta, zeleninu jim neumývejte přehnaně pečlivě, budou zdravější, spokojenější, nebudou trpět alergiemi, astmatem, .... Pokud si někdo myslíte že si dělám legraci, jste na omylu.
Reklama