Jak přežít vánoční svátky, když je nemáte rádi

Máte rádi vánoční oslavy, anebo vás naplňují děsem? Předpoklad, že všichni milují Vánoce, je tak hluboce zakořeněný, že je těžké zjistit, co si lidé doopravdy myslí. Z anonymního průzkumu, který provedl server Surveyjunkie.com mezi více než dvěma tisícovkami dotázaných, nyní ale vyplynulo, že zhruba 14 procent lidí si svátky spojuje s úzkostí - a osm procent s depresemi.

V mnoha ohledech tak zřejmě nepřekvapí, že nejméně každý pátý člověk se v prosinci cítí vystresovaný. Je to nejtemnější období v roce! Když budete dodržovat školní docházku a pracovní dobu, pak se s výjimkou víkendů nemusíte vůbec dostat ven za denního světla. Chybí vám tudíž přirozené světlo, které působí příznivě na vylepšení nálady.

Program je nepříjemně napěchovaný - každý večírek, školní představení nebo vánoční nakupování mohou být samy o sobě příjemné, ale když se spojí všechno dohromady, můžete se cítit v časovém presu. To narušuje pravidelné jídlo i spánek a je méně času na odpočinek nebo cvičení, což jsou další způsoby, jak si vylepšit náladu. A stoupá také finanční tlak spojený s náklady na dárky a oslavy.

Krom toho jsou tu ještě individuální důvody. Můžete být introverti, kterým jsou velké shluky lidí nepříjemné. Možná trpíte sezónní afektivní poruchou (SAD), která přichází na podzim a v zimě, a projevuje se zejména extrémní únavou, spavostí a depresemi. V takovém případě vám dá velkou práci vůbec vstát a vyjít z domu, natož nasadit na tváři úsměv.

Možná jste přišli o práci, anebo jste měli poslední dobou velké výdaje, a nakupování dárků je pro vás stresující. Třeba mají lidé, s nimiž obvykle trávíte svátky, letos jiné plány, anebo v nejsmutnějším případě už nejsou mezi námi, a vám se nechce opakovat tradice, které vám je budou jen připomínat.

Pokud patříte mezi pětinu oněch nešťastných, které nadcházející svátky vůbec netěší, existuje několik způsobů, které by vám mohly pomoci vánoční období přežít.

Minimalizujte "měl/a bych". Kdykoli se přistihnete, jak si říkáte, že byste něco měli udělat, pokuste se z toho omluvit nebo najít někoho, kdo se toho zhostí místo vás. Je totiž prakticky jisté, že jde o něco, co děláte jen proto, abyste potěšili ostatní.

Naučte se říkat "ne" efektivně. Když nechcete něco udělat a není to naprosto nezbytné, zdvořile odmítněte - a nic nevysvětlujte. Vysvětlení, omluvy a výmluvy jen povzbuzují žádající osobu, aby se vás pokusila argumenty přesvědčit k souhlasu.

Vaše zdraví má přednost. Dostaňte se ven na přirozené světlo, kdykoli budete mít příležitost. Používejte světelné zářiče, zvlášť pokud trpíte SAD. Choďte do postele tak brzy, jak jen je možné.

Společenské kontakty si plánujte rozumně. Setkávejte se s lidmi, na kterých vám doopravdy záleží, a pokud nemáte rádi davy, dejte si pozor, kolik osob na kterou akci zvete, anebo kolik jich tam má přijít.

Upravte si Vánoce po svém. Pokud se účastníte rodinných Vánoc, rozhodněte se sami, kdy přijedete a odjedete, a sdělte to předem svému hostiteli či hostitelce. Pokud je budete trávit sami, zapomeňte na tradici a udělejte něco, co jste vždy chtěli udělat. Když budete dělat vlastní rozhodnutí, budete mít pocit, že máte všechno více pod kontrolou.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Patřím mezi odpůrce. Měsíc před vánocemi přestávám poslouchat televizi, rádio, pouštím si rokovou hudbu, popíjim dobré víno, čtu knihy a mám klid. Jo kávu si ráno osladím o trochu víc :D

  Pro 11, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Jako dítě jsem vánoce měl moc rád, v dospělosti mně byly nepříjemné a teď se těším, až budou za námi. Každý má takové vánoce, jaké si zařídí. Chyba je tedy ve mně, jenom nevím, kde.

  Pro 11, 2020
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Neznám dítě, které by nemilovalo vánoce. Děti se většinou těší již od listopadu a odpočítávají dny. Adventní kalenář je dobrý způsob, jak jim to čekání zpříjemnit. Myslím, že mnozí dospělí, kteří nemají rádi vánoce to mají spojené s nějakými nepříjemnými zážitky z dětství. Když třeba byl doma kolem vánoc stres, rodiče se hádali či když někdo kolem vánoc umřel a v rodině byl smutek.

  Pro 11, 2020
 • Obrázek uživatele Božidara
  Božidara (anonym)

  Nesnáším vánoce a hlavně ty příšerné moderní pohádky. Pomalu nic jiného v televizi nejde.

  Pro 12, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To je také jedna z věcí, které mně dost vadí. Takže sedím v rodinném kruhu, tupě zírám na obrazovku, přemýšlím o něčem jiném a snažím se ty stupidity nevnímat.

  Pro 12, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Většinou pro to tvrzení, že nemají rády Vánoce co mám tu zkušenost, mají vysvětlení sionismus.

  Pro 14, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Když je někdo snob, tak mu jsou i Vánoce příliš světské. Slaví Chanuku třeba.

  Pro 14, 2020
 • Obrázek uživatele Matěj
  Matěj (anonym)

  Tak letos je dobré to, že stále nikde neopakují, jak máme myslet na lidi, co jsou sami a že by být sami neměli. Letos se samota doporučuje. Nemám s ní problém.

  Pro 20, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama