Když se příliš identifikujete se svou prací

Přílišná identifikace s povoláním přichází plíživě a zákeřně. Mnozí přiznávají, že si nebyli tak docela vědomi toho, jak silná jejich identifikace s prací nakonec byla. Pochopili to až ve chvíli, kdy dostali výpověď, šli do důchodu nebo změnili zaměstnání. Cítili se zničení, ztratili pocit, že vědí, kým jsou a jak mohou být užiteční sobě či druhým.

Nadměrná identifikace s profesí znamená, že je naše vědomí vlastní ceny a důležitosti do značné míry závislé na našem zaměstnání. I když se setkáme s někým mimo kontext našeho zaměstnání, máme silnou tendenci k němu přistupovat nikoli z hlediska toho, kdo jsme a co můžeme v daný okamžik nabídnout, ale z hlediska nálepky své profese. Čím více jsme na tuto nálepku pyšní a čím více nás práce baví, tím je to pravděpodobnější. I kdybychom v konverzaci nenarazili na žádné pracovní téma, budeme tváří v tvář druhému člověku přemýšlet nad svým osobním a společenským postavením z titulu své profese. Pravý opak nastane, když na svou práci nejsme příliš hrdí. V takovém případě se tváří v tvář ostatním podceňujeme a trneme hrůzou, aby se konverzace náhodou nestočila na pracovní téma.

Otestujte, nakolik se se svou prací identifikujete, za pomoci následujícího cvičení. Napište co nejvíce odpovědí na opakovanou otázku „Kdo jsem?“
Počet odpovědí není až tak důležitý, důležitá je spíše povaha odpovědí. Zkoumejte svůj seznam. Jak moc v nich figuruje vaše zaměstnání? Jak definujete sami sebe? Prostřednictvím věcí? Nebo lidí? Nebo na základě vlastní minulosti? Na základě ambicí do budoucna? Kolik je v definici vás samotných? Kolik je tam vašich osobních hodnot, postojů? Je tam nějaký odkazk tomu, jak sami sebe zakoušíte? Vaše emoce, vnitřní duševní stavy?

Jestliže z výše uvedeného cvičení jasně vyplývá, že velká část vaší definice sebe sama je svázaná s vaší prací, přemýšlejte o tom, co to znamená pro vaši odolnost vůči stresu. Jistá míra identifikace s prací je dobrá věc, příliš velká míra identifikace ale působí potíže.

Rovnováhu znovu nabudeme tím, že se budeme hledat více v rodině a přátelích, ve svých mimopracovních zájmech, v poznání, co opravdu chceme od života a co je podle nás jeho smyslem. Pamatujte si, že jednoho dne budete muset (ať už z jakéhokoli důvodu) svou práci opustit. Co z vás potom zbude?

Zdroj: David Fontana - Stres v práci a v životě - Jak ho pochopit a zvládat, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Jana
    Jana (anonym)

    Pěkný článek. Určitě bych k tématu identifikace se s vou prací doporučil i tento osobnostní test: https://www.airjobs.cz/web/candidate/poznej-sam-sebe

    Led 16, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama