Reklama

Lidem s poruchou osobnosti pomáhá Kaleidoskop

O lidi s poruchou osobnosti se v Praze už rok stará speciální terapeutická komunita. Jediné zařízení tohoto druhu v České republice provozuje sdružení Kaleidoskop. Porucha osobnosti je dlouhodobým problémem, míru poruchy je ale možné ovlivnit. Komunita nabízí roční terapeutický pobyt lidem, kterým se nedaří návrat do života z psychiatrické léčebny, stejně jako těm, kteří docházejí na ambulantní léčbu. Chod komunity ČTK představila psycholožka Kaleidoskopu Kateřina Pešková.

Člověk s poruchou osobnosti vidí, slyší a vnímá stejně jako nepostižený, rozdíl je ale v reakcích. "Když mu třeba šéf v práci řekne, že si v ten den nevzal vhodné oblečení, tak ten člověk to pochopí jako odmítnutí celé své osoby, zhroutí se z toho, podá výpověď, popálí se, pořeže se nebo se pokusí o sebevraždu," řekla Pešková.

Jednou z nejčastějších poruch osobnosti je hraniční porucha. "Hraničář" nepozná hranice sebe sama ani druhých. "Když se ho zeptáte, kdo je, tak neví, nedokáže se definovat," vysvětlila psycholožka. Má tendenci k černobílému vidění a impulsivnímu jednání, hodně se mu střídají nálady. V jeden den může být zamilovaný a ke svému partnerovi absolutně nekritický a zničehonic na něm vidí samé chyby a nenávidí ho.

Podle Peškové má porucha biologické kořeny, ale její rozvoj velmi ovlivňuje prostředí, například rodina. Mezi lidmi s poruchou osobnosti jsou často lidé v dětství zneužívaní a týraní, ale i příliš opečovávaní a chránění. V akutních fázích nemoci musejí být tito lidé hospitalizováni v léčebně. Ze všech diagnóz v Bohnicích tvoří porucha osobnosti zhruba šest procent.

Komunita Kaleidoskopu lidi s poruchou osobnosti neléčí, snaží se ale o úpravu jejich chování. Žijí v jednom velkém bytě a podílejí se na chodu komunity. Nakupují, vaří, uklízejí a účastní se individuálních i skupinových terapií. Program je založen na spolurozhodování. Všechny aktivity se domlouvají společně a hlasuje se o nich. Když se někdo dopustí například agrese - třeba se záměrně pořeže - musí ostatním vysvětlit, proč to udělal. Pak se o tom mluví a hledá se příčina problému i jeho možné řešení.

Reklama

Dopoledne s klienty pracují tři terapeuti, odpoledne čtyři, večer dva a přes noc zůstává jeden. Vedle psychoterapeuta je k disposici sociální terapeut, který s klienty "žije", tedy vaří nebo pere prádlo a dbá na dodržování řádu.

Pobyt v komunitě nezmění člověka úplně, ale může mu pomoct objevit alternativy chování. "Snažíme se jim vysvětlit, že koleje jejich zaběhlých způsobů reagování už zůstanou zhruba stejně nastavené, že ale mají i odbočky, kam je možné zamířit, které dříve neviděli," přiblížila Pešková.
V pražské komunitě pro lidi s poruchou osobnosti nyní žije devět klientů. Většině je kolem 20 nebo 30 let. Za stravu platí 2000 korun měsíčně, 100 hradí do společného fondu na kulturu a sport. Komunitou zatím prošlo 27 lidí. Ambulancí, kterou Kaleidoskop také provozuje, přes 110 lidí - osob s poruchou nebo jejich rodičů a známých, kteří přišli pro radu.

Projekt sdružení Kaleidoskop podpořil Evropský sociální fond, ale jen do června 2008. Poté si musí hledat jiné zdroje financování. Podobná zařízení fungují i jinde ve světě. Inspirací pro českou komunitu byl britský systém Henderson Hospital, který funguje už 60 let. V Londýně je dnes šest obdobných komunit.

Leona Heczková - ČTK

Reklama

Komentáře

zuzka (Ne, 4. 5. 2008 - 11:05)
Vím jaké to je mít hraniční poruch osobnosti, úplně souhlasím co je tady napsáno.
eva (Po, 21. 7. 2008 - 22:07)
Zajímalo by mě jestli jsou takové komunity nebo léčebny i pro mladistvé-u nás.Vím,že v cizině to existuje,ale u nás?
Petra (Pá, 4. 1. 2013 - 20:01)
Ahoj, hledám dobrovolníky s jakoukoli diagnostikovanou specifickou poruchou osobnosti, kteří by byli ochotni odpovědět mi na pár otázek nebo napsat pár vět o svém životě s poruchou. Případně se mohou ozvat i vyléčení lidé. Jedná se o výzkum, který potřebuji ke zpracování seminární práce. Vše by samozřejmě proběhlo v anonymitě. Pokud má někdo zájem podílet se na výzkumu, kontaktujte mne prosím na [email protected]
Děkuji
Reklama