Reklama

Lidí s koktavostí přibývá

V Česku dál přibývá lidí s koktavostí, oproti roku 1990 je jich dvojnásobek. Poruchou už trpí skoro 200.000 lidí, tedy téměř každý padesátý Čech. Navíc se častěji objevují i těžší formy, které se obtížně léčí. Novinářům to na veletrhu HospiMedica řekla ředitelka občanského sdružení Logo Eva Neubauerová. Důležité podle odborníků je začít s odstraňováním problémů co nejdříve, jinak se stav dál zhoršuje.

Koktavost může člověka postihnout v každém věku, důvodem je většinou traumatická situace. Nejčastěji se problém objevuje mezi třetím a čtvrtým rokem života. Pokud se začne s léčbou okamžitě, je úspěch podle odhadů Neubauerové osmdesátiprocentní. S přibývajícím věkem procento úspěšnosti klesá a problémy se prohlubují. Nejhoršími formami tak trpí dospělí.


"Člověk pak před větším množstvím lidí není schopen vůbec mluvit, problém mu dělá i telefonování. Zvednout telefon je pro takového pacienta skutečně nepředstavitelný stres," přiblížila Neubauerová. U mladších bulbutiků se občas objevuje i šikana ve školách. Situace se však oproti minulosti zlepšuje, především v přístupu učitelů, podotkla ředitelka.


Koktavost je asi třikrát až čtyřikrát častější u chlapců a mužů. Její příčiny zatím nejsou zcela zřejmé, částečně je podle některých studií dědičná. Velkou roli také hrají problémy s dozráváním centrální nervové soustavy. Odborníci zkoušeli nasadit léky, ale téměř bez úspěchu. Sdružení Logo používá speciální přístroj, takzvaný Logohelp. Pracuje na principu zpětné vazby. "Je to jako když se slyšíte v ozvěně telefonu. Člověka, který mluví plynule, to zaskočí a začne koktat. Pacienta s koktavostí to naopak žene v řeči dopředu," popsala Neubauerová.


Celkově je úspěšnost léčby asi padesátiprocentní. I u vyléčených pacientů se ale koktání může ve stresových situacích vrátit. Chvilkovou koktavostí pak trpí i lidé, u kterých se problém běžně neobjevuje; hlavně ti, kteří se živí řečí.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

dělník (Pá, 26. 10. 2007 - 16:10)
dle mne problém s koktáním je v pocitu méněcennosti před kolektivem či jedincem.Je třeba si o sobě také trochu myslet .Lidé,kteří jsou ůspěšní v zaměstnání,lidé kteří jsou vulgární a sprostí na jiné a lidé namyšlení jistě problém s koktáním namají.Asi to je strach z toho co si ten druhej o nás bude myslet a jak hloupě před tím druhým asi vyladám..
Tak na to je jednoduchej recept.
Kašlat na to,co si jiní mylej a být namyšlenej taky .Já to tak také dělám akorád to nedávám moc okatě najevo protože jiní mají také svoji hrdost a bráněj si ji.
Nejlepší je ,pokud mě někdo naštve se na něj usmát a v duchu si myslet( slabějším povahám se omlouvám)
Ty mě můžeš akorád tak políbit prd+l,blbečku.
no-a ono to funguje,ha,ha,ha.
Nebo uvolnit všechno svalstvo v obličeji a počítat tak do 10.To také pomáhá.
DanSch (Út, 7. 10. 2014 - 19:10)
Tiez suhlasim, ze sebavedomie je velka zlozka toho, aby clovek prekonal svoju zajakavost. Spolu s presvedcenim, ze sa clovek dokaze zlepsit. Sam som zacal pracovat na sebavedomi a vytvoril som si svoj vlastny trening a mam velmi dobre vysledky.
Pisem o tom na svojom blogu www.somplynuly.sk.
Reklama