Reklama

Jak vypadá úspěch

Když hledáte příběh popisující nějaký váš úspěch, abyste ilustrovali některou ze svých schopností, nehledáte něco, co jste dokázali jako jediní v historii světa. Hledáte něco mnohem prostšího. Hledáte jakékoli období ve svém životě, kdy jste udělali něco, co vás tehdy naplnilo pocitem hrdosti a úspěchu.

Třeba jste se naučili jezdit na kole. Může to být první splnění normy v práci. Může to být významný projekt, který jste navrhli ve středních letech. Vůbec tady nezáleží na tom, zda to ocenil ještě někdo jiný; jde pouze o to, zda to potěšilo vás.

Mám rád definici úspěchu, tak jak ji vyjádřil Bernard Haldane. Hovoří o tom, že úspěch je: "něco, co člověk cítí jako dobře odvedenou práci, která ho bavila a nad kterou cítil uspokojení a hrdost. Jinými slovy, hledáte činnost, která vám poskytla potěšení v době, kdy jste ji vykonávali, a pak znovu
po dokončení v podobě uspokojení z dobrého výsledku. Samozřejmě vůbec nevadí, pokud jste se při tom pořádně zapotili nebo jste se řádně potrápili v některých fázích procesu, ale znamená to, že vás ta činnost v zásadě bavila, a že jediným potěšením nebylo tu práci dokončit a jít od toho."

Krásně o tom píše Chalíl Džibrán v básni Prorok:

Práce je zviditelněná láska

A nemůžete-li pracovat s láskou, ale jen s nechutí,

pak bude lépe, když opustíte své dílo,

posadíte se u chrámových vrat

a budete brát almužny od těch, kdo pracují s radostí.


Zdroj: Richard Nelson Bolles - Jaké barvy je tvůj padák?, nakladatelství Pragma

Reklama

Reklama

Komentáře

Alix (So, 17. 9. 2011 - 11:09)
To je typický... Jak vypadá deprese ve všech podobách, vědí všichni, ale jak vypadá úspěch, neví nikdo...
obyčejně (Čt, 27. 8. 2015 - 16:08)
Když člověk, kterej se v životě prosadil, zároveň v něm neztratil sám sebe.
Reklama